Olen nyt saanut selville, kuinka väljä Suomen niinkutsuttu tiukka YT-laki on.
Oma asianajajani ja valtion tarjoama lainoppinut sanovat kummatkin, että lakia on rikottu. Vaikean asiasta tekee se, että pöytäkirjat on laadittu niin väliksi (laki ei vaadi tarkkaa kirjanpitoa), että asian voi ymmärtää miten vaan ja väljyys antaa työnantajalle takaportin väittää sana sanaa vastaan.
Opin siis tämän... Älä ikinä mene yksin YT-neuvotteluun, vaikka saisit henkilökohtaisen neuvottelukutsun pomon pakeille. Ota aina mukaan luottamusmies (joskus nämäkin ovat perässävedettäviä) tai joku muu luotettava henkilö tai palkkaa asianajaja mukaasi. Vain näin pystyt todistamaan, miten asiat oikesti menivät.
Suomen YT-laki on syvältä. Se ei suojaa kuin työnantajaa. Nyt ymmärrän ammattiliittojen haluttomuuden auttaa irtisanomistilanteessa. Heillä ei yksinkertaisesti ole mitään mahdollisuutta oikeasti ajaa asiaa, vaikka haluavat tälläisen kuvan antaakin. Laki ei anna siihen mahdollisuutta.
Suomen YT-lakia on kiristettävä!! Perhana teen lakialoitteen oman kansanedustajani kautta. Suomi tarvitsee tekeviä ihmisiä.
Älä mene yksin YT-neuvotteluun!!
pölinääpurkissa
3
1221
Vastaukset
- tietoa ...
Kerro nyt hyvä mies/nainen tarkemin kokemuksestasi .... Kuinka sinua kohdeltiin ?
- soseenthat
Olisi varmaan kannattanut nauhoittaa tilaisuus, olisi ollut todiste asioiden kulusta omalta kannalta katsottuna...
- yyteettää
Paitsi että ilman työnantajasi suostumusta et saa ottaa paikan päälle ketään talon ulkopuolista henkilöä. Vetoavat asioiden salassapitoon. Edes luottamusmiehesi ei saa liittoon päin kertoa kaikkea, mitä yt-neuvotteluissa keskustellaan. Kaikki pitää kirjata, mutta kun niissä on ne salassapito säännökset nin siinähän sitten yritetään todistella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518244KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4287313Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei703769Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521483452Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092924Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään502463- 1261976
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351639Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811490