Lisää lihasta

Olen käynyt salilla jo sen verran kiitettävän ajan että tuloksia pitäisi jo näkyä. Tämä kuitenkin tyssää aina siihen, että motivaationi tippuu. Osaisiko, joku siis neuvoa miten saisin ruokavalioni kuntoon, etten syö heti takaisin pois treenaamaani ylimääräistä massaa ja tulokset tulisivat nopeammin näkyviin? Olen siis 18 vuotias tyttö. n.156,5cm / 49kg. Lisäksi voisitte kertoa vinkkejä salille, kun tavoitteena on lihasten kasvu.

4

192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --..--

      Mikä on mielestäsi sellainen aika että tuloksia pitäisi näkyä?
      Mitä tuloksia olet hakemassa? Lihaskasvua, kiinteytystä, painonpudotusta?
      Mittanauha on hyvä väline noihin kaikkiin sillä peilikuvaan tottuu ja itse ei nää muutoksia niin helposti.
      Jos nyt sitä lihaskasvua haluat optimoida niin noin 80-100g proteiinia/päivässä olisi saatava. ja 500ckal yli kulutusken energian saanti. Useimmilla on se ongelma että eivät syö riittävästi vaan yritetään pitää tiukka vartalo ja samalla kasvattaa lihasta. Tämä ei käytännössä onnistu.
      Salilla suosittelen käyttää vapaita painoja ja hyviä yleis liikkeitä sarja toistot pitäien siellä 6-8 toiston kieppeillä.

      • Tulosten näkymisellä ei ole kiire kuhan vain tiedän että niitä tulee kun jatkan samaa rataa. Lihaskavua ja kiinteytystä lähinnä. Painoa en halua pudottaa kun saisin jo nyt painaa 10 kiloa enemmän.
        Mittanauhaa voisi kyllä alkaa käyttämään.
        Syöminen on minulla juuri ollut se ongelma sillä syön aika vähän ja siksi kaikki tarvittava energia ja proteiini jää vähäiseksi ja siksi haluan nyt panostaa siihen.
        Vapaita painoja olen nostellut vähemmän mutta pitääpä alkaa nostelemaan.
        Laitteilla kun treenaan niin teen aina n. 15 toistoa 3 kertaa. Pitäisikö lisätä painoja ja lyhentää sarjaa?


    • mustankulman arska
      • annaperkele

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2972
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      101
      2244
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      338
      1874
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe