Työnantajan kaaduttua konkursiin, ei pesänhoitaja tietenkään laittanut palkkaturvaan muita asioita, kuin lomarahat.
Pesänhoitaja ehdotti tekemään valvontailmoituksen.
No sen tein ja lähetin sen pesän hoitajalle. Ylityöt ja päiväräahat.
Pesän hoitajan jakoehdotuksessa pesän hoitaja riitautti ne, koska työnantajan ilmoituksen mukaan emme olleet tehneet erillistä sopimusta ylitöistä, vaan kuukausipalkka oli kiinteä. Itse asiassa emme olleet tehneet minkäänlaista työsopimusta.
Päivärahat riitautettu sen takia, koska en ollut antanut työnantajalle yhtään päivärahahakemusta. En ollut saanut mitään lomaketta tms. Kerran tein ja nekin palkanlaskija pidätti palkasta.
Että näin suomessa. Ja työnantajat itkevät että kukaan ei tee töitä.
Olen kuitenkin suomessa syntynyt, puhun suomea, vanhempani ovat suomalaista syntyperää, ja aina asuneet suomessa.
Ei erillistä sopimusta ylitöistä maksamiselle
2
150
Vastaukset
- ...........
Olis varmaan kannattanut se työsopimus tehdä ennekuin aloittaa työt. Säästyy monelta harmilta.
- Nimimerkki varattu
Se, että työnantaja ei poista asiatonta henkilöä työmaalta osoittaa, että kyseiselle henkilölle on olemassa työsopimus,henkilö on joko oma tai alihankkijan työntekijä. Sillä ei ole merkitystä, että ei ole kirjallista sopimusta, koska suullinen on yhtä pätevä kuin kirjallinen ja se, että työnantaja ei poista työmaalta ja vielä maksaa palkkaa työsuorituksesta osoittaa, että sopimus on solmittu.
Ainoa, jossa suullinen sopimus on heikompi on työsuhteen erimielisyys tilanteissa, koska ei voida osoittaa kirjallisesti mitä on alunperin sovittu, vaan ne joudutaan selvittämään muuta kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2309902Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen534644Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1374136Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1354048- 2143837
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463124Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL182300Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1591683Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its991610Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!91603