Ennen syntymää ihminen on ollut olematon. Se ei varmaan kenestäkään ole tuntunut mitenkään ihmeelliseltä tai pahalta.
Emme voi kokea mitään jos aivomme järjestelmät eivät ole olemassa. Kuolema ei siis ole sen kummempi olotila kuin syntymättömyyskään.
Jos adventtikirkon oppi pitää kokonaisuudessaan taivaan osalta paikkaansa, ja taivas on käytännössä uudelleen luotu fyysinen maapallo uudelleen luotuine parempine uusine fyysisine ihmisineen, lisättynä äärettömyys tekijällä¨, joka on kuolemattomuus, seuraa tästä se että kaikki mitä ihminen pystyy saavuttamaan/ tekemään ihminen tulee saavuttamaan ja tekemään. Tästä seuraa se, että kaikki mahdolliset tapahtumat ovat tapahtuneet.
Päästään tilanteeseen, jossa aika menettää merkityksensä ja yksinkertaisesti voidaan todeta vain, että kaikki tapahtumat ovat tapahtuneet. Ihminen tulee ikuisuudessa vääntämään aika avaruuden jostain kohdalta valtavilla energiamäärillä rullalle ja luomaan aikakoneen. Ihminen tulee iankaikkisessa elämässään lentämään avaruusaluksella mustaanaukkoon, asumaan siellä kirjaimellisesti ikuisesti ja samaan aikaan säteilemään itsensä muun aika-avaruuden ajassa hawkinsin säteilynä takaisin ihmisten ilmoille.
Mitä järkeä tuollaisessa ikuisuudessa on... Tilanteessa missä kaikki tapahtumat ovat väkisin tapahtuneet. Mitä merkitystä sillä iankaikkisella elämällä on... Mitä valinnan vapautta yksilöllä on ikuisuudessa, jossa jokainen yksilö tulee väkisin tekemään kaiken, johtuen ikuisen pitkästä ajasta. Näkemään kaikki tapahtumat, ym...
Kuka sitä ikuista elämää tarvitsee muu kuin herkkä ihminen kuolemanpaloissaan.
taivas=pahempaa kuin kuolema /olemattomuus
7
123
Vastaukset
- ihanaa.....
Uusi taivas ja uusi maa
1 Minä näin uuden taivaan ja uuden maan. Ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa olivat kadonneet, eikä merta ollut enää. 2 Näin, kuinka pyhä kaupunki, uusi Jerusalem, laskeutui taivaasta Jumalan luota juhla- asuisena, niin kuin morsian, joka on kaunistettu sulhasta varten. 3 Ja minä kuulin valtaistuimen luota voimakkaan äänen, joka sanoi: "Katso, Jumalan asuinsija ihmisten keskellä! Hän asuu heidän luonaan, ja heistä tulee hänen kansansa. Jumala itse on heidän luonaan, 4 ja hän pyyhkii heidän silmistään joka ainoan kyyneleen. Kuolemaa ei enää ole, ei murhetta, valitusta eikä vaivaa, sillä kaikki entinen on kadonnut."
5 Valtaistuimella istuva lausui: "Uudeksi minä teen kaiken." Hän sanoi: "Kirjoita nämä sanat muistiin. Ne ovat luotettavat ja todet." 6 Vielä hän sanoi minulle: "Nyt ne ovat käyneet toteen. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Sille, jolla on jano, minä annan lahjaksi vettä elämän veden lähteestä. 7 Tämä on voittajan palkinto. Minä olen hänen Jumalansa, ja hän on minun poikani. 8 Mutta pelkurit, luopiot ja iljetysten kumartajat, murhamiehet ja irstailijat, noidat, epäjumalien palvelijat ja kaikki valheen orjat saavat tämän palkan: he joutuvat tuliseen järveen rikinkatkuisten lieskojen keskelle. Tämä on toinen kuolema."
Uusi Jerusalem
9 Yksi niistä seitsemästä enkelistä, joilla oli seitsemässä maljassaan seitsemän viimeistä vitsausta, tuli luokseni ja puhui minulle. Hän sanoi: "Tule, minä näytän sinulle morsiamen, Karitsan vaimon." 10 Henki valtasi minut, ja enkeli vei minut suurelle ja korkealle vuorelle ja näytti minulle pyhän kaupungin, Jerusalemin, joka laskeutui taivaasta, Jumalan luota. 11 Se loisti Jumalan kirkkautta, se säihkyi kuin kallein jalokivi, kuin kristallinkirkas jaspis. 12 Sitä ympäröi suuri ja korkea muuri, jossa oli kaksitoista porttia, ja niitä vartioi kaksitoista enkeliä. Portteihin oli hakattu Israelin kahdentoista heimon nimet. 13 Idän puolella oli kolme porttia, pohjoisessa kolme, etelässä kolme ja lännessä kolme porttia. 14 Kaupungin muurissa oli kaksitoista peruskiveä, ja niissä oli kaksitoista nimeä, Karitsan kahdentoista apostolin nimet.
15 Enkelillä, joka minulle puhui, oli kultainen mittakeppi kaupungin sekä sen porttien ja muurin mittaamista varten. 16 Kaupunki oli neliön muotoinen, yhtä leveä kuin pitkä. Enkeli mittasi kaupungin kepillään ja sai tulokseksi kaksitoistatuhatta stadionmittaa*; pituus, leveys ja korkeus olivat kaikki tämänsuuruiset. 17 Hän mittasi myös muurin, ja se oli sataneljäkymmentäneljä kyynärää -- enkeli käytti siinä ihmismittaa. 18 Muuri oli rakennettu jaspiskivestä, ja kaupunki oli kimmeltävää, lasinkirkasta kultaa. 19 Kaupunginmuurin perustukset oli kaunistettu kaikenlaisilla kalliilla kivillä. Ensimmäisenä peruskivenä oli jaspis, toisena safiiri, kolmantena kalsedoni, neljäntenä smaragdi, 20 viidentenä sardonyksi, kuudentena karneoli, seitsemäntenä krysoliitti, kahdeksantena berylli, yhdeksäntenä topaasi, kymmenentenä krysopraasi, yhdentenätoista hyasinttikivi ja kahdentenatoista ametisti. 21 Porttitorneina oli kaksitoista helmeä -- kukin kahdestatoista tornista oli tehty yhdestä helmestä. Kaupungin valtakatu oli kultaa, puhdasta kuin läpinäkyvä lasi.
22 Temppeliä en kaupungissa nähnyt, sillä sen temppelinä on Herra Jumala, Kaikkivaltias, hän ja Karitsa. 23 Kaupunki ei myöskään tarvitse valokseen aurinkoa eikä kuuta, sillä Jumalan kirkkaus valaisee sen, ja sen lamppuna on Karitsa. 24 Kansat kulkevat sen valossa, ja maailman kuninkaat tuovat sinne mahtinsa kaiken loiston. 25 Sen portteja ei suljeta päiväsaikaan, ja yötä siellä ei olekaan. 26 Kaikki kansojen kalleudet ja ihanuudet tuodaan sinne. 27 Mitään epäpuhdasta ei sinne päästetä, ei ainoatakaan iljettävän valheen palvelijaa, vaan ainoastaan ne, joiden nimet on kirjoitettu Karitsan elämänkirjaan. ALOITUKSESTA :
## Ennen syntymää ihminen on ollut olematon.
Se ei varmaan kenestäkään ole tuntunut mitenkään ihmeelliseltä tai pahalta. ##
Kyllä minusta olisi outoa ja mahdotonta, että tyhjiötäkin tyhjemmästä tyhjästä sattumoisin ihminen putkahtaisi tai edes jotakin.
Ja mehän todella teimme pahaa jo eka ihmisessä, Aadamissa, totta puhuen :
Hoos. 6:7 Te rikoitte liiton Adamissa, olitte siellä minulle uskottomia.
## Emme voi kokea mitään jos aivomme järjestelmät eivät ole olemassa. Kuolema ei siis ole sen kummempi olotila kuin syntymättömyyskään. ##
Miksi sitten olisi kirjoitettu niinkuin on kirjoitettu . . .
Hepr. 9:27
Ja samoinkuin ihmisille on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen, mutta senjälkeen tulee tuomio,
Jaak. 2:13
Sillä tuomio on laupeudeton sille, joka ei ole laupeutta tehnyt; laupeudelle tuomio koituu kerskaukseksi.
Luuk. 16:28
Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.'
anttiAntti on niin peloissaan, että kieltäytyy lukemasta Raamattuakin muualta kuin muutamasta kohdasta ja silloinkin on miehellä kirkon antamat ikuisen piinan silmälasit päässä. Antti parka kertakaikkiaan kieltäytyy näkemästä Raamatun Jumalan todellisen olemuksen.
Kun ihmiset aikanaan polttelivat lapsiaan Hinnomin laaksossa (paikka jota Jeesus kutsui vertauksessaan Gehennaksi, puhuessaan ihmisille syntisen automaattisesta kohtalosta jos häntä ei Jumala Poikansa kautta pelasta)
Jumala kutsuu lapsiensa polttamista KAUHISTUSTEN TEKEMISEKSI - mutta siitä huolimatta Antti kiven kovaa (pelkonsa ajamana - ikuisen piinan lasit päässään) väittää että Jumala/Luoja itsekin tulisi kiduttamaan luomiaan ikuisesti tulisessa järvessä.
Koko ajatus on niin mahdoton, että jo pikku lapsikin tajuaa ikuisen piinan opin olevan vain kirkon opettamaa harhaa.
Ikuisen harhan sisältöön kuuluu minen muun ristiriitaisuuden lisäksi esimerkiksi se ristiriitaisuus että ikuiseen piinaan uskova uskoo että - Raamatun kaikkivaltias, oikeudenmukainen, rakkaudellinen ja viisas (vain muutamia Jumalan ominaisuuksia mainitakseni) Luoja loi elämää kidutettavaksi ikuisesti tulessa.
MIKSI Jumala olisi tehnyt sellaista?
Tahallaan, vahingossa, välinpitämättömyyttään tai miksi? Olisiko se oikeudenmukaista, rakkaudellista, viisasta ..
No ei varmasti olisi - totuus on että kirkon opettama ikuisen piinan oppi sotii kaikkea sitä vastaan mitä Raamattu kertoo Jumalasta.
Anttikin jopa kieltäytyy uskomasta Jumalan selvää ilmoitusta, että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus ... Antti sen sijaan hokee kerta kerran jälkeen noita samoja Raamatun kohtia ja uskoo että jokaisella (hänelläkin) on kuolemattomuus itsessään - uskoo vaikka Raamattu sanoo, että se ei ole totta.
1. Joh. 3:15
Jokainen, joka vihaa veljeänsä, on murhaaja; ja te tiedätte, ettei kenessäkään murhaajassa ole iankaikkista elämää, joka hänessä pysyisi.
On täysin selvää, että Antin (ja monen muun) silmät sokaisee pelko joka juontaa juurensa kirkon opettamasta väärästä ikuisuus-opista ja siitä minkälainen Raamatun Jumala On ja minkälainen ihminen on.
Kirkon väärät opetukset ovat saaneet vaikutuksia monista uskonnoista ja siksi ei ole ihme, että ne ovat ristiriidassa itsensä kanssa ja siis epäraamatullisia.
alexAntti, sinä luet Hoos. 6:7 tekstiä väärin. Ei siinä puhuta ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, vaan Palestiinassa, Jordanin rannalla, sijaitsevasta paikasta, jonka nimi oli Adam. Nämä ovat kaksi eri asiaa. Kyseessä on sanaleikki, jossa Hoosea yrittää sanoa israelilaisille, että samalla tavalla kuin Aadam (ihminen) teki syntiä, tekin teitte syntiä Adamin kaupungissa.
- loppuu paha
Helvetti on toinen kuolema niinkuin tuolla sanotaankin selvästi.
Ennenkuin aletaan keskustelemaan viihtyvyydestä iankaikkisessa elämässä - kannattaa katsoa hieman mitä Raamattu sanoo siitä että mitä iankaikkinen elämä on?
Onko iankaikkisessa elämässä esimerkiksi pakko elämää? tai elämää kärsimyksessä? tai elämää turhuudessa - yksitoikkoisuudessa?
Ei ole - me voimme tietää, että esimerkiksi kaikki nuo ovat sellaisia asioita jotka tuhoavat elämää - ja siis ne eivät kuulu iankaikkiseen elämään. Mikään rikkinäinen elämä ei ole ikuista.
Ilman Jumalan vanhurskautta (Jumalan eheyttä) elämässä ei mikään elämä ole iankaikkista.
Jumalan vanhurskauteen kuuluu esimerkiksi todellinen oikeudenmukaisuus (ja todelliseen oikeudenmukaisuuteen kuuluu aina osana myös rakkaus - ilman rakkautta ei ole todellista oikeudenmukaisuutta), oikeudenmukaisuus ja rakkaus ovat kaksi puolta samasta asiasta - ilman toista ei ole toista.
Tämä on ikuiseen piinaan uskovalle ja ehkä ateistillekin vaikea käsittää, mutta niin se on Raamatun mukaan. Tämän lisäksi iankaikkiseen elämään kuuluu aina esimerkiksi vapaus - vapaus on sekin yksi iankaikkisen elämän ominaisuus - vapaus oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa. Ilman vapautta ei ole iankaikkista elämää.
Minä en siis usko alkuunkaan tuohon aloituksessa olevaan ateistiseen selitykseen iankaikkisesta elämästä, se on ristiriidassa itsensä kanssa ei siis voi olla totta.
Kun ateistit keskustelevat Raamatusta - vaikka eivät edes tajua mistä raamatussa on kysymys - menee keskustelut aina hakoteille.. ja kuinka mikään muu olisi edes mahdollistakaan -kun joku puhuu asioista joista ei ole perillä pennin vertaa..
Minun mielestäni olisi rehellistä ensin ottaa selvää asioista ja sitten keskustella - ei ketään pakoteta uskomaan mihinkään - jos Raamatun sanoma on ihmiselle edes suunnilleen selvillä ja hän sen jälkeen sanoo ettei usko sen olevan totta - on asia ihan ok - mutta jos ihminen luulee tietävänsä ja sanoo sitten että ei usko luuloihinsa ... HALOO - eihän kukaan niihin luuloihin usko..
Siis - jos puhutaan Raamatusta ja sen lupaamasta iankaikkisesta elämästä - niin yritetään pysyä siinä mitä Raamattu sanoo asiasta.. uskoimme siihen tai emme..
alex- eipelkoakuolemassa..
Mielestäni syntymäni onni on siinä, että olevaisuuteni kantaa ikuisuuteen.
Perusta siihen on se, että Jumalalla on asuinsija ihmisten keskellä.
Siksi vertauskuvaa näin ajassa ikuisuuteen on mahdoton jäsentää, koska langennut luonto ensin rakentaa elämäänsä langenneessa muodossa, toinen toistaa vasten.
Sen ikävä happamuus maistuu ympärillämme.
Myös taivaskuva on mahdoton jäsentää oikeanmakuiseksi, muutoin kuin sanalla täydellisyys.
Kun kyse on täydellisyydestä, niin silloin siinä on varmasti mielekäs viettää iankaikkisuus ja täydellisyyden luo Jumalan asuinsijan sijainti.
Mitä kuolemanpelkoon tulee, niin toivon päämäärä ei pelota.
Pauli Rahkonen saarnassaan kertoi, kuinka hän kohtasi viimehetkillä rajaa ylittävän veljen, jonka myös olen tavannut.
Hän riemuitsemalla riemuitsi, kun todisti, että nyt hän on jo oven edessä saamassa sen osan, mikä on luvattu.
Olisiko muutaman tunnin kuluttua nukkunut pois, en sitä oikein muista, kuinka Rahkonen asiaa kertoi.
Mutta toivo ei tuo pelkoa, vaan riemua. .. Jumalan asuinsija ihmisten keskellä.
Kannattaa se syntymän tuoma etuoikeus käyttää hyödyksi. "Iankaikkisen elämän armolahja on tarjolla, Jeesuksen Rakkauden kautta"!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931422
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85872
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52811- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253667Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,9646Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä330639Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk57629- 53594