Navan lävistäminen itse?

Mahtaako tulla mitään jos lävistäisin itse oman napani 1.6 mm lävistysneulalla ja lävistys pihdeillä ja laittaisin siihen 1.6mm steriloidun napakorun? Vai voiko se aiheuttaa jotain epämielyttävää.. Olen itse lävistänyt jo korvani, että sellasta pohjaa on..

6

355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikkeeseen, ei ole kallista. Hyvällä tuurilla saat sen vain vinoon ja sinulla saattaa olla vääränlaiset pihdit sekä koru.

    • skeletor

      Itse oon oman napakorun tehnyt 1.6 neulalla, ILMAN pihtejä ja hyvä tuli, eikä ainakaan vielä ole ulos kasvanut tai tulehtunut tai mitään. :) Olishan se liikkeessä paras aina käydä ottamassa, mut jos sulla on steriili neula ja luulet, et homma hoituu niin mikäs siinä. :) Ainut vaan, että lävistysneuloissa on semmonen 'putkilo' sisällä ja 1.6mm koru ei mahdu siihen putkiloon, joten joudut poistamaan neulan ja tyrkkimään korua reikään sisään, mikä aiheuttaa aika kovaa ärtymistä lävistyskohdassa, mutta ite tosiaan tehnyt samanlailla eikä oo mitään epämielyttäviä yllätyksiä tullut vastaan. ;)

    • jasulovespiercing

      Neulan pitää olla 2mm jos meinasit 1.6mm korun saaha siitä läpi:D
      Nimimerkillä ite oon lävistäny npani kolmesta eri kohasta:D

    • 1.6mm neulalla saa laitettua mutta mahdollisuus että neula karkaa ja joutuu laittaa uusiksi. 1.8 neulalla saa jo hyvin koska kierteet menevät neulan sisään jollin neula on osa korua niin sanotusti. 2mm voi myös tehdä sama mitä 1.8mm..

    • lävistäjälle!

      eihän se nyt paljoo maksa, jos sen lävistämisen jättäis ammattilaisen käsiin, koska napa on vähän eri asia kuin korva? Ite ottanut napakorun lävistäjällö ja se ei paljoo sattunut ja maksoin noin nelisenkymppiä korun kanssa (: kun siellä ne sais sen ainakin suoraan tai hyvin sun oman navan suhteen, ettei lävistyksestä tule liian pieni/kireä tai iso/roikkuva??

      • Hyvinmeni

        Joillekkin sen neljänkymppiä on jo iso raha lävistyksestä jonka voi periaatteessa tehdä kotona helposti :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      19245
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4164
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      73
      2643
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      48
      2153
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      190
      1785
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1622
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1561
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      135
      1540
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      168
      1494
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1384
    Aihe