Miten saisi ihan kotikonstein valkaistua luonnostaan keltaisia hampaita? Olen kokeillut hiilellä, appelsiininkuoren valkoisella osalla, mansikoilla joista olen lukenut mutta mikään ei oikein ole auttanut:( Eli hyviä vinkkejä onko? :)
Ja turha tulla sanomaan että lopeta tupakanpoltto tai kahvin juonti, sillä en tee kumpaakaan;))
LUONNOSTAAN keltaiset hampaat!!
17
3134
Vastaukset
- hampaat-on
Itse aloin pestä hampaani aamuin illoin ja huomasin huiman eron!
- Tulosta haluavalle
Ei toimi kotikonstit. Jos toimisi, kaikki valkaisisivat kotona.
http://www.hollywoodsmile.fi/
Tuo toimii. On omaa kokemusta. - Turus
Mä olen käynyt Turun HS:ssa valkaisuttamassa hampaani parina vuonna jo ja mun hampaat oli luonnostaan tosi keltaiset. Huomaan hymyileväni paljon enemmän nykyään ja mun mielestäni valkaisu oli koko rahan arvoinen. Suosittelen miettimään siis myös laser valkaisu vaihtoehtoa!
- N
Eipä luuston rakenteelle voi mitään.
- N
Turha ehdottaa mulle
- oma suu..
hassun näköstä kun on liian valkeat hampaat, minä hyväksyn keltaiset hampaani ja nauran myös avoimesti..
- Sähköä elämään
Mulla ainakin tuli parissa viikossa huomattavasti valkeammat hampaat, kun ostin sähköhammasharjan ja aloin käyttää vain sitä.
- 16+1
Suosittelen myös sähköhammasharjaa mutta unohtakaa valkaisutahnat niissä vaikuttaa vain korkeampi hinta.
Hammaslääkärille aikaa varaamaan se valkaisu kovin kallista ole.
Muistakaa myös kalsiumin riittävä saanti.
ps. jotkut valkaisutahnat kuluttaa kiillettä ja sitä vahinkoa ei voi korjata. - säihkyXiau
Olen ruvennut käyttämään hammaslankaa, ja hampaani ovat valkoisemmat.
- kiiti1
sooda vedellä pesu ja sokerinpalalle tummentumien hionta normaali pesut sähköhammasharjalla ja lankaukset
- Ei pepsodenttia
Olen vuosia ostanut hammastahnat Tallinnasta. Käyn siellä useita kertoja vuodessa muutenkin. Tahna on kotoisin Puolasta (olen ostanut sieltäkin) Blendamed merkkistä 3D tahnaa. Se todella toimii. Suomesta sitä ei saa. Pepsodentit ja Colgatet yms. aiheuttavat aftoja. Hammaskiveä ei tule juuri ollenkaan käyttämälläni tahnalla. Hampaat pysyvät puhtaina eikä hampaan pinnalle kerry töhnää.
- hoitsu2020
Hampaiden keltaisuus voi johtua myös terveydestä . milloin sinusta viimeks otettu verikokeita.
- hammaspeiokko
aamin illoin harjaus 2 min. lankaus ja säännöllinen suuhygienistillä käynti ja hammaslääkärissä. Itsellä kahden vuoden välein hammaslääkäri. Minulla erroosio hampaissa. Laitatin muovikuoret ja auttoi jo paljon puhtaus .
- kemiaaa,,,
Murskattu hiili on yksi kotikonsti. Huuhtele kunnolla harjauksen jälkeen!!!
- hampaat kunnossa
Mistä sellaista hiiltä saa? Eikös sellainen sitten kuluta hampaan omaa kiiltoa?
- big brother
No totta helvetissä kuluttaa!!!!
- olisikin
Hammasluuta ei saa valkoiseksi millään hampaan pintaan vaikuttavalla keinolla, ne ovat pinnallisten värjäytymien poistoon (siis valkaisevat tahnat ja hiilimenetelmät ym). Eli ainoa mahdollisuus on karbamidiperoksidia tai vetyperoksidia sisältävä valkaisu. Kotona tai hammaslääkärissä. Mieluiten hammaslääkärissä.
Kun joku kirjoittaa, että "hampaat ovat keltaiset", ei kukaan toinen voi tietää todellista tilannetta. Onko kyseessä vain ihmisen oma kokemus vai todellinen ongelma. Itselläni on pahempia hammasongelmia, eikä varaa hammashoitoon. Ihailen siis nuorten ihmisten terveitä hampaita, vaikka hammasluu olisikin hieman kellertävää.
Katsokaa kuvia eläinten hampaista, niin näette normaalin variaatiot. Hampaat voivat olla valkoiset tai hieman kellertävät. Ruskeat tai mustat niiden ei kuulu olla, eikä reiät tai kulumat kuulu asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393