Et tule pettymään

Ei kannata käyttää kuin irtosuhteita,pitää omat asiat,omat laskut,oma koti.
Nykypäivä,vaatimuksia,ihmeellisiä unelmia todellisuudesta.
kukaan ei uskalla rakastaa oikeasti ketään.
On vain tarpeita,jotka kannattaa tyydyttää,ilman yhteistä kotia,ilman yhteistä tiliä.
Nykypäivänä ihmiset totaalisen kierteessä,minä,minä,minä.
2152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niin, jos haluaa suojella itseään kaikelta, niin kannattaa pitää tuonlaiset suojamuurit. Tosin sitten jää myös ne positiiviset tunteet sinne muurien toiselle puolelle. Harmi kun ei voi napsia tästäkään asiasta rusinoita pullasta.

Se, että onko tuo pidemmänpäälle tervettä.. Noh mielestäni ei. Pettymykset kuuluvat elämään ja niiden kanssa kannattaisi oppia elämään, eikä välttämään.

Jos raha-asiat vaivaa suhteessa, voi sopia ihan selkeästi pidettäväksi omat rahat. Jos oma koti on tärkeää, voi molemmat asua omissa asunnoissaan, avoliitto kun ei ole pakollinen.

Ihminen on itsekäs ja jokaikinen on vähän narsistinen, koska meillä on vain yksi näkökulma jonka todella ymmärrämme: omamme. Toiset ihmiset ajattelevat enemmän itseään kuin toiset, joten on aika turhaa väittää että kaikki ovat pelkästään minä,minä,minä-asenteella.

Jos kumppanin odotukset eivät tunnu itsestä realistisilta tai kohtuullisilta, kumppani todennäköisesti on epäsopiva sinulle. Se taas ei tee hänestä pahaa ihmistä.

Äänestä
  • N.T.: Hyvin sanottu.

    Kaikki eivät vaan samalla lailla kykene pettymyksiään kohtaamaan, josta johtuu mm. isot itsemurhatilastot, masennuslääkkeiden käyttö, alkoholi-ongelmat, väkivalta, jne.

    Parisuhteen ero luokitellaan samanlaiseksi stressitilaksi kuin läheisen kuolema. Jos suhde on ollut edes jonkin laatuinen. Yhden yön suhteet ja vastaavat eivät tunnu yhtä pahalta, kuin esim. kymmenen vuotta suhdetta takana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


petetty,pettänyt kirjoitti:

Ei kannata käyttää kuin irtosuhteita,pitää omat asiat,omat laskut,oma koti.
Nykypäivä,vaatimuksia,ihmeellisiä unelmia todellisuudesta.
kukaan ei uskalla rakastaa oikeasti ketään.
On vain tarpeita,jotka kannattaa tyydyttää,ilman yhteistä kotia,ilman yhteistä tiliä.
Nykypäivänä ihmiset totaalisen kierteessä,minä,minä,minä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu