Lapseni on nyt 11v ja hän on jäällä n. 10 tuntia per viikko, balettia on 2-3 kertaa ja oheisia n. 5 tuntia. Koulussakin pitäisi ehtiä olla.
Jaksaako lapset yleensä tätä, vai onko se se kaikkien tärkein lahjakkuus että jaksaa :)
Kaksoihypyt ovat varmoja ja kaksoisakseli on aika lähellä, mutta varmasti löytyy paljon lahjakkaampia tyttöjä..
Suuret harjoitusmäärät
3
390
Vastaukset 3
- Kaari
Urheilevan lapsen tulisi liikkua 20 tuntia viikossa eli ihan ok määrät, kunhan syö ja nukkuu riittävästi
- juliusjulius
Jos lapsesi jaksaa tuota niin onhan se ihan ok määrä, mutta jos se tuntuu rankalle eikä koulukaan oikein suju niin onkohan se sitten liikaa?
- 20vKokemuksella
Vaikuttaa hyvältä harjoitusmäärältä, jos lapsesi tekee tätä omasta tahdosta. Hän vaikuttaa lahjakkaalta. Taitoluistelu antaa niin paljon ettei sitä voi sanoin kuvata niin lapselle kuin perheelle, jos kaikki menee hyvin. Uhkiakin on ,yleensä anoreksia on vaarana. Tärkeää on miettiä haluatko että lapsestasi tulee huippu-urheilija, mitä se merkitsee perheelle ja hänelle itselle, julkisuus?. Onko se tavoittelemisen arvoista? Nyky-Suomessa ei paljon arvosteta huippu-urheilijoita. Saattaa olla että lapsesi loukkaantuu ja tulee takapakkia, kuinka suhtaudutte tähän? Yksi mahdollisuus on olla miettimättä vaan elää hetkessä. Itse paljon kokeneena en vaihtaisi päivääkään pois. Jos lapsellasi on luistelijan unelma, älä ota sitä pois, mutta selvitä ihan oikean ammattivalmentajan kanta onko hänellä mahdollisuus toteuttaa unelmaansa luistelijana vai tuleeko hänelllä seinä vastaan (valmentajat kyllä tietävät jo 11-vuotiaasta hänen mahdollisuutensa ;) Jos hänellä on pieniäkin motivaatio- taikka lahjakkuusvajeita, kannattaa hyvissä ajoin löytää korvaava harrastus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l3011065Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni61877- 76855
- 71755
- 67701
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et40685- 44597
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona34587- 42531
- 49529