Kuka on CM:n kiinnostavin hahmo?
Minusta Tri. Spencer Reid. Hän on nero, joka valmistui lukiosta 12-vuotiaana. Hänellä on tohtorinarvo matematiikasta, kemiasta ja insinööritaidosta, ja on sekä psykologian että kirjallisuuden kandidaatti. Reid oli vain 21-vuotias saadessaan paikan BAU:ssa. Hän on sosiaalisesti lahjaton, ja omaa uskomattoman määrän tietoa. Hänen äidillään on skitsofrenia.
Minusta Tri. Spencer Reid. Hän on nero, joka valmistui lukiosta 12-vuotiaana. Hänellä on tohtorinarvo matematiikasta, kemiasta ja insinööritaidosta, ja on sekä psykologian että kirjallisuuden kandidaatti. Reid oli vain 21-vuotias saadessaan paikan BAU:ssa. Hän on sosiaalisesti lahjaton, ja omaa uskomattoman määrän tietoa. Hänen äidillään on skitsofrenia.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Miksi Suomessa ei ole neroja?
Yleensä suomalaiset nerot muuttaa ulkomaille ja nerouttakin on montaa sorttia.
Onko olemassa jotain perusteita tuolle väitteelle?
Linus Torvalds esim. Olisi hyvin pärjännyt täälläkin.
Sinänsä Sibelius taisi viihtyä täällä, kuten Gallen Gallela.
Teemu Selänne, on omalla tavallaan jääkiekossa nero (tämä on sinänsä harvinainen, sillä en ole minkään asteinen Jokeri fani).
Itsekkin pidän tohtori Reidiä ehdottomasti mielenkiintoisimpana hahmona, ja olen huomannut että hänelle sattuu yleensä aika paljon (ampuminen etc. myrkyllisen ilman hengittäminen).
Kuitenkin pidän myös Morganista.
Olen kiinnostunut profiloinnista, ja haluaisin tehdä sitä itsekkin ammatikseni, Suomessa kuitenkaan en usko, että tämä olisi mahdollista.
Kukapa tuosta ei pitäisi, on hän minunkin suosikki. :) Eikä hänen sosiaalisuudessa ole mitään vikaa.
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQum1AYyYyOF8VcSn3vd58l99SQodBO-4AI7UTKhAezKge9Nci7
Ai niin se kysymys. Kyllä haluaisin olla. Mielenkiintoista :)
mutta en halua. Elämäni ei ole niin köyhää.
Minä olen vuosien varrella oppinut tuntemaan jo monia profilioijaa...
En halua. Ei sellasia Suomessa olekaan, rikostutkinnassa. Amerikkalaisten tv-sarjojen romantisoima (vääristämä) juttu.
No mutta sitä ei otettu nyt huomioon :)
Aha, no sitten. Tottahan se olis hienoa tajuta jotain ihmisen mielenliikkeiden kaavoja, joita kukaan muu ei tajuuu :o) Profiloijan tapaisia on esim. vakuutusyhtiöissä kun jahtaavat vakuutuspetoksen tekijöitä.
varastin joulukuusen. Olisitko arvannut sitä minusta!? :)
En, korkeintaan uskoin että pöllit pari katajanoksaa ;p
Niin. Ihminen kasvaa koko ikänsä ja aina vaan katalampaan kuten teollani todistin :D
Nykyajan Robin Hood, varastaa - itselleen. Ihan trendikkäältä kuulostaa :->
Se pitää paikkansa! Kun mies ei enää hanki kuusta, niin naisen on ryhdyttävä toimimaan :'D
Tri Rein kaltasia nroja on Suomessa minu lisksi noin 5 henkilöä
Kaiikki tietenkin miehiä kun naarasneroa ei ainkaan tiederä olevan missääm
Onko ne kaikki muutkin viisi neroa yhtä hyviä oikeinkirjoituksessa?
On... varmaan. :) Meitä Neroja vatren on keskitty erilleisia apukoienoja :)
http://vocaroo.com/i/s0HSBv9jpbVu :D
Oho. Ällö korostus... :)