Työttömyyskorvauksista?

Pitäisikö työttömyysturvaa parantaa?

http://www.uutisvuoksi.fi/Online/2011/04/09/Matti Mäkelä: työttömyysturvaan parannusta/2011510952094/16

Vaiko.. heikentää?

"Pankkiiri Björn Wahlroosin mielestä Suomen nykyinen työttömyysturvajärjestelmä kannustaa ihmisiä syrjäytymään"

http://m.hs.fi/inf/infomo?site=hs&view=favouritechild&feed:a=hs.fi&feed:c=news&feed:i=1305555482757&ref=mob-traf

Ja miksi hyvätuloisia pitää kannustaa verohelpotuksilla ja lisätuloilla ja työttömiä taas "kannustaa" tukien leikkaamisella?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Millä verohelpotuksilla hyvätuloisia tarkalleen kannustetaan?

Tietysti kaikkia tukia täytyy karsia, jos niihin ei ole varaa, eihän valtion eikä kuntien rahasäkki ole pohjaton. Eli lopulta tässä ei ole kyse edes Wahlroosin kannustavuusajattelustakaan, vaan siitä, tuhotaanko Suomi lopullisesti. Työssäkäyvät eivät suostu Suomessa työskentelemään, jos työtä tekemättä saa samat tulot. Joten kohta maataan kaikki vaan vaatimassa. Kuka maksaa? Kuka korvaa?

Äänestä

Loisivat nyt ensin työpaikkoja ja vähentäis byrokratiaa että ne yritykset pysyis pystyssä ja ihmisillä olis töitä. Tota muuta paskaa ehtii jauhaa sitten sen jälkeen lisää nallet ja pallet kuorossa.

Äänestä

Ei mua ainakaan kiinnosta tehdä hommia 9 euron päiväpalkalla jonkun firman hyväksi. Firma rikastuu sillä et kela maksaa mulle 9 euroa päiväss. Minusta se on per.seestä ja hyväksi käyttöä työttömiä kohtaan. Kerran kysyin työkkärin virkailijalta et tekiskö se samaa homma 9 eurolla päivässä mitä minä tein. Joutusin purkamaan jotain homeista omakotitaloo sorkkaraudalla 4 kk kunnes kyllästyin. Työkkärin akka ei olis tehnyt sitä hommaa. Sitte se selitti et Jotain pitää vaan tehdä et ei kotona makaa.

Tienasin joskus 3 viikon aikana saman palkan mitä vuodes tienaa sillä työkokeilulla missä olin

Äänestä
  • Odotin jo että ko. blogin kommenteissa olisi esitetty edes useampia konkreettisia toimia yleisen tilanteen parantamiseksi. Eipä ollut. Kapulakielen määrä jaksaa aina yllättää.
    Jos bruttotulot yksinelävällä työttömällä on parhaimmillaankin vajaa 900 euroa kuukaudessa, en millään pysty näkemään sitä siinä mielessä että voisi olla rikas. Pahimman luokan ikärasismia Ukkolalta, taasen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Työtön- kirjoitti:

Pitäisikö työttömyysturvaa parantaa?

http://www.uutisvuoksi.fi/Online/2011/04/09/Matti Mäkelä: työttömyysturvaan parannusta/2011510952094/16

Vaiko.. heikentää?

"Pankkiiri Björn Wahlroosin mielestä Suomen nykyinen työttömyysturvajärjestelmä kannustaa ihmisiä syrjäytymään"

http://m.hs.fi/inf/infomo?site=hs&view=favouritechild&feed:a=hs.fi&feed:c=news&feed:i=1305555482757&ref=mob-traf

Ja miksi hyvätuloisia pitää kannustaa verohelpotuksilla ja lisätuloilla ja työttömiä taas "kannustaa" tukien leikkaamisella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu