Jalkajousihan on tehokkaampi, ku mikään pikkupoikien jouskari, miksi sillä ei saa metästää suomessa, mut esim. jenkeissä saa??
Olen kuullu että terät uppoo puihin sen verran syvään että sahoilla menee terät sirkkeleistä kun niitä jalkajousilla ammuttuja runkoja metästä kaadetaan??
Miksi jalkajousella ei saa metsästää, mutta jousipyssyllä saa?
5
2516
Vastaukset
- jugosboy
En tiedä itse olen kyllä käynyt hirviä ampumassa on kyllä hyvvee lihaa.
- zombieapoalypse
Koska liityttiin EU:seen
- isoahuonointaporoa
menee kai ampumaaseiden nimeen
- Noupnou
Niin, tämähän on suomalainen outous, jolle ei ole järkevää selitystä, Ennen EU:takaan ei saanut metsästää jalkajousella..
- Sattumaosuma
Totuus on se, että kukaan ei ole ajanut asiaa. Ei valtio vaan yhtä äkkiä keksi mikä on laitonta ja mikä ei.
Tämä homma menee niin. Ensin jalkajousi harrastajien pitää perustaa oma järjestö, joka ajaa asiaa. Heidän tulee todistaa että asiaan ei liity mitään ongelmia.
Seuraava vaihe.
Valtio tulkitsee, että jalkajousi on niin tehokas, että ne on saatava luvanvaraisiksi. Iso riita ja menee monta vuotta.
Sen jälkeen ruutimiehet ja jousimiehet vastustaa jalkajousi metsästystä, omista syistään. Heillä on jo etujärjestöt valmiina.
Jos tänään aloittaa työn voi olla luvallista 25 vuoden päästä.
Tästä ei pidä syyttää valtiota tai EU:t. Asioita kyllä saa läpi jos tekee töitä sen eteen, mutta tämä ei kyllä ole helpoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?732761Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282517Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422221Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132036Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111517- 1671383
- 521052
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa281004IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16818Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99801