Moi!!
Tässäpä vinkkiä teille, hyvät kanssaveljet!
Itse kärsin vielä 28-vuotiaanakin aknesta ja rasvaisesta ihosta. Aknella on ollut myös todella suuri vaikutus itsetuntooni ja sosiaaliseen elämään. Aina on tuntunut siltä, ettet voi mihinkään mennä ilman sääliviä katseita, että voivoi kun on pojalla vähän finnejä naamassa. Enkä pahemmin ole naistenkaan kanssa ollut tästä samasta syystä, tosin varmaan se johtuu enemänkin itsestäni, kun on ollut suorastaan pakkomielle tästä V#TUN huonosta ihosta.
Voin todella sanoa että kaikkea mahdollista apteekin tököttiä ja lääkärin määräämää kuuria on tullut syötyä. Hyöty on ollut hetkellinen, mutta näppylät aina palanneet kahta kauheampina lääkekuurin (roaccutin) loputtua. Siskoni, jolla on myös hieman rasvainen iho, tilasi netistä itselleen ja minulle 20% salisyylihappoliuosta (siis ei mitään salisyyliä sisältävää kasvovettä, vaan ihan raakaa salisyylihappoa) ja käytin sitä kasvoveden tapaan iholle n. kolmen viikon ajan.
Vaikutus oli seuraavanlainen: iho alkoi hieman kuoriutumaan, ja jo kahdessa viikossa näppylät olivat häivyttyneet todella paljon! innostuin asiasta niin paljon, että tilasin netistä samaisesta kaupasta (Chemica peel shop) hieman vahvempaa salisyylihappoa, eli 30%.
Olen sillä nyt kuorinut ihoa useamman kerran, ja vaikutus on ollut kyllä uskomattoman tehokas! En ole ollut näin iloinen ja onnellinen sitten teini-iän! Kaikki näppylät (lukuun ottamatta paria isompaa syvää paisetta) ovat käytännössä kadonneet, samoin suurentuneet ihohuokoset ovat kutistuneet liki jäljettömiin!! Samoin arvet ovat vaalentuneet todella paljon! Jos tällä aineella pysyy iho näin hyvänä (teen kuorinnan nyt noin kerran viikossa) niin käytän tätä vaikka koko loppu iän, pääasia että ne V#TUN finnit pysyvät poissa!! :) :) Ainoa miinuspuoli on se, että salisyylihappo kuivattaa ihoa aika rankasti, mutta kosteusvoiteet on keksitty. Mutta olen nyt kyllä kuorinutkin ihoa aika rankasti, ehkä vähän liiankin kanssa, haha! :) Mutta pääasia että ne näppylät on veks :) Meinaan hamstrata sitä salisyylihappoa varastoon useamman putelin siinä pelossa, että jos sitä ei vaikka saakkaan ikuisesti netin kautta tilattua...apteekista sitä ei käsittääkseni saa. (se chemical peel shop on suomenkielinen kauppa, toimitus oli melko nopea ja suomenkieliset käyttöohjeet mukana. Ja useammasta eri hintaisesta putelista voi valita. Eli ei tarttee usasta yms aineita tilailla)
Suosittelen kaikille epätoivoisille aknesta ja huonosta itsetunnosta kärsiville!!
Eroon finneistä salisyylihapolla
1
364
Vastaukset
- finneistä.kärsivä
Itsekkin olen kuullut tuosta, ja nyt aion tilata tässä lähiakoina tuota! Minua jäi kuitenkin mieltä painamaan se, että onko sulle tullut arpia finnien takia, ja jos on niin mitä olet niihin käyttänyt? Tuolla verkkokaupassa ainaki myydään tuota TCA-kuorintaa, jota monet on suositelleet. Onko sulla tuosta mitään kokemusta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372383
- 561362
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...371295- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586