Minusta tuntuu vähän väliä että onnistuuko tää minun ja mieheni juttu, ollaan oltu kohta 5 vuotta yhdessä ja parhaillaan asutaan yhdessä, mieheni tekee 2vuorotyötä ja minä olen vain aamuvuorolainen, hän saa melkein 3 kertaa kuukaudessa paremmin palkkaa kun minä. Joskus kun hänellä on iltavuoro ja minulla ei silloin ole rahaa juuri ollenkaan enkä pysty ostaa ruokaa kaappiin muuta kun evästä töihin niin mieheni laittaa minulle vihaisia viestejä töihin kun ei ole mitään ruokaa vaikka hän itsekin voisi ihan hyvin käydä ostamassa ruokaa mutta ei kun nukkuu puolille päivin niin jää kotiaskareita tekemättä eikä ehdi kauppaan ennen töihin menoa ja lähellä on 3 kauppaa ja automaatti ja alle kilometrin päässä kaikki. Jos pyydän häntä jättämään minulle rahaa ruokaa varten niin hän ei jostain syystä anna sitä kovin mielellään. Itse nousen aamu 4 joka aamu töihin ja univelkaa tietenki on jokaiselta yöltä että en minäkään jaksa kaikkia kotitöitä tehdä ja olen yrittäny että jaetaan ja vuorotellaan mutta monesti hän jättää tekemättä.
Mieheni kiukuttelee
Kauhee väsy
12301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eli olette asuneet saman katon alla vuosia ja molemmat ovat jatkuvasti väsyneitä? Ei ihme, että homma ei tahdo toimia, jos suhde on pelkkää yhdessäasumista ja rahastakin pitää kinata..
Jos suhteessa on kivaa, tulee ne kotityötkin tehtyä ihan mielellään.
Ollaan reilu 3 vuotta asuttu saman katon alla, Mietin myös kovasti että rakastaako hän minua tai mitään muutakaan, juurikin tällä viikolla kun ollaan nähty vain iltaisin ja aamuisin olen suudellut häntä ikävän takia ja hän vaan käänsi kasvonsa niin että suutelen hänen suupieltä. Mistä tällänenki johtuu? Mehän myös erottiin yhdessä välissä ja mies luultavasti vasta kuukausi sen jälkeen alkoi arvostaa mua koska meillä meni aikasemminkin huonosti, mies vaikutti olevan tosissaan kun vedet silmillä sanoi että on rakastunut minuun uudelleen. Ja hän teki minuun todella vaikutuksen, nyt vähän pelkään että meillä menee tää suhde taas samoille "pahoille" raiteille.
Olisin kiinnostunut kuulemaan muiden kokemuksia. Onko jokin pelastanut suhteen vai onko luovutettu?
Miehes on itsekäs vässykkä joka ei välitä susta pätkääkään. Jätä tollanen joka ei sua edes rakasta.
Käykää molemmat yhdessä kaupassa lauantaina, sen jälkeen kun olette nukkuneet puolille päivin. Ostakaa koko viikoksi ruokaa kerralla (jos ei ole autoa, niin hankkikaa polkupyörän peräkärry ja ahkio). Tehkää tarpeelliset kotityöt yhdessä viikonloppuna, jättäkää loput tekemättä ja levätkää arkena.
Täällä taas palstaterapeutit haukkuvat miehen ja käskevät jättämään. Olette helvetin hyviä selvännäkijöitä kun pystytte TOISEN osapuolen muutaman rivin (joka luultavasti vielä hieman tuohtuneena kirjotettu) perusteella vetämään noinkin syvällisen analyysin heistä ja suhteestaan, sekä kertomaan, että mies on sika, jätä se.
Teissä pienissä sherlockeissa onneksi lepää Suomen toivo...
No itsekäs paskiainenhan se äijä on. Ei kukaan epäitsekäs, hyvä ihminen hauku toista omasta laiskuudestaan. Odottaa häntä palveltavan, vaikka itse ei anna suhteelle mitään. Haluaa hyötyä naisesta hänen viimeisetkin pennosensakin, vaikka palkka on triplat naisen palkkaan.
Mun seurassa ei tuollainen äijä saisi olla sekuntiakaan asian kusipäisyyden paljastumisen jälkeen.
Kyllähän tuo minustakin vähän oudolta vaikuttaa! Sinä heräät joka aamu neljältä ja olet varmaan väsynyt iltapäivisin, mutta joudut tekemään kaikki kotityöt. Miehellesi voisi hyväksyä tekemättömyyden vain yövuorojen aikaan, silloin monikin on koko viikon vähän "lyömättömissä" eikä jaksaisi tehdä mitään. Mutta ne muut vuorot eivät oikeuta miestäsi luistamaan kotitöistä!
Missä on rakkaus kun mies noin juoksuttaa vaimoaan? Jos näkee toisen väsymyksen, pitäisi ilman muuta osallistua kotihommiin ja tietty muutenkin :-)
Raha-asioista riitelemistä en ole koskaan ymmärtänyt! Yhteistä taloutta eletään, ei siinä jokaista senttiä pitäisi laskea! Noista raha-asioista pitäisi varmaan keskustella enemmän. Kysypä joskus miehesi pankkisaldoa, taitaa kerätä itselleen jotain rahastoa, kun niin pihi on...
>>mieheni laittaa minulle vihaisia viestejä töihin kun ei ole mitään ruokaa
Jospa välität nuo viestit hänen äidilleen?
Asiat eivät todennäköisesti tulee muuttumaan itsestään paremmiksi. Puhukaa asiat selviksi tai yrittäkää löytää sopivammat kumppanit toisillenne.
ja tänään vasta alkoikin raivostuttaa. pyysin häntä jättämään minulle 5 euroa ennen kun lähtee töihin jos joku elintarvike loppuu tai jotain että voin käydä ostamassa lisää, vain siis 5 eurosta on kyse! rangaistukseksi keittiön pitää kiiltää kun hän tulee töistä eikä hän ollut itse tehny taaskaan mitään ennen kun oli lähteny iltahukiin. ja kaiken kukkuraksi maksan maanantaina palkasta hänelle vuokraa ja minulle itselle jää käteen vain noin 250e ja silti tuntu olevan aivan kauhea paikka antaa 5 euroa.
Ei oikeassa, terveessä parisuhteessa raha ja materia näyttele noin suurta roolia. Olet päässyt palkattomaksi piiaksi, joka kustantaa omat ruokansa ja jolta saa tarvittaessa viihdytyspalveluita.
Komppaan edellistä kirjoittajaa.
Kyllä meillä mies antaa vaikka viimeisen 5 euronsa minulle jos sitä tarvitsen.
Meillä minä tienaan enemmän ja ostankin sitten enemmän. Mielestäni se on ihan selvä asia.