Älä mene yksin YT-neuvotteluun!!

pölinääpurkissa

Olen nyt saanut selville, kuinka väljä Suomen niinkutsuttu tiukka YT-laki on.

Oma asianajajani ja valtion tarjoama lainoppinut sanovat kummatkin, että lakia on rikottu. Vaikean asiasta tekee se, että pöytäkirjat on laadittu niin väliksi (laki ei vaadi tarkkaa kirjanpitoa), että asian voi ymmärtää miten vaan ja väljyys antaa työnantajalle takaportin väittää sana sanaa vastaan.

Opin siis tämän... Älä ikinä mene yksin YT-neuvotteluun, vaikka saisit henkilökohtaisen neuvottelukutsun pomon pakeille. Ota aina mukaan luottamusmies (joskus nämäkin ovat perässävedettäviä) tai joku muu luotettava henkilö tai palkkaa asianajaja mukaasi. Vain näin pystyt todistamaan, miten asiat oikesti menivät.

Suomen YT-laki on syvältä. Se ei suojaa kuin työnantajaa. Nyt ymmärrän ammattiliittojen haluttomuuden auttaa irtisanomistilanteessa. Heillä ei yksinkertaisesti ole mitään mahdollisuutta oikeasti ajaa asiaa, vaikka haluavat tälläisen kuvan antaakin. Laki ei anna siihen mahdollisuutta.

Suomen YT-lakia on kiristettävä!! Perhana teen lakialoitteen oman kansanedustajani kautta. Suomi tarvitsee tekeviä ihmisiä.

3

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa ...

      Kerro nyt hyvä mies/nainen tarkemin kokemuksestasi .... Kuinka sinua kohdeltiin ?

    • soseenthat

      Olisi varmaan kannattanut nauhoittaa tilaisuus, olisi ollut todiste asioiden kulusta omalta kannalta katsottuna...

    • yyteettää

      Paitsi että ilman työnantajasi suostumusta et saa ottaa paikan päälle ketään talon ulkopuolista henkilöä. Vetoavat asioiden salassapitoon. Edes luottamusmiehesi ei saa liittoon päin kertoa kaikkea, mitä yt-neuvotteluissa keskustellaan. Kaikki pitää kirjata, mutta kun niissä on ne salassapito säännökset nin siinähän sitten yritetään todistella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4185
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      97
      2327
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      1009
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      880
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      871
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      864
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. 36
      796
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      782
    Aihe