tykkään laittaa luomiväriä mutta oon huomannu että kouluun päästyä tai viimeistään koulupäivän aikana huomaan että liikkuvalle luomelle on tullut muutama "juonne" josta luomiväri on ikäänkuin luikunut pois. en ole käyttänyt luomen pohjustus voidetta mut auttaiskohan se pitämään luomivärin paikallaan ilman että luomiväri joko haalistuu tai tekee niitä viivoja luomelle ?
luomivärin haalistuminen luomelta, mitä teen ?
luomivärin ystävä
5121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
*liukunut pois luomelta & oon siis 9 luokkalainen(:
Luomivärin pohjustaja auttaa tuohon, jep. Itellä rasvoittuvat luomet ja ilman pohjustusainetta ei toivoakaan, että luomiväri pysyisi hyvänä.
Nimenomaan pohjustusta ja lisävinkkinä kannattaa ensin laittaa luomivärin kanssa samanvärinen voidemainen luomiväri tai värittää rajauskynällä ja siihen luomiväri päälle. On intensiivisempi väri ja pysyy kauan.
Pohjustus on ehdoton, pohjustusvoiteen lisäksi luomen voi vielä puuteroida, niin kyllä muuten pysyy meikit. Paras pohjustusvoide johon olen törmännyt on Too Facedin Shadow Insurance, jota voi tilata ainakin brittiläisistä nettikaupoista sopuhintaan.
Parhaiten pysyy jos pohjustaa eka meikkivoiteella ja sitten puuterilla. Riippuu tietysti luomivärin laadustakin toi pysyminen, mutta hyvällä pohjustuksella pitäis pysyä kaikenlaiset luomivärit.:)