ajattelin tulla tänne näin kun täällä on vähän enemmän hevostieetoisia ihmisiä kun oon alle vuoden hoitanu hevosii ja nyt hoidanjo 2 suokkii ja kahta varsaa.. tarvitsisin tietoo ,että mitä 9-10 v suokilla on kun sen taka jaloissa on vähä välii turvotusta?miten saisin hoidettuu tuon turvotuksen ? :/ neuvokaa pliiis :/ http://www.facebook.com/#!/mervi98 laittakaa viestillä tulee neuvoja koska en välttämättä aina muista tulla tänne aina kattoo :D
hmph :/
mervirajala
157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kaikkein paras olis soittaa eläinlääkäri, että siihen turvotuksee löydettäisiin syy. Ei ole normaalia että jos on tervejalkanen että jalat turpoaa jatkuvasti.
Jos mitää varsinaista vikaa ja vaikka vikaa oiski, nii parhain tapa kylmettää jalat jokasen liikutuksen jälkeen ja hieroa esim. jääsalvaa jalkoihin, myös yrtttipliiserillä voi hoitaa, mutta sillä ei jatkuvasti, koska se on sen verran tujua ainetta.
Itte neuvosin että osaava kengittäjä tutkii kaviot, jos niistä ei kengittäjä löydä mitää mikä voi aiheuttaa turvotuksen, niin sitte clinikalle kuvattavaks jalat. Sekä se että onko hevonen normaalipainonen? ylipaino aiheuttaa turvotusta, myös ruokavaliota voi kokeilla vaihtaa, esim. kauraton ruokavalia tms. kokeilla jos eläinlääkärit yms. eivät löydä mitään vikaa jaloista.
Jos eläinlääkäriä/kengittäjää ei saa käymää ihan heti paikalla nii kannattaa alottaa sillä että esim. tyhjään melassisankoon tai vastaavaa korkeaan ja isoon astiaan täyteen kylmäävettä ja hevosen jalka sinne ja antaa olla ihan reilun aikaa siinä ämpärissä (esim. harjailee ja hääräilee muuta siinä hevosen kans sen ajan ku jalka ämpärissä.)
Sen jälkee vielä hieroo kylmäävää linimenttiä jalkoihin.
Ja btw. sulle ei pysty facessa laittamaa viestiä, ellei ole kaveri.