Vuosilomien lauantait?

ei laskupäätä

Hei!

Kaipaisin neuvoa lauantaiden laskemisessa lomapäiviksi vuosilomia pidettäessä. Ymmärsin että jos pitää täyden lomaviikon (ma-su) lomapäiviä kuluu 6pv. Entäs vajailta viikoilta?

Kesälomani aikana minut kutsuttiin viimeisellä viikolla yhdeksi arkipäiväksi takaisin töihin. Lasketaanko silloin tältä ns. vajaalta viikolta myös lauantai lomapäiväksi? Menikö minulla sillä viikolla siis 4 vai 5 lomapäivää?

Entä miten on vuodenvaihteessa, jos lomaa pidetään 24.12.2012-2.1.2013.
Jouluviikon to ja pe lasketaan lomapäiväksi, entäs se lauantai? Uudenvuodenaatto taitaa kuluttaa myös yhden lomapäivän.

10

7089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtalaiska

      Ne molemmat on lomapäiviä.

      Ns. lauantaisääntöä laki ei tunne. Ainoastaan vuosiloman ajankohta ratkaisee sen, kuinka monta lauantaita lomaan kuuluu. Lomaan ei siis tarvitse sisältyä tiettyä määrää lauantaipäiviä. http://www.erto.fi/tyosuhdeopas/vuosiloma/loman-pitaeminen

      Työnantaja ei saa ilman työntekijän suostumusta määrätä vuosilomaa alkavaksi työntekijän vapaapäivänä, jos tämä johtaa lomapäivien vähenemiseen. Kolme päivää tai sitä lyhyempää loman osaa ei saa ilman työntekijän suostumusta antaa niin, että lomapäivä sattuisi työntekijän työvuoroluettelon mukaiseksi vapaapäiväksi. (Vuosilomalaki 24 § 1 mom.)

      Kun sinut kutsuttiin töihin kesken loman, se tarkoitti käytännössä sitä, että sovit työnantajan kanssa keskeyttäväsi lomasi siksi päiväksi ja samalla sovit, millä ehdoilla menit silloin töihin. Vai etkö sopinut? Jos et sopinut, niin varmaan suostuit silloin siihen korvaukseen (0?), mitä työnantaja ehdottaa. Kannattaisikohan ottaa asia puheeksi pomon kanssa?

    • cci~

      Viikko 52 tänä vuonna kuluttaa 4 lomapäivää, eli lauantai lasketaan myös lomapäiväksi. Viikolla 1 uudenvuodenaatto kuluttaa lomapäivän myös, tietysti.

      Siis kun olet lomalla 24.12.2012-2.1.2013 sinulta kuluu kuusi lomapäivää.

    • sdgfagdf

      Jaa, millähän perusteella viikko 52 kuluttaa 4 lompäivää?

    • 3

      Vuosilomalaki 4 § Määritelmät
      Tässä laissa tarkoitetaan:
      ...
      3) arkipäivällä muita viikonpäiviä kuin sunnuntaita, kirkollisia juhlapäiviä, itsenäisyyspäivää, jouluaattoa, juhannusaattoa, pääsiäislauantaita ja vapunpäivää

      Viikolla 52 on
      24 jouluaatto ei ole arkipäivä
      25 joulupäivä ei ole arkipäivä
      26 tapaninpäivä ei ole arkipäivä
      27 arkitorstai on arkipäivä
      28 arkiperjantai on arkipäivä
      29 arkilauantai on arkipäivä
      30 sunnuntai ei ole arkipäivä

      Lomapäiviä kuluu 3

    • ymmyrkäinen

      Voisko joku vielä valaista, mitä ero näillä on?:

      Esimerkki 1: Henkilö pitää lomaa koko pääsiäisviikon, maanantaista sunnuntaihin. (Vuonna 2012: 2.-8.4) Vuosilomaa kuluu neljä päivää (maanantai - torstai).

      Esimerkki 2: Henkilö on sopinut pitävänsä lomaa täyden kalenteriviikon 3.-9.12.2012, jossa itsenäisyyspäivä osuu torstaille 6.12.2012.
      Tällöin häneltä kuluu lomaa kaikki kyseisen viikon arkipäivät eli viisi lomapäivää (maanantai, tiistai, keskiviikko, perjantai ja lauantai)

      Molemmissa tapauksissahan kokonaiseen viikkoon sisältyy yksi pyhäpäivä ma-pe välillä (1. Perjantai 6.4 / 2. Torstai 6.12.).
      Kuitenkin noissa kuluu päiviä 4 vs. 5.
      Ei tajua...

      • se on se pääsiäisla

        Pääsiäisviikolla lomapäiviksi ei lasketa pitkäperjantaita ja sitä seuraavaa pääsiäislauantaita (eikä tietenkään sunnuntaita). Normiviikolla kuluu 6 lomapäivää, pääsiäisviikolla 6-2 = 4. Pääsiäislauantaista on säädetty vuosilomalaissa!

        Itsenäisyyspäiväviikolla lomapäiväksi ei lasketa itsenäisyyspäivää (to). Muut arkipäivät (ma-la) kuluttavat lomapäiviä eli 6-1=5 lomapäivää kuluu.


    • Jokerit19

      Miten tuo laskenta toimii, jos pitää omia vapaita. Esim otan ylimääräistä lomaa perjantain ja maanantain. Monta päivää työnantaja vähentää palkasta ??

      • palkanlaskijana

        Palkattomia päiviä ovat vain työpäivät eli tuo perjantai ja maanantai edellytäen ettet tee vuorotyötä ja viikonloppuja. Jos taas teet vuorolistan mukaan töitä ja tuolle ajanjaksolle sinulle on merkattu töitä kaikille päiville perjantai - maanantai ja otatkin ne palkattomana niin se on sitten 4 päivää. "Normaalissa päivätyössä" se on 2 päivää


      • huonohkosti

        Meidän kuukausipalkkaisten palkasta menee tuommoisessa tapauksessa pe, la, su ja ma eli neljän paivän palkka. Paiväpalkka lasketaan kk-palkka jaettuna ko. kuukauden kalenteripäivillä. Muualla voi olla paremmin.


      • lomansa ansainnut
        palkanlaskijana kirjoitti:

        Palkattomia päiviä ovat vain työpäivät eli tuo perjantai ja maanantai edellytäen ettet tee vuorotyötä ja viikonloppuja. Jos taas teet vuorolistan mukaan töitä ja tuolle ajanjaksolle sinulle on merkattu töitä kaikille päiville perjantai - maanantai ja otatkin ne palkattomana niin se on sitten 4 päivää. "Normaalissa päivätyössä" se on 2 päivää

        Meillä luultavasti tuntikorttijärjestelmämme laskee automaattisesti lomapäivät ja lauantai myös. Kun olen pitänyt to-pe vapaana, niin lauantaikin on mennyt lomapäiväksi, että kannattaa olla tarkkana ettei kyseteta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe