Naapurin uroskissa on sika, se paskoo ja kusee päivittäin meidän ulko-oven viereen. Asiasta huomautettuani naapuri alkoi keksimään omia stoorejaan, että meidän koira olisi kuulemma pissannut heidän pihalle keväällä! Me ollaan kyllästytty pesemään sen ruttoperseen paskoja! Voiko sen tappaa vai mitä tässä saa tehdä oman talon siisteyden säilyttämiseksi. Naapurit eivät itse ota mitään vastuuta " lemmikistään".
Naapurin uroskissa on sika
Rajansa kaikella
10269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ota yhteys eläinsuojeluvalvojaan ja loukuttakaa yhdessä kissa kiinni. Eihän se loppujenlopuksi ole sen kissan vika, että sen isäntä/emäntä ei siitä huolehdi. Kissa on heitteillä, kun on valvomatta irti. Kukaan VASTUULLINEN lemmikinomistaja ei päästä lemmikkiään valvomatta luontoon, olipa kyseessä koira tai kissa. Onko kyseessä ns. citykissa vai maatilan kissa?
Jos on maatilalla heiniä ja rehuja lehmille/hevosille sun muille, niin silloin on yleensä hiiriäkin ja kissa on paras hiiren surma.
Jos kyseessä on citykissa, josta omistaja ei kanna huolta, vaan antaa lemmikin kulkea vapaana likaamassa naapurustoa ja on liikenteen armoilla, se on heitteillä. Eläinsojeluvalvoja voi etsiä heitteillä olevalle kissalle uuden huolehtivan kodin, ja jos sellaista ei löydy, voi viranomainen lopettaa heitteillä olevan eläimen.
Kerro tämä naapurillesi, jospa se lemmikki alkaisi kiinnostaa enemmän.
Niitä löytyy jotain kissankarkotus hajusteita,muitakin kuin haulikko mitä minä olen käyttänyt täällä maalla kissahan on lainsuojaton poituessaan muutaman satametriä pihaltansa.
On ollut roissa citykissana mutta nyt se on maalla kissana. Apu löytyisi tähän jos naapuri pitäisi yöt kissan sisällä, koska se käy yöllä rapomassa. Nähty on ja husuutettu sitä muualle mutta aina vaan tulee uudestaan. Varmaan roista joku antoi sen sikakissan siksi pois kun se häiriköi samalla tavalla sielläkin(luulen niin vaikkei naapuri sitä myöntänytkään). Otan siis yhteyttä eläinsuojeluvalvojaan.
Elä sie pikku paskoista välitä, on tässä maailmassa suurempiakin ongelmia!
Mieti vaikka Kreikan taloutta sekä Suomen mahdollisen eurosta irtautumisen hyötyjä ja haittoja niin jää kissan paskat hopealle?
Tai jos ei talous kiinnosta niin pyörittelet pa*koista pikku palloja ja alat pelaamaan pingistä, menevät samalla hyötykäyttöön :)
Et olisi nimim. Talous ja pingis noin nokkava jos itse joutuisit joka aamu ulos mentyäsi ensiksi laittamaan suojakäsineet käteen ja puhdistamaan naapurin kissan haisevat ripulipaskat ettei ne leviä kengissä sisälle ja ettei siitä sairastu.
Toki jos itse elät itse paskan seassa niin silloin voit voit pyöritellä vaikka räkäpallojas ja miettiä edellä mainitsemiasi asioita. Hauskaa loppuelämää...
Ilmota palokunnalle..nehänne kuulemma hoitaa hommansa niinkuin eilenki kisuran sarviin oli joku pressu tarttunu (kissojen.koirien ja virkavallan kans oli haettu sitä)
Kissaki kato ossoo kattua kenen portaille pa*kantaa!
Jos kissa alkaa näyttää sialta niin kannattaa ensitöikseen varata aika näöntarkastukseen ja jos näkö ok niin muuten lääkärille.
Kissa yleensä peittää jätöksensä.
Ja terveen kissan paska on kiinteä pikku puikula, ei ripuli. Sehän saattaa se kissariepu olla sairaskin jos kakka on vetelää, eli ilmeisesti naapuri ei ole älynnyt edes madottaa kissaa.
Ota vaan yhteys eläinsuojeluvalvojaan niin saat neuvoja, hän ei kuitenkaan ole viranomainen, joten ei pysty kummia tekemään, antaa varmaan kuiten loukun ja vinkit loukuttamiseen.
Viranomaisia ovat eläinlääkäri ja poliisi, heillä myös toimivalta hakea elukka pois häiriköimästä.