Yksi huolestuttavin uusi ilmiö on suosittelijoille soitto *ennen kuin olet käynyt haastattelussa*. Todella tympeää. Tulee sellainen kuva ettei rekrytoijalla ole minkäänlaista omaa ajatusmaailmaa, vaan luottaa sokeasti toisten firmojen tuntemattomien sanomisiin. Eikä asiaa yhtään paranna se, että kaikki suositukset olisivat positiivisia. Kyllä haastattelijalla pitäisi olla kyky/pätevyys tehdä ensin omat johtopäätökset :
1. Miten x vastaa haetun paikan ja yrityksemme vaatimuksia?
2. Minkälainen henkilö hän MINUN mielestäni on?
3. Miten näkisin x:n sopeutuvan vauhdikkaaseen/hiljaiseen/ omatoimiseen
työkulttuuriimme?
Suosittelijoille etukäteen soittaminen
5
662
Vastaukset 5
- Rekrykäytännöt!
Mielenkiintoista. Kerrotko, mikä firma (tai edes minkä kokoinen / miltä toimialalta) näin toimii.
Suosittelijoiden käyttö on mielestäni perusteltua, mutta vasta sitten, kun ollaan rekrytointiprosessin loppusuoralla. - yyter
Suosittelijoiden käyttö on arkipäivää. Olisiko ap:n tapauksessa kyse tietyn alan rekrytoijien sisäpiirin järjestelmästä? En ole aiemmin kuullut vastaavasta käytännöstä.
- niin.
Suosittelijahan voi olla joku muukin kuin entinen työnantaja. Esim. opettaja tms. Siksi toisekseen, eikö suosittelijoita työnhakija itse pyydä suosittelijoiksi tai ainakin kysy lupaa suosittelijaksi mainitsemiseen.
Ja yksi konsti on tietenkin se, että pyytää vanhanmallisen työtodistuksen, siis sellaisen jossa on kirjallisesti kerrottu ansiosi työtehtävässäsi.
On myös niin, että haastattelijan pitäisi pyytää lupa soittelemiseen ja tietojen hankkimiseen entisiltä työnantajiltasi. - Tietyn alan juttu?
Tänä päivänä työnantajat eivät edes kohteliaisuudesta kysy voinko soittaa entiselle tai nykyiselle esimiehelle. He tekevät sen automaattisesti. Jotkut katsovat työtodistuksia ja toisille ne ovat pelkkää paperia. Hämärältä vaikuttaisi, jos ap:lle tapahtunut käytäntö vakiintuisi laajemmin. En ole törmännyt vastaavaan eikä korviin ole kavereilta kantautunut.
Eikös niitä työntekijöitä raahata tänne halpatyömaista asti. Viedäänkös nekin suomalaiseen rekrytointifirmaan ja kysytään mitä tiedät yrityskulttuuristamme.
HA-HA-HA-HA.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371313- 1481061
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67835PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.51648- 60641
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33531- 30523
- 39507
- 63503
- 16487