Edullisia ruokia!

Nyt on rahakriisi tässä kuussa, tarvitsisin siis edullisia ruokaohjeita.. suunnilleen kaikki ruokaisia ollaan mut ei saa olla pähkinää tai paprikaa allergian vuoksi.. koko kuulle ruokabudjetti n. 250e/2hlö...
312466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Juureksista, kaalista ja sipulista saa edullista ruokaa, esimerkiksi laatikoita ja keittoja. Osta lohta, jauhelihaa ja broileria silloin, kun niitä saa tarjouksesta ja pakasta tulevaa käyttöä varten.

Martoilla on hyviä perusruokaohjeita, Hesarin Ruokatorstaista saat loistavan kaalilaatikon ohjeen.Jujuna on puoliksi maitoon ja puoliksi lihaliemeen keitetty ohrapuuro, jota laatikossa käytetään riisin sijaan. Tulee paljon maukkaampaa ja ravintoarvoltaan parempaa kuin valkoisella riisillä tehtynä.

http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/ruoka/reseptit/

Joskus voi syödä puuroa mehukeiton kanssa. Kananmunia saa usein myös hyvin edullisesti, ja munakas on loputtomiin muunneltava ruokalaji. Täytteeksi voit käyttää esimerkiksi pinaattia tai vaikka sieniä, jos sellaisia keräät.

Äänestä

Torino-makaroonia saa aina halvalla (noin 20 senttiä pussi) ja tölkkitomaattia löytyy halvalla. Näistä saa pasta-aterian halvalla kun tomaatista tekee kastikkeen sipulin ja valkosipulin kera ja vähän suolaa ja pippuria mukaan. Kuullota sipuli ja valkosipuli öljyssä, lisää suola ja pippuri, lisää purkkitomaatit ja anna keittyä kokoon jonkun aikaa - noin 15 minuuttia, sekoita pastaan ja juustoraastetta päälle ja oheen valkokaalisalaattia muutaman tomaattissivun kera. Valkokaalista saa myös edullisen keiton porkkanan, perunan ja sipulin kanssa - freesaa ne öljyssä, lisää vettä ja lihaliemikuutio ja anna hautua kunnes kaali, porkkana ja perunat ovat kypsiä. Tarjoile voidellun ruisleivän kera. Aamiaiseksi käy halvin kaurapuuro mikrossa valmistettuna, oheen rukiinen juustoleipä ja juomaksi tee, lisänä halpa appelsiinimehu. Luulisi olevan riittävän halpaa ja silti riittävän terveellistä.

Äänestä
  • Omatekemä mehu

    Äänestä

Metsästä keräämällä marjoista ja sienistä saa melkein ilmaiseksi ruokaa. Sienistä voi tehdä salaatteja, kastikkeita jne.. Marjoista teet hyviä kiisseleitä, pirtelöitä ja vaikkapa sellaisenaan.

Äänestä

- Vertaile kauppojen hintoja. Yleisesti ottaen Lidlistä saa halvimmalla ja S-Marketista saa parhaat bonukset.

- Osta punaisella hintalapulla merkittyjä tuotteita, eli aletuotteita joista on menossa pian viimeinen myyntipäivä.

- Ostaessasi jauhelihaa jaa se esim. kolmeen osaan ja pakasta nämä. Kaikkea jauhelihaa ei varmaankaan tarvitse kerralla syödä samana päivänä.

- Tee suuri määrä ruokaa kerralla ja pistä tähteet jääkaappiin ja pakastimeen. Sieltä voit sitten lämmittää uudestaan mikrossa kun on nälkä.

- Porkkanat ovat edullisia. Niitä voi keittää perunoiden seassa perunakattilassa, niitä voi raastaa porkkanaraasteeksi tai syödä sellaisenaan. Vaihtoehtoja on monia - ja porkkanat ovat myös terveellisiä!

- Käy katsomassa kaupan roskiksista, onko sinne heitetty käyttökelpoista ruokaa.

- Suosi halpamerkkejä (Rainbow, EuroShopper, Pirkka).

- Makaroni on halpaa, eikä riisinkään hinta ole vielä kovin paha.

- Jätä parturikäynnit väliin, joka kuukausi ei ole tarpeellista värjätä hiuksia. Kerää pulloja/tölkkejä maasta. Vie kirpputorille (tai huuto.net) tavaraa ja osta tarvittavat vaatteet sieltä.

- Muista riittävä veden ja maidon juonti. Terveydestä ei saa tinkiä.

Äänestä

250 e kuussa per hlö on paljon!

Mun on pakko pärjät 50 eurolla.

Äänestä
  • 250 euroa kahdelle hengelle.

    Äänestä

Samaa mieltä Älä valita - kanssa. Meillä menee ruokaan 200/ 4hlöä/ kk. Kun itse tekee ruoat, saa valita mitä tekee ja miten hyvin tekee. Eikä kukaan ole moittinu. Uusavuttomuus on laji minkä kanssa vaan joutuu pärjämään tai vaihtoethona opetella kokkaamaan. Koko perhe mukaan ja hauskaa on.

Äänestä
  • Voi harmi. Katsos kun se on teidän syy että teillä on vain se 200e neljää henkilöä kohti kuussa. Mitäs asutte kalliissa asunnossa tai ostatte turhaa tavaraa, että varmaankaan osaa edes säästää. :)

    Äänestä

  • Köyhät helvettiin kirjoitti:

    Voi harmi. Katsos kun se on teidän syy että teillä on vain se 200e neljää henkilöä kohti kuussa. Mitäs asutte kalliissa asunnossa tai ostatte turhaa tavaraa, että varmaankaan osaa edes säästää. :)

    Miksi ruuasta pitäisi maksaa liikaa? Eikös ole järkevää syödä edullisesti ja käyttää yli jäävä raha johonkin tarpeelliseen. Nimimerkkisi kyllä kertoo kuinka urpo olet.

    Äänestä

250€ kahdelle riittää reilusti kuukaudeksi.
Yksi hyvä vinkki on tee ruoka niin että siitä syö kaksikertaa, esim keittoa pata tai laatikko ruokia.
Lihajuurespata karjalanpaistilihoja yksi rasia n.600g 3-4 porkkanaa 2-3 sipulia naurista tai lanttua 2-3 punajuurta. Kuutioi tai paloittele juurekset laita kannelliseen uuniastiaan ja lihat joukkoon noin korkeintaan sentti vettä pohjalle, mausta suolalla ja pippurilla, jos tykkää voi laittaa muutaman valkosipulinkynnen, uuniin 175astetta 2-3 tuntia, perunoiden kanssa nam.

Äänestä

Perunasta on moneksi. Perunamuusia, perunamuusivuokia (vaikka tonnnikalan tai nakkien kanssa), perunavelliä, erilaiset keitot (kalakeitto, jauheliha/lihakeitto) ja padat. Halpaa ja hyvää.

Äänestä

Koskapa herkutteluakin ihminen joskus kaipaa, tässä edullinen jälkiruoka / iltapala vinkki, josta riittää 2:lle syötäväksi pariinkin otteeseen:
1 prk maitorahkaa (se Valion pehmeä maksaa n. 80 snt)
1 prk vaahtoutuvaa vaniljakastiketta (n. 1,80 eur)
marjoja metsästä tai pakastimesta, sokeria EI tarvita.

Eli hinnaksi tulee 2,60, siis 0,65 / annos. Lisäksi, jos kaapista löytyy, vaikkapa kaurahiutaleita tai -leseitä tai mysliä. Terveellistä ja hyvää!

Äänestä
  • Tosta tulee kyl jälkkärille hintaa 1,30e/annos... ei mulla muuta!

    Äänestä

  • mhgtjtfgol kirjoitti:

    Tosta tulee kyl jälkkärille hintaa 1,30e/annos... ei mulla muuta!

    matematiikka ei ole näköjään hallussa kaikilla....

    Äänestä

  • kommentissa olikin että "riittää 2:lle syötäväksi PARIINKIN otteeseen" eli jos on matikkapäätä niin tajuaa kyllä että summa pitää jakaa NELJÄLLÄ :D silloin yhden annoksen hinta on tuo 0,65e........

    Äänestä

Keitto::2 ps keittovihanneksia/juureksia ja pkt nakkeja/jauhelihaa/makkaraa/kanaa/
Makaroonipata. ps keitettyä makaroonia, sekaan jauhelihaa/nakkeja/makkaraa/pizzasuikaleita/kanaa/tonnikalaa mitä vaan halvalla saa
Puurot, munakkaat, halvinta leipää ja lauantaimakkaraa. Juomaksi vettä.
Yhden kuukauden nyt kituuttaa vaikka miten ja viis terveydellisyydestä, koska kuukaudessa ei tapahdu mitään vakavaa suuntaan eikä toiseen.

Äänestä
  • Joo puuroa kannattaa syödä joko aamuisin tai sit iltaisin. Sillä saa massun tuntumaan täydeltä, eikä tee mieli mässyttää jotain kalliiksi käyviä "herkkuja".

    Äänestä

  • Leivän tilalle puuroa aamulla ja illalla. Leipä on kallista.

    Äänestä

  • Leivän voi leipoa itse... Jauhopussi (eri laatuja), kaurahiutaleita, siemeniä tai mitä keksiikään sekaan laittaa, hiivaa, suolaa, öljyä ja vettä = pellillinen patonkeja tai pari isoa rievästä tarjolla uunituoreena. Kirjastosta voi lainata reseptikirjoja ja eikun kokeilemaan! Takuuvarmasti hyvää ja halpaa.

    Äänestä

Makkara keitttoa, Kalakeittoa, tonnikalarisottoa, jauheliha keittoa, jauheliha risottoa makarooni jauheliha sekotusta, kaalikeittoa, kaalilaatikkoa, muusia ja uunimakkaraa, pyttipannua (perunasipulisek muna makkara). kerran päivässä puuroa molemmat... (Ei mehuja, limsoja, olutta/siiderii) Vaan maitoa vettä juomana siten että litra maitoa riittää useaksi päiväksi. Leipää leipomosta edullisemmin ja pakastat siten että otat ed iltana seuraavanpäivän tarve leivät lämpimään. Meillä menee kuukaudessa ruokaan 500 e ihan normaalisti, ollaan 4 henkinen työssä käyvä perhe. Tokikin lapset syövät tarhassa, koulussa väh kerran pvä ja ite syö kerran pvä puuroa... ja kyllä! meil ne isot talo velat... 2 vuoden päästä helpottaa ku tarhamaksut jää pois yms, autot ovat sitten jo velattomia... :D

Äänestä

Joskus on syötävä rahaa säästäen valitse silloin kunnon hirven tms. paisti n. 2kg marinoi ja laita paistopussiin sinne sitten lisäksi perunoita, porkkanoita,sipulia,lanttua. Pari tuntia uunissa...Lisukkeeksi kaviaaria,tryffeleitä,5-6 erilaista juustoa,huuhdo ruoka alas jollain kunnon vuosikerta punaviinillä.
Aterialle ei tule hinnaksi kun n. 200-300e nuppi.(2 henkilöä)

Äänestä

Osan proteiinin tarpeesta voit tyydyttää soijarouheella. Se on huomattavasti edullisempaa kuin mikään liha. Itse käytän soijarouhetta myös maustamattoman jogurtin kanssa. Massu täyttyy kummasti, kun otat kuppiin desin jogurttia ja pinnalle kunnon mätkäys soijarouhetta. Hyvää aamuisin!

En tiedä oikein mitä ihmettä mä syön, kun tunnen syöväni hyvin ja monipuolisesti; silti kahden viime kuukauden ruokamenot ovat oleet jokseenkin tarkkaan 140 euroa kuukaudessa molempina kuukausina.

Hernekeitto tulee myös aika edulliseksi!

Huom! Kaikki nopeasti sienestämään!!!!!! Hopi hop!

Äänestä

Laskin, mitä kahdeksalla eurolla päivää kohden saa. Ihan mukavasti se näyttää kahdelle riittävän kun ostaa halvimmat lihat/ makkarat, leikkeleet ja juustot.
Sillä summalla kaksi ihmistä syö monipuolisesti ja riittävästi.
Kaikki tietenkin kannattaa tehdä itse leivästä lähtien ja suosia keitto- ja laatikkoruokia ja tietenkin eväät töihin.
Voisi olla, että iskisi lievä paniikki jos pitäisi viidelläkympillä/henkilö selvitä, kuten joku tuossa mainitsi.
Täytyy hattua nostaa teille, jotka sillä selviätte.

Äänestä

Kaalista, perunasta, porkkanasta ja sipulista saa paljon hyviä sosekeittoja ja uunipaistoksia kun vähän käyttää mielikuvitusta. Juurekset ovat ylipäätään yleensä todella halpoja joten niitä kannattaa vähävaraisen hyödyntää. Jos olette lihansyöjiä, niin kokeilkaa soijarouhetta jauhelihan asemesta. Halvin 500 g:n paketti soijarouhetta maksaa alle 2 euroa ja siitä tulee yhteensä kilo syötävää - ja proteiinia on jopa 50 % eli kyllä sillä todellakin tulee maha täyteen. Myös pavut, linssit ja esimerkiksi herneet ovat todella edullisia proteiininlähteitä. Hernekeittohan ei maksa käytännössä mitään - siihenkään kun ei ole pakko sitä lihaa tunkea. Puurot ja vellit ovat myös edullisia ja täyttävät mahan mukavasti. Jos leipää tekee mieli niin se kannattaa leipoa itse. Ja tosiaan - jos teillä on mahdollisuuksia käydä poimimassa esimerkiksi sieniä niin menkää ihmeessä.

Itse olen kasvissyöjä ja opiskelija niin rahaa ei paljoa ole ruokaan käytettävissä. 250 eurolla kaksi henkilöä syö varmasti hyvin jos vaan tekee fiksuja valintoja. Olkaa vaikka kuukausi herkkulakossa niin säästyy lisää rahaa kunnon ruokaan. Teen yleensä kaikki ruokaostokseni Lidlissä, koska se on melkein aina edullisempi kuin muut kaupat.

Äänestä

Hassua, miten eri maailmoissa ihmiset elävätkään...meillä 250€ on yli kuukauden ruokabudjetti kolmelle (joista yksi raskaana) eikä tarvitse pihistellä, vaikka pk-seudulla asutaankin.

Äänestä

Huom! Kaikki nopeasti sienestämään!!!!!! Hopi hop!

Äänestä

Valinnoistahan tässä on myös kyse.
Ostaako puolen litran limun ja karkkeja tms. joka päivä ja saa niihin menemään vähintään 3 euroa? Vai ostaako samalla rahalla ruokaa?
Jättämällä nämä viattoman tuntuiset pikkuostokset tekemättä jää enemmän rahaa siihen oikeaan ruokaan.

Äänestä

Netistä saa ilmaisia ruokaohjeita.

Äänestä

Tuolla rahalla syö ihan hyvin tavallista kotiruokaa. Aika normaali budjetti monelle.

Äänestä

www.ararat-bazaar.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10018353 kirjoitti:

Nyt on rahakriisi tässä kuussa, tarvitsisin siis edullisia ruokaohjeita.. suunnilleen kaikki ruokaisia ollaan mut ei saa olla pähkinää tai paprikaa allergian vuoksi.. koko kuulle ruokabudjetti n. 250e/2hlö...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu