Olen alkanut miettimään suhteeni onnistumista. Itse olen erittäinen läheisyyden ja hellyyden kaipuinen nainen, mutta tässä parisuhteessa mieheni on etäinen. Hän kyllä
väittää rakastavansa minua, mutta hellyyden saaminen on lähes täysin mahdotonta hänen kanssaan. Toivon parisuhteelta pieniä huomionosoituksia; spontaaneja halauksia, suukkoja, kosketuksia. Annan niitä kyllä miehelleni, mutta vastakaikua kuuluu vain ns. ''rutiininomaisesti'' hänen lähtiessään töihin saan nopean suukon yms. Ja aina nukkumaan mennessämme hän sanoo rakastavansa. Hän sanoo olevansa vain liian epäläheinen ihminen ja ei ole koskaan oppinut olemaan kenenkään kanssa läheinen.
Rakastan häntä kyllä paljon enkä haluaisi päästää irti, mutta en tiedä olenko onnellinen suhteessa jos tämä jatkuu näin aina.. Osaako tuontyylinen mies muuttua koskaan edes vähän enemmän huomioivaksi vai onko suhteemme tuhoontuomittu?
Hukassa?
epätoivoinen_rakkaus
1
198
Vastaukset
- Daddy Cool
Mielestän hellyyden ja läheisyyden tarve on aika syvällä ihmisen perusluonteessa. Jos sitä ei ole, niin tilanne ei muutu. Toki ihminen voi opetella rutiininomaisesti antamaan hellyyttä, mutta eihän se ole sama asia, kuin jos sellainen tulisi luonnostaan.
Kirjoittelin lähes puolen vuoden ajan lähes bloginomaista ketjua "Epäromanttinen naiseni" tuossa alempana. Erohan siitä lopulta seurasi, kun tarpeet eivät kohtaa parisuhteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset23817281Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812297Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556081Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654908MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194890Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.234016Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja93514Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3101687