budjettiriihi ja vero poisto

Nyt tarkkana, reaaliajassa. Hallituksen tiedotustilaisuus alkaa juuri. NYT se nähdään, poistaako hallitus autoveron. Seuraan tilannetta ja laitan lopputuloksen tähän:

EI HALAISTUA SANAAKAAN AUTOVERON POISTOSTA.

...volloti volloti...nyyh...
10110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Autoveron poistoa ei voitu vielä antaa julkisuuteen, sillä se pysäyttäisi autokaupan totaalisesti juuri nyt.

Asia julkistetaan vasta juuri ennen vyodenvaihdetta, jolloin veron on tarkoitus poistua. Ilman markkinahäiriötä.

Äänestä

joo varmasti on näin. kyllä kansaa taas kusetetaan. Ja verotulot eikun nousee aina kun veroista luovutaan. Autoverosta olisi tietysti voitu luopua yhtä hyvin heti 1.9 alkaen aivan ilman markkinahäiriöitä, jos olisi haluttu.

Kukkuu kukkuu vaan kaikille.

Äänestä

Eikös sieltä tullut nosto vuotuisiin käyttöveroihin, sitähän sää kysyit?

Äänestä
  • Se kättömaksun korotus onkin selvä signaali sen puolesta, että auton hankintavero poistuu vuodenvaihteessa.

    Äänestä

  • saa jo mennä.. kirjoitti:

    Se kättömaksun korotus onkin selvä signaali sen puolesta, että auton hankintavero poistuu vuodenvaihteessa.

    Eikös tuolla perusteella käyttömaksun mukaantuominen täysin uutena maksuna vuonna 94 olisi ollut vielä selvempi signaali sen puolesta, että autovero olisi silloin poistunut???

    Ei tainnut poistua, silloinkaan...

    Äänestä

Ei budjettiriihessä tehty mitään päätöksiä myöskään käyttömaksun muuttamisesta, ei korottamisesta eikä alentamisesta. Vuoden 2013 alusta kyllä tulee voimaan korotettu vero, mutta sehän on hyväksytty eduskunnassa jo aikoja sitten.

Ketjun aloittaja näkyy kylläkin puhuvan autoverosta eikä "käyttömaksusta".

Ei siis mitään uutta. Sekoilua vaan niin kuin tavallista.

Äänestä

Onhan se siellä.

Kilometrikorvaus alenee. Tämä ei voi johtua mistään muusta kuin autoveron alentumisesta.

Äänestä
  • Siinähän on vain tarkoitus, että työntekijä alkaa tukemaan työnantajansa toimintaa ajamalla tappiolla, eli virmalle piilotukea.
    Siitä kilometrikorvauksestahan auton tavallisten kulujen lisäksi pitäisi kattaa ylimääräinen kuluminen ja lisääntynyt arvonlasku sekä mahdolliset vikaantumiset ja kolarit näistä työajoista pitäisi kattaa... noh katsotaan moniko ajaa 2014 alkaen 25 sentillä.

    Äänestä

Ja nettopalkatkin alenee kun korotukset on nollissa tai 0,000001 prosenttia ja verotus kiristyy.
Tämä ei voi johtua mistään muusta kuin autoveron alentumisesta.

Äänestä

Niin pä niin, vero piti poistua jo vuonna 1996 tai jotain samaan aikaan kuin Ruotsissa..Ostin 1996 vuonna eka autoni Ruotsista ja toin Suomeen siinä toivossa että vero poistuu. Ei ole vieläkään poistunut eikä puostu...NO, vein auton takaisin Ruotsiin ja möin sen siellä voitolla..Eikai se vero haittaa,saahan sen pois kun tekee valituksen EU tuomioistuimeen ajallaan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi voi sentään kirjoitti:

Nyt tarkkana, reaaliajassa. Hallituksen tiedotustilaisuus alkaa juuri. NYT se nähdään, poistaako hallitus autoveron. Seuraan tilannetta ja laitan lopputuloksen tähän:

EI HALAISTUA SANAAKAAN AUTOVERON POISTOSTA.

...volloti volloti...nyyh...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu