Aina kun jään yksin poikaystäväni asunnolle, pyyhkii hän konee muistin ja kirjaa itsensä ulos facebookista (pyyhkii myös salasanan muistista). Kaikki tämä sillä perusteella että minun on helpompi kirjautua sisään ja ainahan hän pyyhkii koneen muistia että hyrräisi paremmin. Minusta vain tuntuu että on luotto aivan nollassa ja että koneella on jotain mitä minä en saisi nähdä. Aikaisemmin on nimittäin käynyt näin että oli suljettu sivuja ja selitelty tullessani selän taakse katsomaan, ja kun kerran sitten olin yksin niin pääsinkin hänen tililleen katsomaan että mitä siellä sitten oli. Tuntuu pahalta, mutta en enää tuomitse itseäni tästä, koska löysin poikaystäväni ja hänen exänsä viestittelyä josta selvisi pusuja (jotka oli tyrmätty aikaisemmin jo pari kertaa poikaystävän toimesta) ja että vanha suola janotti ainakin toista. Pelkään että tämä toistuu, mutta enää en pysty itse varmistamaan tilannetta. Olen varmasti kamala tyttöystävä, mutta myös epävarma. Ja minulle on valehdeltu jo aikaisemminkin niin miksei taas. Hyvin epävarma olo.
Olenko vainoharhainen?
Kyylä(kö)
6228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä teen myös niin, että pyyhin historian ja kirjaan itseni ulos fb:sta. Ei siellä ole mitään, mutta miesystäväni on mustasukkaista sorttia. Ei tule väärinkäsityksiä mistään, kun ei ole mitään, mistä voisi tulla väärinkäsitystä.
Kyllä ne asiat selviää ennemmin tai myöhemmin ilman niitä vahtaamisiakin :)
Mitäpä jos vaan keskustelisit huolistasi suoraan kohdehenkilölle.
Mitä voit hävitä kysymällä? Sen sijaan asioita voi selvitä. Miesystäväsi voi myöntää jotain tai selventää väärinkäsityksiäsi/turhia huoliasi. Tai olla piittaamaton ja olla selventämästä asioita ymmärrettävästi, jolloin voidaankin jo todella puhua luottamuspulasta tai sitten keskinäisen ymmärryksen/kiinnostuksen puutteesta.
Usein verkkohistorian tyhjentäminen on kuitenkin ihan yleistä yksityisyyttä, jotta vältytään kiusallisilta keskustelunaiheilta ja tilanteilta ja vääränlaisen kuvan antamisesta jollekin toiselle. Ei kaikkea toisten tekemisistä tarvitse tietää, eikä kaikkea yksityisyyttä tarvitse toisien kanssa jakaa, eivätkä kaikki asiat muille kuulu. Ihmisillä on ja saa olla myös niitä omia yksityisiä asioitaan.
Täytyy tosin kritisoida myös itseäsi miesystäväsi asioiden urkkimisesta. Aiheutathan sinäkin osaltasi luottamuspulaa ja rikot miesystäväsi yksityisyyttä urkkimalla asioita, joita ei sinun ole suotu näkevän.
Oletko kuullut yksityisyydestä? :D
Olen nainen ja teen ihan samaa vaikken tee koneella mitään "luvatonta". Mutta ei poikaystävän tai kenenkään muunkaan vaan tarvitse tietää mitä kaikkia viihdepalstoja, keskustelupalstoja ja chatteja satun seuraamaan milloinkin. Ei siinä mitään ihmeellistä ole, mutta vähän hävettää että täälläkin tulee pyörittyä.
Tai että luen jotain Tuksun blogia. Ei sen tarvi tietää.
Keskustele tosta exäjutusta ihan avoimesti =) Mutta noin muuten kehottaisin unohtamaan koko jutun. Itse olen nainen ja pyyhin sivuhistorian joko kokonaan tai osittain, enkä todellakaan ole epäluotettava tai pettäjä! Olen samaa mieltä että jotkin asiat ovat vaan yksityisiä ja minäkään en halua poikaystäväni tietävän IHAN jokaista liikettäni, mm mitä blogeja tai keskusteluja milloinkin luen. Netinkäyttö on itselleni sellaista omaa aikaa joka on yksityistä, joten klikkailuni jääkööt vain minun tietooni :)