Alkoholi ja erot

Nyt juuri kirjoitellaan taas Matti Nykäsen viinakäytöstä. Siinä eittämättä nousee esiin, että alkoholisti ei koskaan parane, vaan on aina pienenkin vastoinkäymisen tullessa valmis tarttumaan pulloon lohtua hakemaan.

Miten alkoholi saa eron aikaan, miten suuri käyttö yritetään salata, alkaako kumpikin juomaan. Mitä siellä perheessänne tapahtuu.

Onko elämä yhtä salailua, voitko viedä lapsesi neuvolaan , lääkäriin, vaik pitääkö useinkin jättäää lapsi huolehtimatta viinan vuoksi.
Paljonko on viinan takia poissaoloja työapaikalta.

Mitä mielestäsi kertoo se, että perheen keittiön kaapin ylähylly on täynnään tyhjuä kaljatölkkejä, jääkaapissa ei ole koskaan oikein ruokaa.
Mihin tuollainen elämä johtaa.

Tiedän että aikansa menee salailu, mutta pian alkaa näkyä ulkokuoressa, harmaa iho, veltot ilmeettömät kasvot, laihtuminen, lapset ovat pelokkaita, lasten vaatetus muuttuu halpishallituotteisiin, vaatteet ovat ryppyisiä. Vain jotain sopimattomia collage tuotteita.
Sinut saadaan kiinni valhepuheista, luulotteluista.

Miltä tuo elämä on tuntunut. Mihin se on johtanut.
12493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kaikki tuo on totta. Lisäksi epärehellisyys, varastaminen, hermojen hallltsettomuus ja raivokohtaukset sekä monenlaiset himot. Väkivaltakaan ei ole poissuljettu. Surullisia tapauksia monessa perheessä ja kyse ei ole yksin miehistä. Kärsin 10 vuotta alkoholistivaimosta ja onneksi se loppui. Viina ja olut vei voiton.

Äänestä

Meillä juo mies. Hän ei ota kunnon kännejä kuin harvakseen mutta tissuttelua piilo-pullosta on melkein päivittäin. Aamulla ei tietenkään jaksa töihin, vasta kymmenen maissa pääsee paikalle. En tajua miksei siellä kukaan tartu asiaan...minä en enää jaksa herätellä. Yöllä hän valvoo telkkarin ääressä kaljan kanssa kun minä nukun. Lapset on onneksi jo isoja, opiskelemassa. Kaljatölkit ja pullot minä kerään ja vien pois. Hänen rahansa uppoavat siis kaljaan, tupakkaan, nuuskaan ja lääkkeisiin. Minulla on hyvä ammatti, urheilen ja olen ikäisekseni ok näköinen. Taidan olla ihan ääliö kun jatkan tätä.

Äänestä

Hassua, tai ei mutta tilanteeni on aivan lähes samanlainen. En minäkään tajua miksi en vaan jätä miestäni lopullisesti. Mieheni ei juo kokoaikaa, mutta juodessaan putket venyvät tosi pitkiksi. Väkivaltainen hän ei ole, ja selvinpäin ihan kunnollinen mies, miten se sitten määritelläänkin.
Mutta nämä jatkuvan putket, kokoajan lisääntyvät, saavat hermoni riekaleiksi.
Aina saa olla paikkailemassa hoitamattomia asioita jne.
Itse olen urheilullinen ja ihan ok näköinen nainen, joten en haluaisi tuhlata loppua elämästäni tähän.
Eli täytyy ottaa itseään niskasta kiinni ja sanoa äijälle hyvästit.

Äänestä
  • Kuinkahan paljon meitä oikein on? Siis suomalaisten miesten vaimoja, jotka elävät tässä h...tin vuoristoradassa: pikkutissuttelua salaa...joka lisääntyy...muuttuu juomiseksi...vaimo saa raivarin....mies lupaa parantaa tapansa...raittiutta....ja kaikki alkaa taas alusta.

    Ikinä et voi luottaa siihen, että toinen puhuu totta menemisistään.

    Ihan surkimuksen näköinen en ole itsekään, mutta miksi ihmeessä sitä ei vain riko perhettä ja lähde? Ehkä siksi, että nämä miehet ovat selvinä aikoinaan todella kultaisia ja huolehtivaisia (ainakin meillä). Mutta onko se vaan "luvan" hakemista uudelle ryyppykaudelle?

    Äänestä

Tuttua tatinaa minullekkin, ei mikään rapajuoppo, mutta kun aloittaa, sitä kestää muutama päivä. Selvinpäin jees-tyyppi. Ei suostu eroon, kai pelkää ratkeavansa lopullisesti,jos jää yksin. Nyt miens on ollut toista kuukautta sairaslomalla ja kauhulla odotin, alkaako todellinen juominen. No ei onneksi, mutta kyllä noissa viikonlopuissakin on kestämistä. Pikkuhiljaa miehen mielenkiinto muihin tavallisiin arkisiin asioihin on hiipunut, mikään muu ei tunnu kiinnostavan, kuin juopottelu. Olen myös liikunnallinen kaikenlaista kuntoilua rakastava ja mielestäni ihan mukavannäköinen vielä yli 5-kymppisenäkin. Juuri tuo liikuntaharrastukseni on pelastanut minut hermoromahdukselta, mutta eihän tämä olr mitään elämää.

Äänestä

Vitutus nostaa kuulemma vireystasoa, siksiköhän olemme itse energisiä ja aktiivisia :) Avioeropalstalla ollaan, joten ero on ainakin mielessä. Minunkin mieheni on mukava. Oikeastaan sekä selvinpäin että humalassa. Sitä humalaista vaan ei jaksa katsella eikä kuunnella.

Äänestä

Mä juon 3 kk välein. Naiset ei tykkää minusta. Naiset rakastuu aina niihin juoppoihin. Eikä mulla ole piilopulloja josta naukkailen.

Äänestä

total syy kysyä tuota suoraan tyttäreltäsi. Miksi et hoida hommaa???

Äänestä

Joo,o mun mies on myös mukava kännissäkin, mutta ärsyttää, kun tietää, että se ei ole aitoa. Hän käy myös töissä säännöllisesti ja hoitaa asiansa, minä en niitä hoitaisi. Monikaan ei varmaan usko hänen käyttävän alkoholia niin paljon. Se olen kuulemma minä, jolle se on ongelma ja niin se varmaan onkin. Kuntoilu on todellakin hyvä keino purkaa raivoa. Ikisinkulle vielä voin kertoa, etten rakstunut kaappijuoppoon, mieheni käytti kohtuudella alokoa, kun aloimme seurustella. Siitä on aikaa 34 vuotta.

Äänestä

Ensin se alkaa kohtuukäytöllä ja sit aina juo enemmän ja enemmän. sit vaimo huomaa et mies ei pysty enään lopetamaan. Itse en käy edes töissä ja siltin en juo kuin harvoin. Luulis et mä olen joku rapajuoppo mut käyn salilla päivisin koska välitän mun terveydestä. Ei mua kiinnosta viinan juominen.

Tunnen paljon alkoholisteja jotka juo viikottain ja niillä kaikilla on tyttöystävä. Yks kaveri on juonut 15 vuotta eikä ole töitä tehnyt päiväkään sinä aikana. Siltin sillä on vaimo ja lapsi.
ihmtettelen vaan et tällänen joka ei juo niin ei kelpaa naisille. Olen kaveripiirini ainoo joka ei seurustele. Joskus kävin baareissa kaverien kanssa mut ei naiset minusta kiinnostunut vaan mun juoppo kavereista jotka pettivät heti vaimojaan kun saivat tilaisuuden.

Äänestä

absolutisti

"Tiedän että aikansa menee salailu, mutta pian alkaa näkyä ulkokuoressa, harmaa iho, veltot ilmeettömät kasvot, laihtuminen"

Kiitos valistuksesta S24-joukolle, mutta etkö tiedä, että alkoholismin lisäksi on joukko muitakin sairauksia, joilla on täysin samat "kasvot" / ilmiasu?

Tiedoksesi myös.
Halpistuotteita olemme käyttäneet ihan taloudellisista syistä ja niitä käytettiin jo ennen eroa samasta syystä. (Silitysraudan käyttämiseen puute ei ole vaikuttanut.)

Kysymys ja tiedoksijuttu siksi, ettet tulisi jakaneeksi väärää viestä, jonka mukan naapuriasi arviodaan.

Äänestä

Vakavasta asiasta kysymys.
Miksi siis aloitat hurpattelutyylillä :"Kertoilkaa..."
Jään odottamaan vastaustasi.
t, Aikuinen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertoilkaa kirjoitti:

Nyt juuri kirjoitellaan taas Matti Nykäsen viinakäytöstä. Siinä eittämättä nousee esiin, että alkoholisti ei koskaan parane, vaan on aina pienenkin vastoinkäymisen tullessa valmis tarttumaan pulloon lohtua hakemaan.

Miten alkoholi saa eron aikaan, miten suuri käyttö yritetään salata, alkaako kumpikin juomaan. Mitä siellä perheessänne tapahtuu.

Onko elämä yhtä salailua, voitko viedä lapsesi neuvolaan , lääkäriin, vaik pitääkö useinkin jättäää lapsi huolehtimatta viinan vuoksi.
Paljonko on viinan takia poissaoloja työapaikalta.

Mitä mielestäsi kertoo se, että perheen keittiön kaapin ylähylly on täynnään tyhjuä kaljatölkkejä, jääkaapissa ei ole koskaan oikein ruokaa.
Mihin tuollainen elämä johtaa.

Tiedän että aikansa menee salailu, mutta pian alkaa näkyä ulkokuoressa, harmaa iho, veltot ilmeettömät kasvot, laihtuminen, lapset ovat pelokkaita, lasten vaatetus muuttuu halpishallituotteisiin, vaatteet ovat ryppyisiä. Vain jotain sopimattomia collage tuotteita.
Sinut saadaan kiinni valhepuheista, luulotteluista.

Miltä tuo elämä on tuntunut. Mihin se on johtanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu