Leipäjonojen saaristot

Miksi suomessa on leipäjonot jokaisessa kaupungissa nyt 2012 ?
Kun poliitkkomme edelleen puhuvat ns. hyvinvointisuomesta.

Miksi meillä on massa-työttömyys, jota yritetään peitellä tilastokikkailulla ??
- ja kun päättäjät puhuvat työvoimapulasta !
9102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Noin se vaan on. Meillä on ollut näitä oikeistohallituksia, jotka on huolissaan ns. työvoimapulasta.
Leipäjonot ja masas-työttömyys ei niitä huoleta ollenkaan !!!
Ja kumma on kun sdp lipposen voimin tuhosi sen hyvinvointivaltion ja köyhyys on nyt ympäri suomea yleistä.
Vastavasti rikkailla menee tosi hyvin. On vero-alea, on elintasoa. Ja on etuja.
Ek-mtk-sak-akava-mafia on hoitanut edut omilleen !

Äänestä

Se on suuri elintason jako-ongelma !
( työtä ja tuloa ei haluta jakaa.... )

Äänestä

Oletteko huomanneet että politikot eivät puhu Leipäjonoista, ja vaiikenvat köyhyyden !!
Leipäjonoja ei edes hävetä !
Mikä ns. hyvinvointivaltio on sellainen jossa on Leipäjonot ?

Äänestä

Päättäjämme ovat täysin irti kansan arjesta. Päättjämme ovat rikkaita ja elävät yläluokan elämää
( - rahasta ja eduista ei oll pulaa... )
Niinpä päättäjämme eivät kohtaa köyhyyttä ja tietoisesti eivät puhu ikävistä asioita, siis työttömyydestä, leipäjonoista, köyhyydetä yleensä.

On mukavempi elää umpiossa ja huolehtia vaikka afrikan tai afganistanin asioi´sta, pakolaisitsa, ja eu asioista, jne yms.. Siis asioista joihin voi tuhlata verorahaa kasapäin.
Ei tarvitse omia kotimurkkia ajatella.. Ei tarvitse tarttua köyhyyteen ja oman maan saioihin !!!!
- voi vaikka puuhastella , huolehtai afrikan naisten asioista, maamiinoista, homoista, lesboista, eläimistä, tai muusta pevoilusta. Sehän on paljon kivempaa.

Äänestä
  • Nämä, joita kutsut päättäjiksemme, ovat valitsemiamme, edustajiamme. Näin ainakin teoriassa. Olemme heidän päämiehiään. Missä se näkyy? Hetken aikaa puheissa ennen vaaleja, jotta saavat meidät äänestämään itseään - taas! Sitten sama meno jatkuu. Käytännössä valtaa pitävät korkeimmat virkamiehet ja heitähän ei voi äänestää pois. Siinäpä yksi ongelma pohdittavaksi.

    Äänestä

  • fdgdfsgdfg kirjoitti:

    Nämä, joita kutsut päättäjiksemme, ovat valitsemiamme, edustajiamme. Näin ainakin teoriassa. Olemme heidän päämiehiään. Missä se näkyy? Hetken aikaa puheissa ennen vaaleja, jotta saavat meidät äänestämään itseään - taas! Sitten sama meno jatkuu. Käytännössä valtaa pitävät korkeimmat virkamiehet ja heitähän ei voi äänestää pois. Siinäpä yksi ongelma pohdittavaksi.

    - minua on ihmetyttänyt , että miksi samat naamat aina äänestetään uudelleen !?
    - eikö ole valinnanvaraa ?

    Mutta vain noin 60 % äänestää ja 40 % nukkuu. Ehkäpä siinä syy.
    Hyötyjät äänestää omiaan. Muut nukkuu !

    Äänestä

Työttömyyttä on hoidettu niin, että työttömiä haukutaan julkisesti pitkäaikaistyöttömiksi ja syrjäytyneiksi !!!
Puhutaan syrjäytyneistä - ja asialle ei sitten muuta tehdäkkään !!
- tämä on erittäin raakaa ja ahnetta ja alistavaa politiikkaa.

Ja Kun hallinto heittää sen ensimmäisen kiven, niin myös tyhmenpi kansa jatkaa samoilla linjoilla !

Äänestä

Markkinataloudessa työttömistä on tehty tuote eli bisneksen tekoväline. Siksi sen itsemääräämisvalta pitää viedä. Tarkoituksena saada turhalle ylisuurelle virkamieskoneistukselle työtä ja sehän ei kävisi jos työttömiä ei olisi tarpeeksi. Siksi pitää olla olemassa TE-toimistoja eli työnestotoimistoja estemässä ihmisten oikeaa työllistymistä palkkatöihin. Noilla palkattomilla työntekijöillä saadaan hyvin tuhottua pienien paikkakuntien oikeat palkkatyöt. Aina työttömän joutuessa palkattomaan työhön/koulutukseen näyttää että virkailija on tehnyt työnsä.

Äänestä

Ylisuuri tem ministeriö ja tem hallinto, ely-typ, tvt, jne...

Ne työllisiää tuottamattomaan hallinnointiin turha väkeä noin 15 000 kpl !!
Se on rahan haaskausta !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvinvointia ? kirjoitti:

Miksi suomessa on leipäjonot jokaisessa kaupungissa nyt 2012 ?
Kun poliitkkomme edelleen puhuvat ns. hyvinvointisuomesta.

Miksi meillä on massa-työttömyys, jota yritetään peitellä tilastokikkailulla ??
- ja kun päättäjät puhuvat työvoimapulasta !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu