Yksi huolestuttavin uusi ilmiö on suosittelijoille soitto *ennen kuin olet käynyt haastattelussa*. Todella tympeää. Tulee sellainen kuva ettei rekrytoijalla ole minkäänlaista omaa ajatusmaailmaa, vaan luottaa sokeasti toisten firmojen tuntemattomien sanomisiin. Eikä asiaa yhtään paranna se, että kaikki suositukset olisivat positiivisia. Kyllä haastattelijalla pitäisi olla kyky/pätevyys tehdä ensin omat johtopäätökset :
1. Miten x vastaa haetun paikan ja yrityksemme vaatimuksia?
2. Minkälainen henkilö hän MINUN mielestäni on?
3. Miten näkisin x:n sopeutuvan vauhdikkaaseen/hiljaiseen/ omatoimiseen
työkulttuuriimme?
Suosittelijoille etukäteen soittaminen
5
658
Vastaukset
- Rekrykäytännöt!
Mielenkiintoista. Kerrotko, mikä firma (tai edes minkä kokoinen / miltä toimialalta) näin toimii.
Suosittelijoiden käyttö on mielestäni perusteltua, mutta vasta sitten, kun ollaan rekrytointiprosessin loppusuoralla. - yyter
Suosittelijoiden käyttö on arkipäivää. Olisiko ap:n tapauksessa kyse tietyn alan rekrytoijien sisäpiirin järjestelmästä? En ole aiemmin kuullut vastaavasta käytännöstä.
- niin.
Suosittelijahan voi olla joku muukin kuin entinen työnantaja. Esim. opettaja tms. Siksi toisekseen, eikö suosittelijoita työnhakija itse pyydä suosittelijoiksi tai ainakin kysy lupaa suosittelijaksi mainitsemiseen.
Ja yksi konsti on tietenkin se, että pyytää vanhanmallisen työtodistuksen, siis sellaisen jossa on kirjallisesti kerrottu ansiosi työtehtävässäsi.
On myös niin, että haastattelijan pitäisi pyytää lupa soittelemiseen ja tietojen hankkimiseen entisiltä työnantajiltasi. - Tietyn alan juttu?
Tänä päivänä työnantajat eivät edes kohteliaisuudesta kysy voinko soittaa entiselle tai nykyiselle esimiehelle. He tekevät sen automaattisesti. Jotkut katsovat työtodistuksia ja toisille ne ovat pelkkää paperia. Hämärältä vaikuttaisi, jos ap:lle tapahtunut käytäntö vakiintuisi laajemmin. En ole törmännyt vastaavaan eikä korviin ole kavereilta kantautunut.
Eikös niitä työntekijöitä raahata tänne halpatyömaista asti. Viedäänkös nekin suomalaiseen rekrytointifirmaan ja kysytään mitä tiedät yrityskulttuuristamme.
HA-HA-HA-HA.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110881"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73603Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483