töitä

Mistähän kannattais Enontekiöltä töitä kysellä, minkä alan ihmisille olis tarvetta? Ite olen terveydenhuoltoalalla, mutta voihan sitä muutakin hommaa tehdä. Tai saakohan sieltä asuntoa/taloa ostettua mistään? Olen suunnitellut jo pitkään muuttaa ja nyt kun tämä sinkkuelämä alkoi voisi viimein toteuttaa haaveen ja tulla nauttimaan pohjosen rauhasta..
4217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moi,
sesonkiaikaan turistien kanssa varmaan puuhaa löytyy eli katso vaikka www.mol.fi Muuten voi olla aika vaikea töitä löytää ellet perusta omaa yritystä....

Äänestä

Työt täytyy ite järjestää tai olla sesongissa...

Äänestä

Näin pitää toimia olen kuullut, että olis suunnitteilla Metsähallituksen maille
maankäyttöveroa johon kuuluis esimerkiksi poronlauduntaminen sekä kielto
lunnonmonimuotoisuuden säilyttämiseksi mönkijöillä ajelu herkällä tunturi alueella
jopa ollut puhetta koko poronhoito alueella kokonaisuudessaan porojen laiduntakielto tästä asiasta käydään keskusteluja eu-tasolla
Kaikki tälläinen luonnon turmeleminen mitä esimerkiksi porot aiheuttaa
on valtavat menetykset herkälle luonnolle
Toisaalta tälläistä tappio-elinkeinoa ei pidä enään tukea yhteiskunnan varoilla
Näkemykseni mukaan täällä on suuri vastustus poro-elinkeinolle josta on
paljon haittaa jopa kunnan imagon luomiselle koska annetaan väärä kuva
kunnan säilymiseksi , että olis vain talous poroelinkeinon varassa
Tavallaan tämä haittaa muita yritys-kulttuureiden kasvaminen kunnan pärjääminen ei ole koskaan yhden yritysmuodon varassa varsinkaan eu-tukien varassa elävien jota poro-hoito täystukien varassa elävä nyt pitää keskittyä
selvittämään tämän kunnan alueelle todellisia yrityksiä jotka pärjää ilman tukia
ja ovat hyviä veronmaksajia näitä pitää alkumetreillä kunnan panostuksella
avustaa vaikka ei raha avusta mutta tonttin tarjontaa sekä kunnallistekniikkaa
Kauppapalvelut täällä on yhden toimijan varassa tässä olis Kunnan puolelta
yksi yhteyden oton paikka tarjota vaikka S-ryhmälle ilmainen tontti kaupan perustamiseksi tänne joka palvelis tämän kunnan asukkaita halvenmilla hinnoilla jota tänä päivänä ei ole ollenkaan jotka täällä on todella härskit
Ehdotukseni on kaupan paikalle Hetan ja Ruijan tien alue se palvelis
koko aluetta ja Norjan puolelta tulevia asukkaita sekä suurta rekkaliikennettä
voisi olla polttoaine jakelupiste kanssa

Äänestä
  • Olipa viisas ajatus että kauppa tänne tulis köyhään Hettaan tätä
    kannatetaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rauhaa etsimässä kirjoitti:

Mistähän kannattais Enontekiöltä töitä kysellä, minkä alan ihmisille olis tarvetta? Ite olen terveydenhuoltoalalla, mutta voihan sitä muutakin hommaa tehdä. Tai saakohan sieltä asuntoa/taloa ostettua mistään? Olen suunnitellut jo pitkään muuttaa ja nyt kun tämä sinkkuelämä alkoi voisi viimein toteuttaa haaveen ja tulla nauttimaan pohjosen rauhasta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu