Aluksi ajattelin Casion ostaa mutta ne edistää/jätättää 20 sekuntia kuussa, aivan liian paljon. Alle satasen maksava, viisarinäyttö, teräksinen ranneke, vesitiiviys 100 metriä, mitä suosittelet?
Tahdon tarkan edullisen kellon
Mikä on hyvä
37413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
http://www.clasohlson.com/uk/Chronograph-Watch/Pr382867000
Vastuas kysymykseen miksi löytyy tältä foorumilta.
Eihän tuossa kerrota tarkkuudesta mitään. Casio kertoo rehellisesti että heidän kellonsa, ainakin siinä hintaluokassa joka minulle sopii, edistää/jätättää 20 sekuntia kuukaudessa.
Lopeta jo tuo itseksesi keskustelu, liian läpinäkyvä kysymys.
Minä ne tahdo mitään prologueta, eihän niissä edes ole teräsranneketta. En mistään nettikaupasta ala "lippulaivaa" tilaamaan. On se nyt kumma ettei saa asiallisesti kysyä, heti tulee vittuilua.
Halvoissa kelloissa nuo toleranssit ovat suuret ja siksi valmistajat ilmottavat käyntitarkkuuden noin "huonoksi". Todennäköisesti kello on huomattavan paljon tarkempi.
Täällä on yksi harmillinen sekopää joka pilaa kaikki keskustelut tuolla typerällä jankuttamisellaan, joten vastauksetkin voivat olla hiemen asiattomia.
Lippulaivassa on teräsranneke, lippulaiva on myöskin erittäin tarkka.
Heittää max sekunnin kaksi kuukaudessa.
Kannattaa tilata, sillä muualta et kelloa saa.
Huhun mukaan lippulaivoja seilaisi vielä ohlsonin hyllyssä, joten silmä tarkkana.
Varmasti todella tarket toleranssit ja laaduntarkastukset ja valvonnat noissa kymppien leluissa.
Tuota en usko että Prologue heittää vain kaksi sekuntia kuussa. Joka tuollaista väittää on hänellä todistustaakka, ei riitä "kyllä asia on niin kuin minä sen sanon".
Mikäli Prologue todellakin heittää vain kaksi sekuntia kuussa voisin ns. lippulaivan ostaakin. En vain usko että on niin tarkka.
halpiksissa on mahdollista saada suht tarkastikkin käyvä kello, mutta yhtä hyvin päin vastoinkin. Tuollaiset halvat lelut eivät ole säädettävissä millään tapaa ja ainoa keino on ostaa uusi ja uusi niin kauan kun sattuu saamaan sen "helmen".
Kallis ja laadukas kvartsikello käy yleensä tarkasti ja niihin luvataan pienemmät toleranssit. On olemassa myös näitä cors-sertifioituja kvartseja jotka sitten varmasti käyvät tarkasti.
Sitten kysymys, onko kellon ääretön tarkkuus todella tärkeää??
Sitten kysymys, onko kellon ääretön tarkkuus todella tärkeää??
Tämä riippuu varmasti ihmisen omasta elämänfilosofiasta.
Kumpikaan vastaus (oli se sitten juu tai jaa) ei ole väärin eikä oikein.
Jos kello vaikkapa jätättää 20 sek kuukaudessa, niin kestää kolme kuukautta ennen kuin kello on minuutin verran väärässä. Jos tätä minuuttia pitää "kipurajana", niin kelloa tulee kääntää näin ollen 4 kertaa vuodessa. Tämä täytyy joka tapauksessa tehdä kahdesti vuodessa siirryttäessä normaaliajasta kesäaikaan ja toisinpäin, joten ylimääräisiä kertoja tulee siis vain kaksi.
Ja jos elämässään pystyy tulemaan toimeen max. 2 minuutin heitolla viralliseen aikaan, niin näistä ylimääräisistäkään kerroista ei sitten tarvitse välittää.
Parin kymmenen sekunnin heitto voi aiheuttaa myöhästymisen, esim junasta.
Esim. junat lähtee aika aikataulun mukaan joten ei mihinkään parin minuutin heittoihin ole varaa. Viisi sekuntia kuussa, se on hyväksyttävä heitto. Kai niitä nyt satasella löytyy?
Leijonalta löytyy varmasti, jos ei Prologue kelpaa.
...Niin, itsekin yrität olla asemalla vasta kymmentä sekuntia ennen lähtöä? No, kieltämättä tuollaiseen älyttömään kohellukseen se Prologue lienee tosiaan ainoa käyttäjäänsä sopiva vaihtoehto.
Koska esim. junan lähettäjän kello on täsmäajassa ihan varmasti???
Kellossa on se mystinen nappula jota kiertämällä saa sen laitettua aikaan tarvittaessa. Joudut kuitenkin tarkkailemaan onko se ajassa, ei voi koskaan luotaa varmasti käykö se oikeaa aikaa.
Tämähän on täysin tapauskohtaista.
Joskus voi myöhästyä ihan oikeasti jos kello heittää parilla kymmenellä sekunnilla.
Minun Prologueni käy tarpeeksi tarkasti aikaa.
Laadukkaasta kellosta ei tarvitse pitää suuria huolia.
Muutamalla kympilla saa radio-ohjatun Casion. Se pysyy aina sekunnin murto-osan tarkkuudella atomiajassa.
Tahtoisimpa todella tietää mistä Suomesta saa radio-ohjatun Casion muutamalla kympillä tai edes viidellä kympillä. Laittaa vaan listaa pk-seudun liikkeistä!
Löytyyhän sinulta Visa-kortti tai Visa Electorn vähintäänkin? (normaaleja automaattikortteja ei ole muutamaan vuoteen edes saanut joten olettaisin että visa electron löytyy). Joten ei muuta kuin Amazon.co.uk:sta kello tilaukseen, edullisin Casio Waveceptor lähtee 25€ hintaan. Se kyllä pysyy Oulun eteläpuolella tarkasti ajassa.
Suomen kelloliikkeissä nyt aina on onnettoman suppeat valikoimat ja 2-3x hintalisä niissäkin harvoissa kelloissa mitä on myynnissä.
Lompakosta löytyy Mastercard. Menen siis Amazon.co sivuille, sieltä saa alle satasella radio-ohjatun rannekellon? Asun Helsingissä joten siellähän sellaisen pitäisi toimia.
Kvartzikoneistossakin voi olla säätöpotikka.
Jos on aikaa, intoa ja pieni ruuvari, niin sitähän voisi yrittää säätää omassa käytössä tarkemmin käyväksi.
Radio-ohjatut kellot eivät välttämättä saa signaalia kovin pohjoisessa Suomessa Saksan atomikellolta.
Mielestäni hyvään tarkkuuteen pääsee ihan radiottomallakin kvartsikellolla, jossa on lämpökompensointi käyntiä tasoittamassa.
Valitettavasti en osaa sanoa Alkaen -hintoja, että sopiiko budjettiisi.
Ehkä joku viisaampi valaisee?
säätö löytyy ja lämpökompensointi, mutta ei halvoissa kellokkeissa.
Vastaan itse itselleni:
http://www.creationwatches.com/products/citizen-eco-drive-53/citizen-eco-drive-sports-aw1040-56e-mens-watch-3076.html
Tuossa on metalliranneke, 100M tiiviys, analoginen.
Eco-Drivet eivät ole käsittääkseni korkeatarkkuuskvartseja mutta käyttäjät puhuvat noin 20s / vuosi tarkkuudesta. (parempi, kuin valmistajan ilmoittama)
Olisiko tässä hyvä kompromissi?
Tuo Citizen on kallis ja lisäksi ei ole atomikello, joten joudut sitä joka kuukausi tai mielellään useamminkin säätämään oikeaan aikaan. Ei kannata tuollaista renklattavaa kelloa ottaa riesaksi.
Sen sijaan tilaa tämä Casio Waveceptor, vähän kalliimpi 89€ malli. Se on 100m vesitiivis, toimii aurinkokennolla (ei paristoja) ja pysyy aina tarkasti atomiajassa.
http://www.amazon.co.uk/Casio-WVA-470DE-1AVEF-Controlled-Multifunction-Chronograph/dp/B001CZZDQI/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1346134330&sr=8-4
Ei vaadi ikinä säätämistä tai paristonvaihtoja. Laitat vain ranteeseen ja siellä se pysyy seuraavat 50 vuotta ja näyttää luotettavasti aina oikean ajan.
Tässä vielä parempi malli alle satasen. Radio, solar, 200m tiivis ja ISKUNKESTÄVÄ, voi huolettomasti esim. remontoida kämppää eikä tarvitse kelloa ottaa pois ranteesta. Kalenteri ohjelmoitu vuoteen 2099 asti ja kello kestää kaikenlaiset kolhut mitä tuossa ajassa ehtii tulla.
http://www.amazon.co.uk/Casio-G-Shock-Quartz-Watch-Analogue/dp/B007421BBO/ref=sr_1_13?s=watch&ie=UTF8&qid=1346136375&sr=1-13
Kaikki radiokontrollikellt vaan ei tahdo oikeinpysyä ajassa ja vaihtavat Lontoon ja saksan lähetysten mukaan aikaansa, taitaa olla harvinaista, mutta tällaista olen kuullut. Toinen ongelma on tuon talv/kesä ajan päivityksen kanssa, eihän sitä kukaan jaksa säätää kahta kertaa vuodessa kun automaattinen päivitys ei toimi.
Onkohan nuo ongelmat olleet joskus 10-20v sitten kun ensimmäiset radio-ohjatut koneistot tulivat myyntiin, kun itse en ole tuollaisia ikinä havainnut. Nykyään kelloissa ei ole enää mitään tuollaisia ongelmia. Halvimmissakin 14€ radio-ohjatuissa on automaattinen kesä/talviajan päivitys.
Casion kaikki kellot tarkastavat ajan 6 kertaa vuorokaudessa 4 tunnin välein, ja siirtyvät kesä/talviaikaankin viimeistään aamuun mennessä.
Nuo Casiot vaikuttaa hyvältä jos vain voi olla varma, että myös päivittyvät?
Hintakaan ei paha.
Aloittava luultavasti eteläsuomesta mutta aika usein olen lukenut kommentteja, että radiopäivittyvyys ei ole itsestäänselvyys.
Olisiko jotain katvealuekarttaa tästä jollakulla tiedossa tai vaikuttaako esimerkiksi paikalliset asiat, peltikatot ym.?
Helpoinat ostaa tusina halvimpia kellokkeita ja tarkkailla niiden tarkkuutta ja valitsee pitokellokseen sen mikä on tarkin. Kyllä niistä elektroniikka/kvartsi ajannäyttäjistä löytyy ainakin pari jotka täyttävät kriteerisi.
Tiiviys mitä noissa halpiksissa luvataan on myös yhtä tyhjän kanssa, mutta kun kosteus pääsee johonkin noista, niin voit vaihtaa seuraavaan ja seuraavaan.
Puhut paskoja.
Itse olen saunonut ja köynyt suihkussa Prologueni kanssa varmaan satoja kertoja ilman ongelmia.
Miten selität moisen?
Kelloa pesen astianpesukoneessa kun siihen tulee likää, ja aina toimii.
Miten selität moisen?
Puhut siis paskoja.
Voi puhua ihan mitä tahansa, niin en usko sinua lainkaan.
Edessä on se hetki kun tiivisteet pettää ja kosteus ja kondensio tuhoaa tuo elektoniikka kellosi.
Älä sitten usko, mutta faktaa kuitenkin on että kelloni näin on kestänyt.
Jos oma kellosi ei tälläistä kestä on se huono. Jokaisen hyvin suojatun kellon pitäisi kestää.
Hei,
Jos olette kiinnostuneita laadukkaista Saksalaisista kelloista, niin käykääpäs tutustumassa alehinnoin varustettuihin Junghans kelloihimme. Ale nyt jopa 20%
Alla näkyvästä linkistä pääsette tutustumaan laajaan valikoimaamme.
http://www.wanhatwarikset.com/specials.php
- Wanhat Warikset.
Jughans on takuulaatua kohtuuhinnoilla. Hillittyä tyyliä jonka arvokkuus näkyy pelkistetyissä muodoissa. Suosittelen!