saanko kaksi erilaista työtodistusta

pirjoirma

niin, ajattelin pyytää työtodistukset, joissa toisessa merkintä työsuhteen päättymisen syy (irtisanottu) ja toisen johon sitä ei ole merkitty. Onnistuuko?

Ekan tarvin työvoimatoimistoa varten ( en halua, että irtisanomista aletaan penkoa sen tarkemmin koska asia on minulle arka ja henkilökohtainen, ei ehkä ihan laillinenkaan irtisanomisen syy mutta en halua sitä käsitellä yhtään enempää) ja toisen sitten jatkotyönhakuja varten.

Vähän väärä palsta ehkä, mutta kysynpä samalla: riittääkö työvoimatoimistolle todistukseen merkitty irtisanomisen syy kun hyväksyn 3 kk karenssin mukisematta? Vai pitääkö allekirjoittaa jotain selvityslupia tms lautakunta(?) käsittelyä varten mitä en halua tehdä?

7

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rub a

      vedä kiikkuun ittes ennenku joku muu tekee sen.

    • kaikenlaista sattuu

      Ihan tarkalleen ottaen en tiedä. Mutta itse olen joskus pyytänyt tilanteessa, kun on tullut (laittomat) potkut, että työtodistukseen on merkitty että työsuhde olikin määräaikainen. Tämä on onnistunut.

      Myöskin joskus vuosien varrella pyysin yhdestä työpaikasta kaksi työtodistusta, toiseen johon oli merkitty arviointi työstäni ja toiseen arviointia ei merkitty.

      Voihan sitä ainakin kysyä, tiedä vaikka onnistuukin.

      Tuosta työvoimatoimistoa koskevasta asiasta en tiedä mitään, koska en ole vuosiin asioinut työvoimatoimiston kanssa.

    • .............

      Ei kai mitään karenssia tule, jos sinut on irtisanottu. Karenssihan tulee jos itse päätät työsuhteen.

      • 1+1=?

        Tulee karenssia, jos on irtisanottu työntekijästä riippuvasta syystä, esim. jatkuvat luvattomat poissaolot tai on ollut työaikana työmaalla päihtyneenä.


      • ............
        1+1=? kirjoitti:

        Tulee karenssia, jos on irtisanottu työntekijästä riippuvasta syystä, esim. jatkuvat luvattomat poissaolot tai on ollut työaikana työmaalla päihtyneenä.

        Nyt kiinnostaa sen verran, että kysyn. Mistä työkkäri saa selville irtisanomisen syyn? Noita syitähän ei siihen työtodistukseen kirjata.


    • 15+12

      Jos otat 3kk karenssin, ei asioita pengota. Kerrot että irtisanoit itsesi ilman pätevää syytä. Voi olla, että menee toimikunnan käsittelyyn ja saat selvityksen, mihin kirjoitat saman asian. Ei asiaa sen enempää pengota, saat suoraan 3kk karenssin.

      Voi olla, että ettet edes tarvitse erllistä työtodista työkkäriin, jos kirjoitat tuon selvityspyyntöön kohtaan "miksi työsuhteesi päättyi"

      • 10+18

        Näissä tapauksissa kannattaa aina irtisanoutua ennen potkuja. Jos tietää että on saamassa varmuudella potkut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      77
      9040
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      4965
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      33
      4037
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      77
      3829
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2849
    Aihe