Sukeltamista?

Anna1988

Hei! Löimme kaverini kanssa pienen vedon siitä kumpi sukeltaisi pidemmälle 25 metrin uima-altaassa. Sukelsin ensin itse "normaalisti" lähempänä altaan pohjaa kuin vedenpintaa, kuitenkin siten että koko kroppani oli veden alla kokoajan. Tämän jälkeen kaverini "sukeltaa" kroolaten veden pinnalla mutta kuitenkin pitäen hengitystä (päätä veden alla).

Kysymys siis kuuluukin: Voiko kroolaamisen hengitystä pitäen luokitella sukeltamiseksi?

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyhyt vastaus:

      On sopimuksenvaraista, mikä on sukeltamista. Helpoin rajaus lienee, että kyse on uinnista, jos jokin ruumiinosa rikkoo veden pinnan. Todennäköisesti uinnista ei ole kuitenkaan mitään etua verrattuna sukeltamiseen.

      Pitkä vastaus:

      Sukeltaminen riippuu siitä, miten tuo on sovittu. Perinteisesti (kilpauintisäännöissä), jos jokin ruumiinosa rikkoo veden pinnan, kyse on uinnista. Eräissä tapauksissa pään tulee rikkoa veden pinta.

      Pinnalla uinnin haittapuolena ovat pinta- ja aaltovastukset, kun taas veden alla on vain uimarin muodosta johtuva vastus. Kroolin etuna on tietysti käsivedon palautus eteen ilmassa hyödyntäen ilman pienempää vastusta suhteessa veteen, eli siinä missä pitkän vedon jälkeen käden palautus eteen veden alla jarruttaa uintia, hyvin tehty kroolin käsivedon palautus ei juurikaan aiheuta vastusta. Mitä parempi uintiasento, sitä enemmän etua on sukelluksen hyväksi. Mitä parempi käsiveto, sitä enemmän etua pinnalla uimisen eduksi.

      Olettaen, että olette molemmat liikkeessä uimakoulupohjalta en kuitenkaan näe, että pinnalla uinnista olisi erityistä hyötyä. Mikäli kyseessä olisi kaksi aikuista kilpauimaria (tai muita uimareita, joilla voidaan olettaa olevan hyvä käsiveto, potku ja vartalon asento), veden alla eteneminen olisi tehokkaampaa kuin veden pinnalla. (Tästä syystä sukellusmatkaa uimakilpailuissa on rajoitettu.)

    • Anna1988

      Kiitos Juho!

      Tämä riittää minulle tästä aiheesta. Kiitos vielä Juho nopeasta ja asiallisesta vastauksestasi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1083
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe