Miehet ovat kummallisia.

Olen miettinyt miksi nykyajan miehet ovat kahdenlaisia:
Toiset ovat pelimiehiä joille ei yksi nainen riitä,he ovat komeita,hienostuneita,tietävät paljon siitä mitä nainen tarvitsee,he ovat pettäjiä ja sitoutumiskammoisia. Ehkä naistenhakkaajia,hyväksikäyttäjiä ja pelimiehiä. He etsivät itselleen täydellistä naista joita elokuvissa näkee (aina siis meikissä,arki on ihanaa eikä koskaan tylsää.) Nykypäivänä ei mikään riitä. Jos mies on urheilullinen on hänellä myös oikeus vaatia itselleen vain parasta,koska kaikkihan juuri sellaisen miehen haluaa kuin hän on. Nämä miehet myös juovat paljon ja katselevat samalla muitakin naisia siinä parisuhteen sivussa.
Toiset ovat kotihiiriä jotka eivät liiku missään ja istuvat tietokoneillaan ja pelien ääressä nörtteilemässä,he sanovat naisen tavattuaan kahden viikon jälkeen rakastavansa tätä,heillä ei ole minkäänlaisia kokemuksia eikä kiinnostuksia välttämättä naisiin,heille naiset ovat äitihahmoja jotka huolehtivat että sipsipussi riittää seuraavaan aamuun pelin rinnalla. Nämä miehet ovat kyllä rehellisiä ja koulittavissa,mutta kuinka monikin nainen oikeasti jaksaa koulia kokonaan keskenkasvuisen miehen/pojan..?

Nykypäivänä ei vain mikään riitä. Missä on perheenperustamishalut,sitoutumishalut,avioliitto,rehellisys,luottamus,perhe-elämä (se tavallinen ja yksiavioinen) ??
Minä en juo,en polta ja minä kuuntelen iskelmää (miehiltä saanut haukkuja siitäkin).

Kertokaa oletteko koskaan törmänneet kyseisiin miehiin?
18292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ei se perheenperustamishalu taida naistenkaan keskuudessa olla nykyään in.

ps. mene ulos ja löydä itsellesi elämä!!!

Äänestä

Yksi selitys sitoutumiskammoon:

http://news.harvard.edu/gazette/2002/09.19/01-testosterone.html

Eli avioliitto laskee testosteronimääriä. Ei epäilystäkään etteikö jo sitova parisuhde tekisisamaa.

Wikipediasta: Testosteroni kiihdyttää lihasten kasvua, joten sitä on käytetty dopingaineena. Miesten onkin helpompi saada kerätyksi itselleen treenaamalla lihasmassaa kuin naisten. Suuret määrät luontaisena tai lääkeaineellisena tekijöinä lisäävät aggressiivisuutta. Sen merkitys ei koske ainoastaan ulkoisia tekijöitä vaan testosteroni on myös välttämätön sukupuolivietille sekä mielialalle.Testosteroni nostaa sukupuoliviettiä ja optimistisuutta, mikä näkyy esimerkiksi matalampana kynnyksenä riskien ottamiseen.

Eli siis on ihan tieteellisesti löydetty syy siihen miksi parisuhteessa monista miehistä tulee vässyköitä. Kaikista miehistä ei ole tähän muutokseen ja siksi valitsevat sinkkuna elämisen.

Äänestä

Olen kai lähempänä kakkostyyppiä.
-Olen jossain määrin kotihiiri, koska minulla ei ole sellaista ystävää jonka kanssa haluaisin viettää koko ajan aikaa, eli tyttöystävää.
Se ei tarkoita ettenkö mielelläni tekisi asioita. Rakastan matkustella ja puuhailla milloin mitäkin. Mutta yksikseen sellaista ei tule tehtyä niin paljoa. Myös kavereiden kanssa hengailu tuntuu usein vain ajantuhlaukselta, kun saman ajan voisi käyttää töiden tekemiseen tai tyttöystävän etsimiseen.

-Vietän suurimman ajan tietokoneen ääressä, mutta se johtuu siitä että se on työtäni. Tykkään kyllä videopeleistäkin, mutta ei niitä ole ollut pahemmin aikaa pelata. En koe nörttäileväni.

-Olen joskus vähän liian nopeasti näyttänyt tykkääväni naisesta. En kuitenkaan ole sanonut rakastavani häntä.

-Aika vähän kokemusta naisista. Koskaan en ole virallisesti seurustellut, mutta tapailut ovat jatkuneet joskus kuukausiakin. Seksin suhteenkaan en ole täysin kokematon. Kiinnostusta naisia kohtaan löytyy äärettömösti. Sen kiinnostuksen haluaisin suunnata vain yhteen naiseen, mutta kun sitä oikeaa on vaikea löytää.

-Nainen ei todellakaan ole minulle äitihahmo. Aina olen kokenut itse olevani enemmän se joka huolehtii naisesta kuin toisinpäin.

-Olen rehellinen myös.

Tuon pelimies tyypin kanssa minulla ei taida olla muuta yhteistä kuin se että olen komea. Jonkun mielestä varmaan olen myös nirso, koska etsin oman tasoista naista.

"Missä on perheenperustamishalut,sitoutumishalut,avioliitto,rehellisys,luottamus,perhe-elämä (se tavallinen ja yksiavioinen) ??"

Kaikki tuo kuulostaa hyvältä. Mutta varmaan minullekin antaisit pakit, kun vähän liian nopeasti näytän että olen kiinnostunut. Sitten etsit itsellesi uuden pelimiehen. Näinhän se menee.

Äänestä

Pelimiehiin olen kyllästynyt. Haluaisin ihan tavallisen miehen joka olisi vain yhden naisen mies. En halua miestä joka etsii täydellistä naista ja täysin samanlaista kuin itse on (elämänarvot tietysti samoja) mutta jos lähdetään siihen ettei edes erilaista musiikkia saa kuunella toinen tai jos toinen tykkää oliiveista ja toinen ei ja siksi jätetään suhde koska ei ole täysin samanlainen niin se menee yli,kiitos. Itsekin näytän npeasti että olen kiinnostunut mutta en sentään sano toiselle heti rakastavani! tutustua pitää!

Äänestä
  • Minkä ikäinen olet ja mistä päin asustelet?

    Äänestä

Halusin vain kertoa, että aloituksesi oli täyttä paskaa, AP.

Äänestä
  • Perustele, miksi?

    Äänestä

  • Hä!!!!!!!! kirjoitti:

    Perustele, miksi?

    Koska maailma ei toimi sinun ajatustesi mukaan, eivätkä miehet jakaannu kahteen, huonoon ja vielä huonompaan, ryhmään. Sinä taas tyypillisesti oletat miehistä asioita ja kuvittelet heille ominaisuuksia. Mitä jos joskus kokeilisit tutustua mieheen, etkä anna mielikuvituksesi laukata ja olettaa yhtä ja toista kun mies esittää jonkun asian itsestään (sinun mielestäsi) väärällä tavalla.

    Äänestä

Itse olen tietokoneella, koska ei ole parempaakaan tekemistä. Jos olisin suhteessa niin en minä sitten enää viettäisi aikaa koneella. Varmasti tykkäisin käydä ulkona usein jos olisi seuraa.

Äänestä
  • Juurikin näin.

    Vaikka vietänkin valtaosan vapaa-ajasta pareman tekemisen puutteessa näytön ääressä, niin:

    - Harrastan urheilua 2-4 kertaa viikossa
    - Laitan ruokaa itselleni about joka päivä
    - En elä sipsien/coca colan/pakastepitzan/kebabin varassa. Itseasiassa syön roskaruokaa vain pari kertaa vuodessa kun eksyn tapaamaan vanhoja kavereita johonkin bileisiin (joitakin kamuja ei muuallakaan näe).
    - Vietän mielellään iltaa ilman tietokonettakin, mutta valitettavasti aikuisena seurustelevilla ihmisillä tuntuu olevan parempaakin tekemistä. Ja perheen omaavilla aikaa sitäkin vähemmän, joten valitettavan usein se tietokone on ainut keino tappaa aikaa iltaisin.
    - En etsi naisesta äitiä itselleni. Yksi riittää ja yli 10-vuotta itsekseni asuneena olen tottunut siivoamaan/tiskaamaan/pesemään pyykkiä/laittamaan ruokaa/jne jo ihan itsekkin. Kyllä sitä naista kaipaa ihan muista syistä. Imurin halaaminen auttaa läheisyyden kaipuuseen melko rajoitetusti...




    AP:n stereotypian perusteella olen siis täysin avuton suhteeseen kelpaamaton kotihiiri...

    Äänestä

Usein ihmiset ajattelevat toisista ihmisistä juuri kuten kirjoitit. Itse olet varmasti omasta mielestäsi äärimmäisen monimuotoinen ja ristiriitainenkin persoona. Muut ihmiset taas ovat muutamalla lauseella kuvattavia simppeleitä olentoja.

Äänestä

Minulle kelpaisi hyvin tuollainen kakkostyypin mies - sillä varauksella, että hän kykenisi itsenäiseen elmään, eikä hakisi naisesta itselleen uutta äitiä, joka siivoaa, ja laitttaa ruuan ja pitää kodin kunnossa.

Sitäpaitsi, uskoisin, että kyllä noita perheen-perustamishaluisia ja avioliittoon tahtovia rehellisiä miehiä on. Mahdollisesti jopa sekä noissa kotihiirissä, että pelimiehissä. Eivät kaikki miehet pakoile vastuuta ja sitoutumista, vaikka se sille saattaa näyttääkin.

Äänestä
  • Ladyboy on hyvin hyvin vihainen....

    Äänestä

Paljonko vaadit nussinnallisia ansioita?

Äänestä

Missä on kirjoitustaitoiset naiset?

Äänestä

Been there, done that. Kokemusta löytyy kummastakin ääripäästä. Missä on se kuuluisa kultainen keskitie?

Ensimmäinen tapaus oli juurikin toi ensimmäinen miestyyppi, nimittäin aikamoinen naisten naurattaja ja pleijeri. Helposti olin vietävissä, mies osasi valita oikeat sanat oikeassa paikassa ja oikeaan aikaan. Pitkään mä sitä katsoinkin sormien läpi kunnes päätin, että nyt riittää ja uutta (toivoen kunnollisempaa) matoa koukkuun.

No, toinen sitten olikin juuri kotihiiri. Mun sosiaalinen elämä oli aikamoinen ongelma miehelle, mun olisi pitänyt olla jatkuvasti miehen kyljessä kiinni ja elää elämääni miehen kautta. No thanks.

Missä on se kultainen keskitie, onko sitä edes? Haluan miehen joka on maskuliininen (enkä nyt tällä tarkoita jotain bodariällötystä, vaan luonnetta ja sitä karismaa), läheisistään huoltapitävä, turvallinen, lempeä, aito ja uskollinen. Onko kaikki sellaiset varattuja? Eikö Suomessa ole enää vapailla markkinoilla yhtäkään kunnollista miestä?

Äänestä

En ikinä voisi alkaa suhteeseen iskelmää kuuntelevan naisen kanssa.

Äänestä

En ehkä etsi sitä täydellistä naista! Mutta toivoisin että se nainenkin voisi hiukan pitää huoltaan itsestään, ei sitä tarvi meikata jokapäivä jne mutta toivoisin että olis perus hoikka,siististi pukeutuva ja ylipään huolehtii itsestään.

tuntuu nykyään olevan melko katoava luonnonvara täällä suomessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nicetoknow kirjoitti:

Olen miettinyt miksi nykyajan miehet ovat kahdenlaisia:
Toiset ovat pelimiehiä joille ei yksi nainen riitä,he ovat komeita,hienostuneita,tietävät paljon siitä mitä nainen tarvitsee,he ovat pettäjiä ja sitoutumiskammoisia. Ehkä naistenhakkaajia,hyväksikäyttäjiä ja pelimiehiä. He etsivät itselleen täydellistä naista joita elokuvissa näkee (aina siis meikissä,arki on ihanaa eikä koskaan tylsää.) Nykypäivänä ei mikään riitä. Jos mies on urheilullinen on hänellä myös oikeus vaatia itselleen vain parasta,koska kaikkihan juuri sellaisen miehen haluaa kuin hän on. Nämä miehet myös juovat paljon ja katselevat samalla muitakin naisia siinä parisuhteen sivussa.
Toiset ovat kotihiiriä jotka eivät liiku missään ja istuvat tietokoneillaan ja pelien ääressä nörtteilemässä,he sanovat naisen tavattuaan kahden viikon jälkeen rakastavansa tätä,heillä ei ole minkäänlaisia kokemuksia eikä kiinnostuksia välttämättä naisiin,heille naiset ovat äitihahmoja jotka huolehtivat että sipsipussi riittää seuraavaan aamuun pelin rinnalla. Nämä miehet ovat kyllä rehellisiä ja koulittavissa,mutta kuinka monikin nainen oikeasti jaksaa koulia kokonaan keskenkasvuisen miehen/pojan..?

Nykypäivänä ei vain mikään riitä. Missä on perheenperustamishalut,sitoutumishalut,avioliitto,rehellisys,luottamus,perhe-elämä (se tavallinen ja yksiavioinen) ??
Minä en juo,en polta ja minä kuuntelen iskelmää (miehiltä saanut haukkuja siitäkin).

Kertokaa oletteko koskaan törmänneet kyseisiin miehiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu