Niinpä niin, nykyään se on niin helppoa. On matkapuhelimet, tabletit, pc:t etc... on chattia, deittinettiä, iskuri treffiä joka lähtöön. On facebookkia, irciä, myspace... blaah, en jaksa edes luetella. Ennen vanhaa ei ollut kuin baari ja lankapuhelin sekä työyhteisö.
Tämä nykyteknologia sekä löyhä moraali on todellakin rumentanut pettämistilastoja kautta aikojen. Ennenvanhaa vain pari vuosikymmen sitten kaikki oli toisin, toki silloinkin petettin muttei tässä määrin. Pettäminen, se on sitä nykypäivää.
Itse tulin petetyksi nyt vkl aikana ja facebook johti nämä kaksi kyyhkyläistä yhteen.
Tämä nykyteknologia sekä löyhä moraali on todellakin rumentanut pettämistilastoja kautta aikojen. Ennenvanhaa vain pari vuosikymmen sitten kaikki oli toisin, toki silloinkin petettin muttei tässä määrin. Pettäminen, se on sitä nykypäivää.
Itse tulin petetyksi nyt vkl aikana ja facebook johti nämä kaksi kyyhkyläistä yhteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Höpönlöpön sentään, tänäpäivänä petetään esimerkiksi avioliitoissa vähemmän kuin ihanalla ja kultaisella 70-luvulla ja lisäksi pettämiseenkin suhtaudutaan kielteisemmin kuin silloin.
Ei kyllä se on näin, että nykyään petetään paljon enemmän. Kaikki tuntuu pettävän
"Ei kyllä se on näin, että nykyään petetään paljon enemmän. Kaikki tuntuu pettävän"
Se vain tuntuu siltä, kun 70-luvulla ei ollut tapana kirjoitella internettiin, kuinka joutui petetyksi.
Toki naiset pettävät nykyään enemmän kuin ennen, mutta tutkimusten mukaan avioliitossa pettäminen on harvinaisempaa. Kandee siins mennä avioon.
Pettämisen muoto on vain muuttunut. Ennen jos petettiin, niin petettiin oikeasti. Mentiin ja pantiin naapurin eukkoa tai ukkoa. Nykypäivänä petetään virtuaalisesti, koska se on niin helppoa, kiinnijäämisen riski minimaalista ja sen voi tehdä nimettömänä ja kuvattomana. Eikä läheskään kaikki pettäjät edes tajua pettävänsä. Se että ajatukset on koko ajan jonkun nettituttavuuden luona eikä oman puolison luona, on pettämistä. Mutta ihan yhtälailla nettiseksiin jää kiinni, siitä tulee addiktio ja perhe kärsii.
Eli oma näkemys on, että "oikea" pettäminen on ehkä pysynyt ennallaan 70-luvulta, mutta tämä virtuaalipettäminen on pompsahtanut uusiin sfääreihin viimeisen 10-15 vuoden aikana.