Miksi jalkajousella ei saa metsästää, mutta jousipyssyllä saa?

mikä on totuus

Jalkajousihan on tehokkaampi, ku mikään pikkupoikien jouskari, miksi sillä ei saa metästää suomessa, mut esim. jenkeissä saa??

Olen kuullu että terät uppoo puihin sen verran syvään että sahoilla menee terät sirkkeleistä kun niitä jalkajousilla ammuttuja runkoja metästä kaadetaan??

5

2516

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jugosboy

      En tiedä itse olen kyllä käynyt hirviä ampumassa on kyllä hyvvee lihaa.

    • zombieapoalypse

      Koska liityttiin EU:seen

    • isoahuonointaporoa

      menee kai ampumaaseiden nimeen

    • Noupnou

      Niin, tämähän on suomalainen outous, jolle ei ole järkevää selitystä, Ennen EU:takaan ei saanut metsästää jalkajousella..

    • Sattumaosuma

      Totuus on se, että kukaan ei ole ajanut asiaa. Ei valtio vaan yhtä äkkiä keksi mikä on laitonta ja mikä ei.
      Tämä homma menee niin. Ensin jalkajousi harrastajien pitää perustaa oma järjestö, joka ajaa asiaa. Heidän tulee todistaa että asiaan ei liity mitään ongelmia.

      Seuraava vaihe.
      Valtio tulkitsee, että jalkajousi on niin tehokas, että ne on saatava luvanvaraisiksi. Iso riita ja menee monta vuotta.

      Sen jälkeen ruutimiehet ja jousimiehet vastustaa jalkajousi metsästystä, omista syistään. Heillä on jo etujärjestöt valmiina.

      Jos tänään aloittaa työn voi olla luvallista 25 vuoden päästä.

      Tästä ei pidä syyttää valtiota tai EU:t. Asioita kyllä saa läpi jos tekee töitä sen eteen, mutta tämä ei kyllä ole helpoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      73
      2761
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2517
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2221
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2036
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1517
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1052
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1004
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      818
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      801
    Aihe