Työttömyys ei ole oma vika

Työttömyys on systeemin vika. Syy on Ahneuden aiheuttama jakamisen puute. Työtä ja tuloa ei jaeta !!! Työttömyys ja öeipäjonot ovat ahneuden synnin syy. Tuossa ahneuden synnissä rypee vanhat puolueemme kaikki !
Työttömyys ei siis ole työttömän vika !!!

Kokoomus-kepu-, vihreä-rk- ja Demari- ja vasemmistotyperykset, ovat työttömyyden ja pahoinvointiyhteiskunnan puolustajia. He haluavat äänestäjiensä olevan työttömiä, jotta heidät saadaan valtion orjatyöhön. Ja osa kansaa pääsee hyötymään köyhien avulla.

Toinen syy köyhyyden ja työttömyyden ylläpitoon on heidän omat hyväveli- ja korruptiovirat. Sossu, kela ja te-keskuksien loispummivirkailijat menettäisivät valetyöpaikkansa, jos työttömyys ja köyhyys poistuisi. Siksi demarit eivät hyväksy muutosta. Ja mm. Kokoomuksen ja rkp vihreitten kannattamaa halpatyö-orjuuta huutavat eri ek - mtk- työnatajat ja kepu !.

Sak ja akava syövät suoraan kuormasta, ahneus kukoisiaa, työtä ja tuloa ei haluta jakaa !

Tyhmä kansa on äänestänyt itsensä työttömäksi
8276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

- esim pienyrittäjä on ilman suojaa turvaa jne. Ei kannata alkaa pienyrittäjäksi suomessa.
Vain suurella rahalla kannattaa yrittäää.

Äänestä

Me kaikki elämme yhteiskunnassa, mutta ihmiset haluavat silti vapauksia jotta emme ole yhteiskunnan orjia. Jos vaadimme liikaa vapauksia, haluavat ne ihmiset vapauksia yhtä lailla joilla menee heikosti elämässä. Niillä ihmisillä ei kuitenkaan ole varaa chillailuun joilla on ongelmia elämässä. Jos yhteiskunta ei auta heitä ongelmissa, on heidän elämä täynnä ongelmia elleivät he kykene itse näitä ongelmia korjaamaan. Nämä ihmiset eivät välttämättä kykene itsenäisesti korjaamaan oman elämänsä ongelmia jolloin ongelmat jatkuvasti vain kasvavat. Ne joilla menee elämässä hyvin, he chillailevat sen vuoksi että heillä on asiat hyvin. Nämä ihmiset käyttävät vapaa-aikansa etuoikeutetussa asemassa eivätkä auta niitä joilla menee heikosti. Jos se henkilö ei ole oikeutettu chillailuun jolla menee huonosti, miten se henkilö on jolla menee hyvin? Entä jos se ihminen chillailee joka on aiheuttanut toisen ihmisen heikon yhteiskunnallisen aseman? Jos ihminen on ajautunut ongelmiensa kautta heikkoon yhteiskunnalliseen asemaan ja tämä asema luo hänelle entistä enemmän ongelmia, kuka on syyllinen?

Meillä ei ole yhteisöllisyyttä yhteiskunnassa jos ihmiset eivät ole tasa-arvoisessa asemassa. Ihmiset eivät voi olla tasa-arvoisessa asemassa niin kauan kun joku saa enemmän palkkaa mitä toinen ja jollain on varaa chillailla silloin kun toisella ei ole varaa tähän. Toimiva yhteisö jakaa ilot ja surut.

Työttömyys on tosiaan systeemin vika ja jakamisen puute. Ahneus ja itsekkyys taustalla. Poliitikot tosin ahneiden ja itsekkäiden ihmisten pelinappuloita. Ahneat ja itsekkäät ihmiset ovat ryhtyneet tällaisiksi sen vuoksi että he ovat katkeroituneet yhteiskunnan toimimattomuuteen ja siihen että heitä syrjitään tai siihen että ihmiset eivät kuuntele heitä. He eivät ole valmiita luopumaan rahoistaan koska he pelkäävät systeemin kaatumista ja raha mahdollistaa selviytymisen sitten kun systeemi kaatuu. He ovat kuitenkin ahneudella ja itsekkyydellä luoneet tällaisen järjestelmän jos he eivät ole itse puhuneet järjestelmän epäoikeudenmukaisuudesta ja ovat hyväksyneet tällaisen järjestelmän.

Itsekkäät ihmiset ovat valmiita syyttämään työttömiä typeriksi ihmisiksi, mutta itsekkäät ihmiset eivät puhu koko totuutta siitä miten he ovat pärjänneet työelämässä tai opiskeluelämässä. Usein ne ihmiset jotka syyttävät muita, ovat itse syyllistyneet johonkin, mutta näin ei tietenkään ole kaikkien kohdalla. Syyllisiä lähdetään hakemaan usein siinä vaiheessa kun joku ihminen ei pärjää yhteiskunnassa. Yleensä ne ihmiset eivät pärjää jotka eivät ole toimineet yhtä itsekkäästi mitä muut. Kuitenkin itsekkäät ihmiset ovat valmiita syyttämään muita typeryydestä siinä vaiheessa kun muut syyttävät toisia ihmisiä itsekkyydestä ja ahneudesta. Jos kaikki ihmiset toimisivat samoin miten moraalittomat itsekkäät ihmiset toimivat, ei meillä olisi yhteisöllisyyttä yhteisöissä. Kenties tämä on se toimintamalli millä yhteiskuntien tulisi toimia. Kenties ihmisten ei kannata luottaa muihin ihmisiin ja pitää toisia ihmisiä ennemmin vihollisina kuin kauppakumppaneina. Jos itsekkäät ihmiset ovat niitä jotka loppujenlopuksi aina voittavat, onko mitään syytä pitää heitä yhteiskunnan johtajina ja johtohahmoina jos he johtavat yhteiskunnan tuhoon omalla itsekkyydellään? Jos itsekkyys on sitä missä ei jaeta, vaan pikemminkin haalitaan itselle ja pidetään salassa asioita, ei tämä ajattelumalli edusta jakamista joka on yhteiskuntien perusidea. On eri asia vaatia köyhiltä ihmisiltä viimeiset rahat rikkaille kuin vaatia rikkailta osa heidän rahoista köyhille. Rikas tulee toimeen ja saa ruokansa samaan hintaan mitä köyhä eikä tarvitse miljoonia saadakseen ruokaa, mutta köyhä kuolee pois jos hänellä ei ole rahaa. Jos rikkaalla ei ole köyhiä työvoimana, kuka ruokkii rikkaat? Rikkaat eivät välttämättä kuitenkaan välitä siitä kuka kärsii kunhan joku kärsii jos he ovat itse joutuneet kärsiä saadakseen nämä rikkaudet. Jos rikas ihminen on "joutunut" kärsimään saadakseen rikkaudet ja rikkauksia käytetään kärsimyksen tuottamiseen, on rikkaalla selkeästi päässä vikaa. Usein rikkailla ihmisillä on päässä vikaa ja ihmiset karttavat heitä sen vuoksi. Rikkaat rikastuvat sekä työn että epäoikeudenmukaisuuden vuoksi, mutta he eivät ole valmiita myöntämään että heissä olisi jotain vikaa. Ennemmin nämä ihmiset syyttävät muita ihmisiä jotta muut ihmiset näyttäisivät siltä että vika on heissä.

http://www.kaleva.fi/teemat/hyva-elama/elama/tutkimus-rikkaat-alttiimpia-huijauksiin-ja-valheisiin/569414/
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/akava-pomo-yritysjohdon-ahneus-on-iso-talousongelma/554708/
http://www.hs.fi/talous/Työntekijöille miljoonalasku johtajatason lisäeläkkeistä/a1305553425960
http://www.huffingtonpost.com/2012/02/28/wall-street-psychopaths_n_1307168.html
http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/dokumentit/ulkolinja-pankki-maailman-valtiaana
http://www.youtube.com/watch?v=SMoFOX3ASqM

Äänestä
  • kuka on kenenkin mielestä 'rikas'. Se jolla ei ole kuin sossun järkkäämä asunto ja joku perustoimeentuloraha käytössään voi kuvitella rikkaaksi sen ,jolla on vapailtamarkkinoilta vuokrattu kämppä ja pienipalkkainen työ. Ja tämä taas kuvittelee rikkaaksi sen jolla on omistusasunto, vaikka vain yksiö ja vähän parempi palkka kuin edellisellä.Ja tämä taas sen, jolla on auto ja vaikka kolmio. Tämä taas sen jolla on ok-talo ja vaihtaa autoa joka 3. vuosi uuteen.jne.... ja tuloissa ei kuitenkaan ole ratkaisevaa eroa sen välillä , jolla on se yksiö ja sen jolla se ok-talo ja silti se toinen pitää rikkaampana sitä ok-talon omistajaa. Koko ajan on kyse sellaisista jotka on jo maksaneet ja siis velattomia.

    Äänestä

Ahneus ja ylimielisyys sekä vallanhimo on sokaissut heidät,he eivät koe tekevänsä mitään väärää surullista mutta totta.

Äänestä
  • > he eivät koe tekevänsä mitään väärää

    "demari" Jungnerin johtama oikeisto-YLE lauloi tässä vielä jokunen vuosi sitten "työvoimapulaa" mutta sekin oli näiden kako-kepuli-"demareiden" peitetarina mamujen maahanuittamiseksi. Kallista suomipoikaa korvaamaan......

    Äänestä

Mutta JEESUKSEN NIMESSÄ yrittäminen ja rahan ahnehtiminen seurakunnan nimissä on aitoa ja oikeaa läheisten ihmisten välittämistä.

Minä olen toiminut jo yli 35 v. oman seurakuntani pastorina ja kusettanut rahaa JEESUKSEN ja KRISTUKSEN nimessä itselleni. Missä minulla menee edelleen hyvin koska herra on siunannut minulle vaurautta.

Äänestä

Työtömyys on työttömän oma vika ja työttömät haluaa vaan runkkailla kotonaan.

Äänestä

Työttömyys on luonnollinen seuraus siitä että tavaroita ja palveluita kyetään tuottamaan halvalla niinsuuria määriä että niiden tuottamiseen maksetuilla palkoilla ei pysty ostamaan näitä eli ylijäämää syntyy ja osan väestä on oltava työttömiä jotta systeemi edes jotenkin toimisi. Tiputetaan veroja ja lisätään kulutuskysyntää niin ainakin jonkiaikaa systeemi toimii kunnes taas tulee joku toinen seinä vastaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


selkeästi on näin kirjoitti:

Työttömyys on systeemin vika. Syy on Ahneuden aiheuttama jakamisen puute. Työtä ja tuloa ei jaeta !!! Työttömyys ja öeipäjonot ovat ahneuden synnin syy. Tuossa ahneuden synnissä rypee vanhat puolueemme kaikki !
Työttömyys ei siis ole työttömän vika !!!

Kokoomus-kepu-, vihreä-rk- ja Demari- ja vasemmistotyperykset, ovat työttömyyden ja pahoinvointiyhteiskunnan puolustajia. He haluavat äänestäjiensä olevan työttömiä, jotta heidät saadaan valtion orjatyöhön. Ja osa kansaa pääsee hyötymään köyhien avulla.

Toinen syy köyhyyden ja työttömyyden ylläpitoon on heidän omat hyväveli- ja korruptiovirat. Sossu, kela ja te-keskuksien loispummivirkailijat menettäisivät valetyöpaikkansa, jos työttömyys ja köyhyys poistuisi. Siksi demarit eivät hyväksy muutosta. Ja mm. Kokoomuksen ja rkp vihreitten kannattamaa halpatyö-orjuuta huutavat eri ek - mtk- työnatajat ja kepu !.

Sak ja akava syövät suoraan kuormasta, ahneus kukoisiaa, työtä ja tuloa ei haluta jakaa !

Tyhmä kansa on äänestänyt itsensä työttömäksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu