On se ihme, että lähestulkoon mitään päätöksiä ei osata tehdä lainmukaisesti ja ketään loukkaamatta.
Paljonko hyvät päättäjät näiden päätösten loppuunsaattaminen tulee maksamaan mm veronmaksajille.... aika kallista.
Nykyiset päättäjät tet taidatta olla aika kalliita nykyiseen viranhaltijan virkaan, pitäisikö pikkasen leikata teidän palkkojanne jo ja maksattaa nämä tyhmyydet itsellänne. Eihän tämmöisellä tavalla koskaan saada kemijärven asioita parempaan suuntaan vietyä. Katsokaapa peiliin ja kysykääpä itseltänne, voinko minä muuttua.
Oletteko huomanneet , että tet siellä päättävissä elimissä, pitäisi olla ns Esimerkki kansalaisia meille veromaksavillle kuntalaisille!
Päätökset Kemijärvellä
17
424
Vastaukset 17
- lakia lukenut ????
Verotulot hoi! Eihän viranhaltijat päätä ne esittelevät ja valtuutetut päättävät. Lue kunnalislaki ja kirjoottlle sitten.
- N. Aski
No täällä jos vähän Kepun naiset Majava Kaisanlahti ja pari muuta puuttuneet laittomiin päätöksiin, niin alkaa huuto, että osaatta vain riidellä! Syytätte että kaupungin maine on pilalla "kanakoplan" takia ja niin edelleen. Vaikka ne on niitä harvoja, jotka on koittaneet puuttua väärinkäytöksiin. No, äänestäkääpä edelleen vaan samat ääniharavat, niin jatkuu sama meno. Ihmettelen, miksi Soppela Kaarina viitsi enää lähteä ehdolle. Nainen on koko ajan ollut oikeassa, mutta mitä saa läpi ko juntta-ukot pistää hanttii ja eräs naisvaltuutettu vielä huutaa hävyttömyyksiä päin naamaa.
- Jenkkilä
Joo ei muuta kuin Nivala ja kumppanit kehiin ,niin johan kaupungin kassa rupee hupenemaan asianajajien taskuun.
- järki vähä
Vishin vaalit tulossa ku rakkikoirat on alottanu haukkumisen!
Muutahan ne ei osaakaan!- haukkumisista
Kanakoplaa on ainaki haukuttu koko valtuustokausi, niin että ei se mikään vaalien tulemisen merkki taida olla.
- Selväpää
Valitkaa nyt Kemijärviläiset sopivat henkilöt johtamaan meitä kansalaisia.Onhan meillä jo juoppo johtaja valitkaa vielä juopot valtuutetut ?
- laittomat erotukset
montako kertaa on ollut työpaikalla humalassa ? oikea vastaus : ei kertaakaan
tällä perusteella ko oisitta erottaneet ois tullut poijaat kalliiksi
kenenkään vapaa aika ei kuulu valtuustolle - monesti
laittomat erotukset kirjoitti:
montako kertaa on ollut työpaikalla humalassa ? oikea vastaus : ei kertaakaan
tällä perusteella ko oisitta erottaneet ois tullut poijaat kalliiksi
kenenkään vapaa aika ei kuulu valtuustolleeikö vennäällä kaupunginedustaja ole virkamatkalla, eli töissä?
- miettikää vähän
monesti kirjoitti:
eikö vennäällä kaupunginedustaja ole virkamatkalla, eli töissä?
Moniko kaupungin viranhaltija ja varsinkin kemijärviläinen valtuutettu on ravintoloissa Venäjällä ottanut. Kekkonenkaan ei tainnut ihan vesilinjalla olla aina. Tulipa Kostamus ja monta hyvää kauppasuhdetta.
Tuossahan viritettiin ansa. Monta käy ravintolassa, kaikki tulee kuitenki omin jaloin hotellille. Sitte Suomessa aletaan huutaa, että pitää erottaa. Tosi ilkeämielistä touhua.
- Oili Harjula
Päätökset Kemijärvellä tulee olla demokraattisia, ja avoimia. Asioista tulee saada keskustella hyvinkin tarkkaan, jos on aihetta, joten minnekkään kiire ei ole peruste evätä keskustelu.
Saattaisi myös olla hyvä, että valtuuston kokouksiin voisi tuoda Kemppateatterimaista toimintaa, toisiin tutustumistarkoituksessa tilaisuuden tärkeyden; tässä tapauksessa: valtuuston kokous, huomioon-ottamisen sapluunassa. :)
(olen kyllä rekisteröitynyt muttei taida toimia?)- lapinverkkolehti
Ilmeisesti et ole klikannut sitä tunnuksen aktivoitumiseen vaadittavaa viestiä?
http://www.suomi24.fi/opastus/s24/rekisterointi - O.H.
lapinverkkolehti kirjoitti:
Ilmeisesti et ole klikannut sitä tunnuksen aktivoitumiseen vaadittavaa viestiä?
http://www.suomi24.fi/opastus/s24/rekisterointiMikä se on? No täytyy sanoa että tumpelo näissä netti-asioisa vielä (kin)
- lapinverkkolehti
O.H. kirjoitti:
Mikä se on? No täytyy sanoa että tumpelo näissä netti-asioisa vielä (kin)
Uups! Suomi24:ssä ei tarvita mitään varmistusviestiä, vaan tunnus tulee voimaan välittömästi. Jos kirjautuminen ei onnistu, niin todennäköisesti salasanasi on väärä. Uuden salasanan voit tilata toiseen sähköpostiosoitteeseen, jos laitoit sellaisen silloin rekisteröitymisvaiheessa.
http://aijaa.com/NtrQcV
- Asiantuntija esitää?
Päätökset tehdään viranhaltioiden esitysten pohjalta. Jos viranhaltija on osannut esittää ja perustella oman mielipiteensä hyvin uskovat valtuutetut hänen esitystään. Harva valtuutettu jaksaa oikeasti ottaa asioista selvää vaan uskoo viranhaltijoiden esityksiin. Ja niinhän se sitten menee että jos viranhaltija osaa hommansa hän saa tahtonsa läpi.
- äänet tärkeitä?
VOI hyvä ihme sentään eilisiä sivistys lautakunnan päätöksiä nuista Ravitsemistyöntekijöiden viran oikisuvaateista..eikö oikeasti ole isompia asioita päättäjillä tässä kaupungissa.
- Yksi laiton päätös?
Lakkautettiinko kallahan koulu laillisesti vai laittomasti? Jääviysongelma on ratkaisematta. Voi kauhistus, jos päätös vielä kaatuu!
Joku kirjoittaa edellä:
On se ihme, että lähestulkoon mitään päätöksiä ei osata tehdä lainmukaisesti ja ketään loukkaamatta.
Päätöksessä loukattiin kallaalaisiaopettajia, oppilaita ja vanhempia. Osaa ei kultu ollenkaan. - Oili Harjula
Tuota tuota, 'äänet tärkeitä', mikä on mielestäsi isompi asia, kuin siis tuo valitus? Haluan tietää, mikä on suurta Kemijärvellä, että sitä voi käsitellä? Kyseessä mitä ilemeisemmin naistyöntekijän tekemä valitus, johon on päätynyt, koska jotakin sellaista on tapahtunut, että hän valituksen on laatinut. En usko että kovin heppoisasti valituksia tehdään.
Tämä vaan siksi että kun olen mukana vaaleissa, on sitten selvää, mitä pohtia, mm. sananvapauden ja suoran demokratian puitteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201134
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396