Monia aiheita on nyt viimeaikoina poistettu täältä Kemin palstalta. Tällaisillä palstoilla missä ei ole kirjautumispakkoa tulee toki paljon asiatonta tekstiä, mutta kyllä jokainen varmaan tietää, että viestin kirjoittaja saadaan selville niin haluttaessa ja jokainen on siten lain edessä vastuussa kirjoittamisistaan. Tältä pohjalta en oikein ymmärrä rankkaa sensurointia. Se ei ole avoimen yhteiskunnan merkki. Valtaapitävät ovat jo pitkään olleet kansalaisten sananvapautta vastaan, nyttenkö se on sitten toteutunut.
Sananvapaus
köpi kakkonen
3117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan vain tiedoksi, että sananvapaus ei anna oikeutta ihan mihin sontaan tahansa. Esimerkiksi kunnianloukkaukseen yms.
Mutta siinä mielessä jaan huolesi, että suomessa ihan korkeinta oikeutta myöten on kielletty puhumasta eräästä uskonnonsta samallalailla kuin muista uskonnoista. Tyhminkin puusilmä on huomannut, että kyseessä on poliittinen tuomio jonka tarkoitus on rajata sananvapautta. Näin vaikka kyseisiä ajatuksia ei edes jaa.
Kuitenkin palataan tähän palstaan: Lain mukaan palvelun tarjoaja, tässä tapauksessa siis tämän palstan seriffi, on velvollinen valvomaan ja poistamaan laillisuuden kynnyksen ylittävät viestit. Eikä ne harvat poistetut viestit jotka olen ehtinyt lukea, edes mene tuon poliittisen tuomion piikkiin, vaan ovat olleet suoranaista sontaa.. Kaikkia poistettuja viestejä tuskin olen nähnyt, mutta ne muutamat..
Ihan uteliaisuuttani kyselisin, että mitkähän aiheet tai asiat on poistettu?
Ehkä et jaksa hakea tuolta alempaa? Onhan tuossa oikealla keskusteluhaku, kokeile sitä.
Kokoajanhan täältä poistellaan. Tappelija jääkiekkoilijaa koskeva topic on poistettu ja useampi topic, joissa on mainittu "mannet". Myös pakolaisaiheesta on poistettu kirjoituksia. Näinhän se on nyky yhteiskunnassa, että vähemmistöt ovat vain kaikki viattomia aina oikeassa olevia ja suomen lakien yläpuolella, kun ovat muualta lähtöisin. Meidän muiden rooli on vain ymmärtää, suvaita ja ennenkaikkea maksaa viulut. Toki kritiikkiä voi esittää monella tavoin ja usein täällä käytetään kieltä, sekä argumentteja, jotka kääntyvät lähinnä kirjoittajaansa vastaan.