Vuokratyö ja lomat?

....

Kertyykö vuokratyössäkin palkallista lomaa? Olen ollet vuokratyössä noin 6kk ja sopimus on määräaikainen, 0-37,5 tuntia viikossa. Töitä on kuitenkin ollut hyvin, esim. nyt syksyllä täysiä viikkoja. Palkkalaskelmassa näkyy vain vuosilomakorvauksen kohdalla kertymät vuoden alusta.

7

6891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomallalallaa

      Lomat kertyy 1.4-31.3 ja ne pidetään niinku aina seuraavan lomakautena.eli ens vuoden kesälomia on alettu keräämään 1.4.2012 lähtien.
      Vuosilomalaki / tes jota noudatatte osaa kertoa tarkemmin kuinka monta tuntia kuukaudessa töitä täytyy tehdä, jotta lomakertyy. Kaupanalalla se muistaakseni on 35h....tai sitten katotaan kuinka monena päivänä kk:ssa työssä olet....
      Mutta vilkaseppa sieltä tessin puolelta :)

    • Lomapoika

      Vuosiloma on palkallinen loma. Ts. vakityössä loma-ajalta saa tavallisen palkan ja lomarahan.
      Vuokratyön luonteesta johtuen, loma korvataan yleensä rahana. Kyse on ihan samasta asiasta, joka tapahtuu työntekijän sanoessa itsensä irti vaikkapa maaliskuussa. Tällöin ansaittu loma - jota ei voi pitää - maksetaan rahana.

      Vuokratyössä kukin sitten joko tuhlaa tai säästää lomakorvauksen pitääkseen lomaa. Tarkoitus on, että ko. korvauksella on haluamanaan ajankohtana ikään kuin palkallisella lomalla.

      Tiedän tapauksia, joissa ao. työntekijä onkin kuluttanut nuo lomarahat talven aikana, eikä sitä säästössä sitten ole, kun sitä tarvitaan. Vaatii tietenkin vähän omaa ajattelua ja ryhtiä.

    • ....

      Sitten kysyisin vielä sopimuksen uusimisesta. Sopimus uusittiin ja kestää maaliskuulle asti. Voinko tänä aikana kuitenkin purkaa sopimuksen ja siirtyä käyttäjäyrityksen omille kirjoille?

      • tuunarih

        Et voi. Ja todennäköisesti vuokrafirma on lisänny jonkin ehdon tehdessään sopimusta työnantajasi kanssa tuosta siirtymisestä.
        Työsopimuksessakin pitäisi olla maininta tuosta suoraan siirtymisestä työnantajasi palvelukseen....rippuu vuokrafirmasta. Omassani oli maininta, ettei kesken määräaikaisen sopimuksen loikita :)


    • Lomapoika

      Määräaikaista sopimusta ei voi purkaa kuin molemminpuoleisella suostumuksella.

    • hämminkisetämäkin

      Kyselin vuokrafirmalta, eli varsinaiselta työnantajaltani, milloin he maksavat lomakorvauksia, joita ei ole maksettu minulle nyt puoleentoista vuoteen. Vastasivat, että ei niitä maksetakaan kuin siinä tapauksessa, että päätän pitää lomaa tai työsuhde päättyy. Tässä on nyt vain sellainen erikoinen juttu, että (a) en ole aikeissa pitää lomia ja (b) työsuhteeni on jatkuvina toisiaan seuraavina pätkinä, eli paperilla se alkaa ja päättyy yhtenään (vaikka siis käytännössä jatkuu keskeytyksettä). Työnantajan tulkinnan mukaan työsuhde ei kuitenkaan missään vaiheessa katkea, vaan jatkuu yhtenäisenä sopimuksesta toiseen. Milloin siis saan ne lomakorvaukset, jos tämä rumba jatkuu hamaan tulevaisuuteen?

      • Eienäävuokrafirmoja

        Kannattaa olla tarkkana noiden lomarahojen kanssa, itsellä on eräästä vuokrafirmasta sellainen kokemus, että kun irtisanouduin lomarahoja ei tullut sinä palkkapäivänä kun työsopimuksessa oli kirjoitettu ja nyt olen joutunut niitä pyytämään jo useampaankin kertaan kun lupauksista huolimatta eivät ole maksaneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8637
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      126
      5926
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      291
      4925
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4657
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4206
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3982
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3808
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1758
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      909
    Aihe