Hukassa?

epätoivoinen_rakkaus

Olen alkanut miettimään suhteeni onnistumista. Itse olen erittäinen läheisyyden ja hellyyden kaipuinen nainen, mutta tässä parisuhteessa mieheni on etäinen. Hän kyllä
väittää rakastavansa minua, mutta hellyyden saaminen on lähes täysin mahdotonta hänen kanssaan. Toivon parisuhteelta pieniä huomionosoituksia; spontaaneja halauksia, suukkoja, kosketuksia. Annan niitä kyllä miehelleni, mutta vastakaikua kuuluu vain ns. ''rutiininomaisesti'' hänen lähtiessään töihin saan nopean suukon yms. Ja aina nukkumaan mennessämme hän sanoo rakastavansa. Hän sanoo olevansa vain liian epäläheinen ihminen ja ei ole koskaan oppinut olemaan kenenkään kanssa läheinen.
Rakastan häntä kyllä paljon enkä haluaisi päästää irti, mutta en tiedä olenko onnellinen suhteessa jos tämä jatkuu näin aina.. Osaako tuontyylinen mies muuttua koskaan edes vähän enemmän huomioivaksi vai onko suhteemme tuhoontuomittu?

1

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daddy Cool

      Mielestän hellyyden ja läheisyyden tarve on aika syvällä ihmisen perusluonteessa. Jos sitä ei ole, niin tilanne ei muutu. Toki ihminen voi opetella rutiininomaisesti antamaan hellyyttä, mutta eihän se ole sama asia, kuin jos sellainen tulisi luonnostaan.

      Kirjoittelin lähes puolen vuoden ajan lähes bloginomaista ketjua "Epäromanttinen naiseni" tuossa alempana. Erohan siitä lopulta seurasi, kun tarpeet eivät kohtaa parisuhteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe