Useamman kuukauden ollut tekemisissä todella mukavan miehen kanssa. Päivittäin. Eleet, puheet, teot ja katseet puhuvat kieltä että hän välittää. Itse eronneena mihin sotkettiin kolmas osapuoli ex-än puolelta jätti luottamuspulan ja rohkeuden ottaa itse vaikeat asiat pöydälle. Varsinkin kun tällä ystävällä on toinen, toisia naisia myös kieroksessa. Itse olen kuitenkin hyvin tunnepuolen ihminen. Välillämme on hyvin häilyvä raja ystävyyden ja suhteen aloittamisen kanssa. Jotkut voisivat jo sanoa että olemme suhteessa, mutten hyväksy avointasuhdetta. Toiset sanoisivat että olemme loisto ystäviä, onnea siitä. Itse olen aika mietteliäs ja hukassa. Pari kertaa jo kynsilleni tämän asian kanssa ottaneena, en uskalla ottaa sitä askelta, jos miehet todellakin karttavat syvällisiä keskusteluja vakiintumisesta. En halua menettää tätä ihmistä, mutten haluaisi jakaa häntä muiden kanssa niissä puuhissa. Tiedän, tiedän, puhua pitäisi. Mutta mitä liikkuu miehen päässä jos pyörittää montaa kerrallaan. Kuinka hän kestää moisen paineen, vai eikö miehet todellakaan mieti toisten tunteita kunhan itsellä on hyvä olla. En syylistä enkä yleistä. Ihmettelen vain. Ehkä tämä joskus aukeaa myös minulle, toivottavasti en polta siipiäni jälleen sillä haluan vielä lentää sen aidon ja oikean rakkauden luo.
Ymmyrkäinen olen
keijukainen
15493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mahtavaa tekstiä!
Ensin valitaan tietenkin se mies, jonka kaikki muutkin haluavat eli mies, jolla on varaa pitää useampaa naista kierroksessa ja nauttia, mies, joka saa mitä haluaa ilman sitoumuksia.
Sitten sitoudutaan tunteissa tähän mieheen ja aletaan haluta muuttaa häntä.
Kyllä, miehet välittävät naisten tunteista ja useilla miehillä on jopa vaikeuksia olla välittämättä. Mutta niille, miehille, jotka saavat useita naisia, se tunteista välittämättömyys on helpompaa.
Normaaleille miehille ei edes tarvitse puhua mistään vakiintumisesta. He tekevät sen puhumatta. Ja on aika paljon kilttejä ja rakastavaia miehiä, jotka jäävät yksin vaikka ovat valmiita miellyttämään naista monin eri tavoin (ja juuri siksi).
Näille miehille, joilta sinä jatkuvasti otat kynsillesi, olet kuin linja-auto. Jos sinä jätät, tulee seuraava 10 minuutin päästä! Vähän voi harmittaa mutta uuden kyydin alkaessa ei enää.
Vaihe yksi: opettele kirjoittamaan artikuloivasti - älä kirjoita jättimäistä tekstiä yhteen tönkköön.
Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin. Ei näin.
Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin.
Vaan näin. Vaan näin.
Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin. Vaan näin.
Super simppeliä.
voi herran jee joko taas pitää jonku mankuu toisen kirjotus tyylistä ,,kirjota site ite oikein ,äläkä tee näin ja näin,,,ton ku muistat
Aika epätietoisuudessa elelet Keijukainen, ellet tuota asiaa selvitä. Olet ikuinen kolmas pyörä tuolla menolla ja se tuskin on tarkoituksesi, vai?
Mieti, että onko sinun parempi kärsiä pitkään vai ottaa asia puheeksi ja todeta, ettei mies halunnut vakiintua. Ei hän ota sinua vakavasti kumppaniehdokkaana jos pitää kierroksessa toisia naisia. Ei kukaan vakavasti suhtautuva mies käyttäydy noin.
Ei kyseinen mies ota paineita sinusta tai niistä muista naisista. Miksi hänen pitäisi ottaa, kun tarjontaa kuulostaa olevan.
Nyt ravistelet itsesi hereille ja selvität asian.
Joo, nämä miehet ovat tosiaan ihan oikeassa, koeta ottaa järki käteen ja miettiä onko sulla taipumus rakastua pelimiehiin?
Tärkeimpiä sääntöjä: älä koskaan rakastu pelimieheen. Saat satavarmasti kynsillesi ja aivan turhaan pahan mielen, hyvässä lykyssä vielä sukupuolitaudin. Koeta opetella aikuiseksi romantiikasta, järjen käyttö miesten kanssa palkitaan ruhtinaallisesti. Vältä liiallista alkoholinkäyttöä baarissa ja muutenkin, se sumentaa näkemästä arkitodellisuuden. Tsemppiä, älä haksahda ensimmäiseen lohtuseksisuhteeseen, mies antoi sulle jotain ja nyt eteenpäin, eikö.
Kiitos kaunis kaikille :)
Ja opettelen kirjoittaan näin , siis oikein päin :) ( blondi )
Kuulostaapa julmalta ja niin todellista teidän kommentit, mutta niin totta kaikki että sattuu ymmärtää se kaikki mitä olen itseltäni kieltänyt.
Tiedän, että olen itse itseni tähän tilanteeseen ajanut. Vastuussa siittä ja tulevaisuudesta. Käsitän myös etten ole hänen arvoisensa nainen, jos hän toimii näin.
Mutta tiedän myös sen että olen hänen piirissään niitä läheisempiä ihmisiä jolle voi soittaa tai tulla käymään jos elämän karu todellisuus potkii päähän.
Olen myös ymmärtänyt sen että meidän henkimaailma kulkee käsi kädessä ja se fyysinen tajunnan räjäyttävä puoli jonkun toisen kanssa.
En voi puhua rakkaudesta häntä kohtaa, vaan syvästä kiintymyksestä ja tämä kokemus ehkä jarruttelee jatkossa myös tätä palavaa tunnetta kohtaan.
Olen iltaisin miettinyt kun kaikki ympärillä hiljenee, miksi Luoja loi minusta naisen joka miettii asioita ja välittää ehkä liiaksikin ympärillä olevista ihmisistä.
Eikö minunkin olisi aika höllätä ja antaa mennä, antaa kaikille mahdollisuus ja löytää ja iskeä se elämäni prinssi.
Tai sitten vaan nauttia elämästä. Haluan pois tältä pysäkiltä.
Olet vielä suruvaiheessa entisestä suohteesta, joten hoida itseäsi. Ulkoile, liiku, käytä aikaa pukeutumiseen ja meikkaamiseen, jotta tunnet itsesi naiselliseksi. Kauniit hiukset, kaunis iho, kiinteä vartalo ja kauniit vaatteet saavat sinut itsesi paremmalle tuulelle ja itsetuntosi paranee. Ne voit kaikki tehdä ja parantaa tyyliäsi (kaunis = tyylinsä löytänyt), aivan itsesi takia ja kaupan päälle sinusta kiinnostuvat silloin mukavammat miehetkin.
Tee sama henkisesti, hanki uusi harrastus, lue, kirjoita, käy juoksemassa ja kävelemässä ja vain katsele miehiä. Haaveile heistä ja mieti millaisen miehen oikeasti tahdot. Älä ajaudu suhteisiin, vaan etsi tietoisesti parempia miehiä kuin tähän asti.
Neuvoni, joka on varmasti vaikea toteuttaa: Sano tuolle miehelle, johon rakastuit, että en halua enää pitää yhteyttä, koska tunteet ovat pinnassa. Älä sano että olet rakastunut, sano että suret eroa. Älä ikinä ryhdy sellaisen miehen ystäväksi, johon olet ihastunut, se on sulle m y r k k y ä, ymmärrät varmasti miksi.
Sitä paitsi mies, joka pyörttelee naisia, on ikuinen lapsekas pikkupoika, joka elää haavemaailmassaan. Heillä on huono itsetunto, joka saa pönkitystä vaihtuvista naisista ja kuvitelmista omasta hurmaavuudestaan. Monet jäävät vanhoiksipojiksi, pinttyvät tuollaiseen haavemaailmaan tai he voivat mennä naimisiin ja muuttua petturiaviomiehiksi. Se ei kerro mistään hyvännäköisyydestä tai suosituimmuudesta, vaan psyykkisistä ongelmista. Pyri sinä korkeammalle, parantamaan itsetuntoasi ja löytämään hyviä asioita elämääsi ihan itse.
Tuo 2 6 kirjoituksen loppukappale on valetta ja epäreilu miehiä kohtaan.
Naiset kykenevät helposti nuorina keräämään vaikkapa 300 seksikumppania. Tai 5, jos se riittää. Naiselle on esimerkiksi täysin normaalia, että hän on harrastanut irtosuhteita useista kulttuureista olevien miesten kanssa.
Nainen voi rauhassa vakiintua seikkailtuaan nuorena ja tietenkin nainen haluaa että mies on uskollinen koska lapset on elätettävä ja nainen tahtoo miehen itselleen. Iän myötä naisen kyky saada uusi (taloudellisesti vakaa) suhde pienenee eikä viehätysvoima ole entisensä.
Miestä, joka ei halua tätä naisen asetelmaa, on mukava haukkua mielenvikaiseksi pskiaiseksi, joka ei ole 'löytänyt itseään'(huom nainen tietää paremmin, mikä on aikuinen ja eheä mies ihan ilman alan koulutustakin).
Biologia taas kertoo meille, että miehelle on nimenomaan tervettä haluta useita naisia ja jatkuvasti. Useimpien miesten mahdollisuudet nuoruuden seikkailuihin ovat heikot, sillä pieni joukko komeampia miehiä sekä varakkaita miehiä riittää tyydyttämään nuorten naisten seikkailunjanon. Näin ollen miehet päätyvät
parisuhdevaihtoehtoon taatakseen edes naisen saannin ylipäätään. Ja usein miehet ovat jo koulutetut siihen, että on rumaa haluta vain seksiä ja parisuhde ja lapset ovat se, mitä miehen pitää haluta.
Kuitenkin pornoa kuluu, naiset kääntää pään ja vanheneva vaimo turhautuu ja ihmettelee kun mies 'ei sitten kasva millään ulos' luontaisesta vietistä kun taas naiselle on ihan selviö, että lapset tehtyä seksihalu laantuu. Miehen pitäisi lipua samoissa hormonilaskuissa jotta mies voisi olla psyykeltään terve, aikuinen ja ehyt, keskittyä isyyteen ja etelänmatkojen rahoittamiseen.
Mies huomaa, että viehätysvoima kasvaa ja nyt pitäisi olla uskollinen.
Minä uskon, että uskollinen parisuhde on miehelle täysin luonnoton vaihtoehto. Se sopii miehelle joka ei naisia saa edes yrittämällä tai alhaisen libidon omaavalle miehelle.
Jos miehen omanarvontunto on sitä, että haluaa maksaa vanhenevan naisen elämää, tehdä töitä kuin hevonen, kuunnella valitusta, olla seksittä, tulla ryöstetyksi ja oikeusraiskatuksi avioerossa sen sijaan, että sijoittaisi itseensä,kehittäisi itseä, uraa, huolehtisi vanhempiensa arvokkaasta vanhenemisesta, mahdollisesti lapsistaan jos niitä haluaa ja nauttisi seksistä mahtavissa paikoissa mahtavien naisten kanssa, niin kiitos minä olen mielelläni se huonoitsetuntoinen ressukka ja psyykeongelmainen äijäraato.
"Jos miehen omanarvontunto on sitä, että haluaa maksaa vanhenevan naisen elämää, tehdä töitä kuin hevonen, kuunnella valitusta, olla seksittä, tulla ryöstetyksi ja oikeusraiskatuksi avioerossa sen sijaan, että sijoittaisi itseensä,kehittäisi itseä, uraa, huolehtisi vanhempiensa arvokkaasta vanhenemisesta, mahdollisesti lapsistaan jos niitä haluaa ja nauttisi seksistä mahtavissa paikoissa mahtavien naisten kanssa, niin kiitos minä olen mielelläni se huonoitsetuntoinen ressukka ja psyykeongelmainen äijäraato."
tämä on kieltämättä hyvä kannanotto ja toivottavasti ajatuksia herättävä.
"Tuo 2 6 kirjoituksen loppukappale on valetta ja epäreilu miehiä kohtaan." Olet oikeassa, vedän takaisin. Se on stereotypia, sellainen, joka ekana tulee mieleen. Itselläsi puolestaan on kyllä melko lohduton kuva avioliitosta. Mutta, kun puhe oli mun pötypuheista, niin myönnön kernaasti puhuneeni täyttä potaskaa.
"Minä uskon, että uskollinen parisuhde on miehelle täysin luonnoton vaihtoehto. Se sopii miehelle joka ei naisia saa edes yrittämällä tai alhaisen libidon omaavalle miehelle."
Näin se vain yksinkertaisesti on, mutta yhteiskunnassa eletään valheessa eikä asioista puhuta niiden oikeilla nimillä. Miesten ja naisten biologiset erot pitäisi avoimesti tunnustaa julkisessa keskustelussa, jotta voitaisiin luoda realistisemmat roolit ja vaatimukset eri sukupuolille. Tämä nykymeno on päiden hakkaamista seinään, koska varsinkin miehiä yritetään pakottaa väkisin epäluonnolliseen muottiin.
Jossain uutisissa päiviteltiin juuri moniavioisuutta ja että siihen pitäisi puuttua maailmalla voimakkaasti. Siis, minkä ihmeen takia? Mikä siinä on ihan oikeasti ongelmana, jos useampi nainen haluaa vapaaehtoisesti olla yhden miehen vaimo?
Olen kahdessa vuodessa laihtunut 28kg, hiustyyli on tyystin erilainen. Aloitin tanssin, uudelleen lämmittelin patikoinnin ja koiraharrastuksen. Kahden vuoden aikana olen itsenäistynyt enemmän kuin koko elämäni aikana.
Käyn töissä ja haluan kehittyä työssäni. Hoidan kotini ja lapseni. Totta kai.
Exä painoi töitä hullunlailla, samaa tein kyllä minäkin, mutta osasimme hakea aikaa parisuhteelle ja perheelle.
Tämä niinkuin joku ilmaisi " pelimies" tekee myös töitä paljon. Mielestäni ehkä liikaakin. Ehkä hän näillä viuhahduksillaan hakee elämäänsä iloa, en tiedä.
En pistä pahaksi jos mies haluaa kehittää itseään ja ansaita elantonsa, mutta haluan tehdä sitä myös itse. En halua elää kenenkää siivellä, enkä oleta että mies tuo talouteen eväät ja katon pään päälle. Perhe on yhteinen " yritys " jossa molempien on suotavaa panostaa siihen ja molempien tulee antaa toiselle mahdollisuus tähän.
En suostu elättämään miestä, ellei töitä yksinkertaisesti ole, mutta jos on yhtään halukas tekemään leipänsä eteen hommia tekevälle löytyy.
Hippasen pompsahti alkuperäisestä lähdöstä, mutta mahtavaa jakaa ajatuksia.
Kuulostaa hyvältä, Keijukainen, kaikkea hyvää. Ja mä tosiaan tein aivan typerän yleistyksen/stereotypian tosta pelimiehestä, voihan kyseessä olla hänellä vain joku vaihe elämästä. Täytyy lopettaa tälläinen höpöttely, kun tulee puhuttua läpiä päähänsä :)
Että se, että joku on "pelimies" (tai -nainen), ei tee kenestäkään pahaa tai täysin tunteetonta. Se tarkoittaa yleensä ainoastaan sitä, että omat tunteet ja tarpeet ovat tärkeimpiä.
Toisenlaisiakin tietysti on.
Mutta ponttini; pelimiestä ei välttämättä voi edes mistään ulkoisista merkeistä tunnistaa, sellainen voi olla kuka vain.
Ja toisaalta, juuri tuon yhden tietyn ominaisuuden vuoksi toinen jää AINA jalkoihin, eivätkä he siksi ole hyvää tai tervettä seuraa.
Vaikka olisivat kuinka mukavia, tajunnanräjäyttäviä, ja tukeasi tarvitsevia.
Älä ryhdy siihen rooliin. Hätävaraksi.
Tämä hätävara sai kutsun yhteiseen viikonlopun viettoon kaverinsa kanssa. Kuulinpa sitten kautta rantain että yksi tämän kaverin toinen ystävätär onkin tämän ajan menossa muualla eli eipä ollut jäljellä kuin joko kylmä sänky tai vaihtoehtoisesti Keijukaisen siipien suoja varasijalla.
Auts, osu ja uppos. Kolahti tajuntaan totisesti.
Joten mitäpä minä tästä opin. Pelimies tai ei , mutta tämä Keijukainen karistaa pölyt siivistään ja lennähtää kohti uusia tuulia ja maisemia missä ei toivottavasti tarvitse jakaa murua monen kanssa.
Nii, sitten kun löytää ja uskaltaa kopasta sitä murusta....