Kansainvälisten Asioiden Valmennuskurssin valinta- ja koukutuslautakunnan loppuhaastattelussa karsitaan viimeiset akanat jyvistä UM:n hakumenettelyssä.
Löytyisikö sattumalta heitä jotka ovat siellä olleet? Kuinka haastattelu etenee? Voiko kieli vaihtua lennossa kesken haastattelun? Provosoivia kysymyksiä? Pliis kertokaa!
Ulkoasiainministeriö KAVAKU - haku loppuhaastattelu experiences?
3
1410
Vastaukset
- Dippailija
Ja onko tietoa kielikokeesta?
- Turvallisuusneuvosto
Loppuhaastattelussa kysellään yleensä (itse ollut kahdesti) ensin henkilökohtaisesta työhistoriasta. Osa kysymyksistä on ihan asiallisia, osa voi piikittelyä ja naljailua - ilmeisesti testaavat diplomaattista kykyä? Omalla kohdallani kritisoitiin suoraan osaa työkokemuksestani yritysmaailmasta.
Sitten kysellään laidasta laitaan mielipiteitä Nato-maiden ilmavalvonnasta, Suomen kilpailukyvystä, turvallisuusuhista jne. Aikalailla mitä nyt näkee otsikoista viimeisen vuoden aikana. Nyt kannattaa olla nk. nato-mielinen. UM:n virkamiehet menevät poliittisen tuulen mukana ja se tuuli on nyt Natoon. Sen huomaa viimeistään kun ilmaiset varaumia Nato-kuvioihin ja Tiilikaisen Teija tyrmistyneenä napittaa vieressä ja virkamiehet murisee mukana pöydän päässä.
Yksi kysymys ainakin tulee ruotsiksi, voi olla ruotsin kielen asemaan liittyvä.
Tilaisuus kestää sellaisen puolisen tuntia. - abi3
Mitä kannatta opiskella yliopistossa pääaineena? Lakia vai yhteiskuntatieteitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361960
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1271606Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11496Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras871410- 321381
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1321194Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet501080- 241079
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221011- 50872