sattuuko tatuoinnin ottaminen?

Olen suunnitellut ottavani tatuoinnin lapaluun päälle, osaako kukaan kuvailla kuinka paljon se sattuu?olen 18 nyt ja haluaisin ottaa tatuoinnit, mutta olen hieman "piiikkikammoinen" ja pelkään, että se sattuu..kertokaa kokemuksianne piakoin kiitos!(:
112072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Riippuu kovasti paikasta mihin sen tatuoinnin otat, itsellä on käsivarsissa tatuointeja joten voin vain niistä kommentoida... Eli olkapään alle käsivarteen ei hirveesti kyllä satu mutta sitten kun aletaan tikkaamaan tuonne ranteeseen niin sattu perkeleesti. Kuulemma kyynärpään tienoo on vielä kivuliaampi siitä saatan tietää pikkasen enemmän tossa enskuun puolen välin jälkeen. Mutta itselle kivulian paikka on ollut tuo käsivarren "sisäpuoli" ranteen lähettyviltä.

Äänestä

kertokaa lisää kokemuksianne!:D

Äänestä

Ainahan tatuoinnin ottaminen sattuu, kipu on vaan yksilöllistä. Itselläni on molemmissa hartioissa sekä käsivarressa tatuoinnit ja joka ainoa kerta ne ensimmäiset ääriviivanvedot ovat aiheuttaneet tuskanhien, mutta siihen sitten on jäänyt.
Yllättävän äkkiä iho turtuu kipuun ja se ei enää tunnu pahalta. Enemmän mulla alkoi 1,5 tunnun tatuoimisen jälkeen sattua se kuvan pyyhkiminen :)
Tatuoija sanoi mulle ensimmäisellä kerralla, että onkin parempi varautua kipuun kuin tulla siinä luulossa, että se ei satu. Useimmin, ne jotka kuvittelevat sen olevan kivutonta mm. pyörtyvät.

Äänestä

Mulla on yläselässä, vähän lapaluun päällä ja niskanikamien päällä.

Kipu ei ollut pahinta, koska ei se sattunut ollenkaan niin paljon kuin mä kuvittelin, ja oon kuitenkin siis todella kipuherkkä. Enemmänkin se tuntui vain v-mäiseltä ja ärsyttävältä ja toivoin koko ajan, että loppuisi jo.

Hammasta purren sen kesti.

Tietysti aika on saattanut kullata muistot, koskapa tuon kuvan ottamisesta on 8 vuotta...

Äänestä

Minulla on selässä oleva tatuointi. Kaikista ikävimmältä tuntui lapaluun kohdalle hakkaaminen. Itse lapaluun kohdalle ei sattunut vaan minulla menee ilmeisesti sitä kautta joku hermo kyynärpäähän ja sinne sattui säteilevä kipu ihan helvetisti kun lapaluun kohdalle laitettiin kuvaa. Jokainen on joskus paukauttanyt kyynärpäänsä johonkin ja sellainen kipu minulla tuntui jatkuvana. Tuo lienee siis yksilöllistä ja minulla sattui menemään näin.

Selkärangan kohta oli kaikista kivulian iholla ja ärräpäitä sai lausua.

Mikään ei silti ole niin paha kipu etteikö sitä kestäis, varsinkin kun tietää että se loppuu saman tien kun neula nostetaan ihosta ja että sitä neulaamistakaan ei kestä kuin "vielä tunti".

Äänestä

Tatuointikipu on kuitenkin aina pinnallista hermokipua, pahimmillaankin.

Sitä ei voi edes verrata erilaisiin sisäelinkipuihin, esim umpisuolentulehdus ja voimakkaat vatsakivut, tai migreeni, puhumattakaan trigeminus neuralgiasta (kolmoishermokipu).

Ja se mikä vähentää tatuointiin liittyvää kivuntunnetta, on tietoisuus siitä että kyseessä on vain se neulan aikaansaama kipu siinä ihon pinnassa johtuen hermopäistä. Niin pian kun tatskaaja pitää tauon, kipu loppuu, eikä tatuointiprosessiin jälkeen kipu enää jatku koska kyseessä ei ole mikään sairaus.

Jotkut tatuoijat myös puuduttaa tatuoitavan kohdan jos heidän ammattitaitonsa riittää puudutusaineen käyttöön. Tätä ei kuitenkaan suurin osa tatskaajista harrasta - puudutusaineen käyttöön liittyy aina paljonkin riskejä ja moni on sitä mieltä että se kipu vaan pitää kestää.

Ison tatuoinnin kanssa kyllä mielestäni voi neuvotella etukäteen tatskaajan kanssa esim että minkälaisia aikoja tatuoidaan ja voisko etukäteen sopia että pidetään tauko niin ja niin pitkän ajan kuluttua aina säännöllisesti. Kyllä tatuoijan pitäis tällaiseen suostua.
Jos se kohottaa hintaa kun jos siinä menee enemmän aikaa, niin luonnollisesti asiakas maksaa sitten enemmän - onhan kyseessä huolellinen käsityö ja vaikka tatuoija on siinä tilanteessa vahvemmassa asiassa ja tietää mitä pitää tehdä, niin myös asiakas ja hänen vartalonsa on yhtä tärkeä.
Riittävän rento ja hyväntuulinen asiakas on myös tatuoijalle helpompi.

Jos on ihan "pakko" hankkia tatuointi ja pelkää kauheesti sitä kipua kannattaa hankkia ensimmäiseksi joku pieni tatuointi johonkin iisiin paikkaan - ja lähteä siitä liikkeelle, että haluaako niitä lisää tai vielä isomman.

Äänestä

Itselläni on muunmuassa keskiselässä, käsivarsissa ja kämmenselässä tatuointi. Kipu on aina niin yksillöllistä, mikä toisella sattuu ei saata taas toisella tuntua miltään. Minulla ei sattunu ollenkaan käsivarsiin tatuoinnin ottamine eikä myöskään kämmenselkään,kun taas keskiselkään tatuoinninlaitto sattui niidenkin edestä. Omien kokemuksien varjolla voin sanoa, että ehdottomasti kipein paikka on ollut keskiselkä, selkäranka! Mutta senkin kyllä kestää, kun "hieman" hammasta puree.

Äänestä

Moikka! :) Itselläni on HURJA piikkikammo, eli aina lähes kun menen lääkäriin, meinaan pyörtyä, tehtiin minulle mitä vaan, missä jokin neula näytetään :D Kuitenkin viime keväänä, otin tatuoinnin :) Sitä en edes jännittänyt, ja ei pyörryttänyt, eikä oikeasti sattunut minun mielestäni paljonkaan, vaikka luulin, että sattuisi, sillä korvakorujen vaihtaminenkin saattaa joskus sattua ylivoimaisen paljon :DDDD kipukynnykseni on siis todella huono, kaikki pienikin yleensä sattuu, mutta kielikoru ja tatuointi ei ole sattunut, hmm.. :D ehkä ne ovat mieluisia juttuja, joita itse kovasti on halunnut, niin kivun jotenkin työntää pois mielestä :D

Tässä minun kokemukseni asiasta :)

Äänestä
  • Niin ja minulle tehtiin tatuointi niskaan :) Luun/selkärangan kohdassa sattui hieman, muuten ei juurikaan :)

    Äänestä

Taas tuli lisää mustetta leimaan! Jes!

Niin sen verran vielä että, nuo ääriviivat sattuu enemmän kuin "maalaaminen" kun käytetään "leveää" neulaa niin silloin se viilto tulee laajemalle alueelle jolloin iho turtuu todella nopeasti, mikä lievittää kipua.. ;) Mulla on siis menossa kädessä tällanen isompi projekti ja sitä puuhastellaan vielä ainakin kahden käynnin verran. ;) Jeah!

Vaikein osuus on edessä, eli paranemisprosessi. Se on muuten sellainen mikä on hyvä vetää kerralla kunnolla. Eli rasvataan ja pestään tatuoitu alue usein (itse teen 3-4 krt päivä) ja sitten se vaikein homma, eli ei saa urheilla (ks. hikoilla) eikä saunoa pariin viikkoon. Eikä varsinkaan saa uida.. Tämä on itselle äärimmäisen vaikeaa..

Äänestä

Itselläni käsivarren sisäsivulla, ranteesta kyynärtaipeeseen. Ranteessa pisteli jonkin verran, mutta toisaalta siitä aloitettiin, eli saattoi olla se alkushokki jännityksestä, eka kerta näes. Olen aika hyvin kipua sietävä, mutta kieltämättä sen ensimmäisen minuutin hengittelin syvään ja manailin, että pitikö valita niin pitkä teksti... Sitten hyvin pian siihen tottui ja ei enää sattunut. Tuntui toki, muttei varsinaisesti sattunut ja semmoinen pitkästyminen siinä alkoi tulla, kun ei saanut liikkua. Itselläni vertaisin tuota tunnetta siihen, kun epilaattorilla siistii säärensä, aika tavallakin itse asiassa samankaltainen tunne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jennukka12345 kirjoitti:

Olen suunnitellut ottavani tatuoinnin lapaluun päälle, osaako kukaan kuvailla kuinka paljon se sattuu?olen 18 nyt ja haluaisin ottaa tatuoinnit, mutta olen hieman "piiikkikammoinen" ja pelkään, että se sattuu..kertokaa kokemuksianne piakoin kiitos!(:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu