Silmiin osui uutinen kirkollisverosta Saksassa. Siellä katolisen kirkon jäsenen tulee maksaa tuloistaan 8-9 % kirkollisveroa, ja kirkko on päättänyt, että ne, jotka eivät maksa, eivät myöskään ole oikeutettuja sakramentteihin tai kirkolliseen hautaukseen.
Tätä päätöstä nyt esillä olevassa uutisessa (CNA) yksi kanonisen lain tuntija haluaa uuteen tarkasteluun:
http://www.catholicnewsagency.com/news/canon-lawyer-german-church-tax-dispute-needs-more-reflection/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A catholicnewsagency%2Fdailynews %28CNA Daily News%29&utm_content=Google International&utm_term=daily news
Monet saksalaiset katolilaiset ovat lakanneet maksamasta kirkollisveroa pedofiliauutisten takia. Myös monet puolaliset vierastyöläiset laistavat maksunsa.
Varsin korkealta tuntuu tuo Saksan kirkollisvero verrattuna meidän hiippakunnassamme annettuun jäsenmaksusuositukseen 1,5 % kunnallisverotuksessa määritetystä verotettavasta tulosta. Meillä ei ole esitetty mitään sanktioita niille, jotka eivät jäsenmaksuaan maksa. Ja niitä maksamattomia taitaa olla paljon. Heidän takiaan hiippakunnan talous on heikoilla ja mm. Stella Maris myyntiuhan alla.
Kyseisessä artikkelissa on huomattava erityisesti pari kohtaa:
“At issue …is the credibility of the church’s sacramental nature. One cannot be half a member or only partly a member. Either one belongs and commits – or one renounces this,” Archbishop Robert Zollitsch, President of the Germans Bishops’ Conference, said Sept. 24.
“the obligation of Catholics to contribute to the support of the Church is itself a serious one.” Näin toteaa myös tämä kanonisen lain tuntija, joka vaatii Saksan piispojen päätöstä uudelleen harkittavaksi.
Mitä mieltä olette meidän jäsenmaksustamme? Hiippakunnan taholta on kuulemma yritetty keskustella kirkollisista asioista vastaavan ministeriön kanssa. Toistaiseksi ei katoliselle kirkolle ole annettu verotusoikeutta. En tiedä, onko hankkeen etenemisestä toiveita lähivuosina.
Pitäisikö jäsenmaksun maksamatta jättäviä jollakin tavalla kovistella? Jos et maksa, et saa.. niin mitä?
Hiippakunnan jäsenmaksu/ kirkollisvero
30
568
Vastaukset
- maksava katolilainen
Jatkan itse. Olen sitä mieltä, että rippiä ja kommuuniota ei voi vapaamatkustajiltakaan evätä, mutta kaikesta muusta voisi ottaa kohtalaisen ison maksun. Esim. avioliittoon vihkiminen, kodin siunaus, lapsen kaste, perheen nuoren vahvistus, sairaan voitelu kotona, hautaan siunaaminen: à 300-500€, plus kulut kuten papin bensat.
Ne jotka maksavat säännöllisesti tilisiirtona hiippakunnalle tulojen mukaan määräytyvän jäsenmaksun, saisivat toimitukset maksutta (vain papin kulut maksaen).- huhuhuhuhyhuh
Simonia on synti. Paljon valkavampi synti kuin kirkollisveron maksamatta jättäminen. Kirkolla EI ole oikeutta vaatia maksua sakramenttien suorittamisesta. Minä maksan 1,5% iloisesti mutta jos vero olisi 8-9% niin en pystyisi maksamaan. Minulta jää verojen jälkeen 1700e, josta vuokraan 900e. Jos maksaisin 150e/kk (jos ennen veroja niin summa olisi vielä suurempi) siitä että saan ehtoollisen niin ikävä kyllä minulla ei olisi varaa kuulua katoliseen kirkkoon.
Olen järkyttyny siitä, että Saksassa on kielletty sakramentit niiltä jotka eivät maksa kirkollisveroja. Kuinka Kirkko VOI käydä kauppaa Kristuksen ruumiilla!!!! On synti jättää maksamatta, mutta tämä menee jo liian pitkälle!!! Häpeän kirkkoani jos tuo on totta. - Johanna L.
"Olen sitä mieltä, että rippiä ja kommuuniota ei voi vapaamatkustajiltakaan evätä, mutta kaikesta muusta voisi ottaa kohtalaisen ison maksun."
Kyllä voi ja pitääkin. Näinhän Saksassa nyt tapahtuu ainakin netin uutisten mukaan! Kristitty ei voi koskaan olla toisten kustannuksella vapaamatkustajana elävä jänis.
- pyh!
>>> Silmiin osui uutinen kirkollisverosta Saksassa. Siellä katolisen kirkon jäsenen tulee maksaa tuloistaan 8-9 % kirkollisveroa
- Johanna L.
No, tulipahan selväksi sekin, että olet adventisti. Se selittääkin sekoilusi tällä palstalla.
- maksava katolilainen
Hienoa adventistit. Tässä asiassa teille täysi kymppi, vaikka monia muita asioita teidän piirissänne kavahdan.
En silti ole sitä mieltä, että Suomen katolilaisten olisi välttämätöntä tavoitella teidän prosenttianne. Kunhan nyt kaikki ymmärtäisivät velvoittavaksi sen, että maksaa kirkolle edes luterilaisten kirkollisveron verran. - vanhauskoinen
Mitä saksalaiset katoliset saavat tällä verolla? Heillähän on myös katolisia kouluja ja sairaaloita. Kotimaa 24:n mukaan myös protestantit perivät suurin piirtein saman suuruista veroa.
Olen sitä mieltä, että jokaisen on maksettava osa tuloistaan kirkolle jäsenmaksuna varallisuutensa mukaan. Minä olen luullut, että kirkollisvero on meillä 2 prosenttia.
Ei ole kristinuskon hengen mukaista olla tukematta myös rahallisesti omaa kirkkoa ja papistoa. - Toyota Avensis
Olen sitä mieltä, että kirkollismaksun maksaminen on jokaisen katolilaisen velvollisuus. Lisäksi se on myös iloinen asia, vaikka tämä voikin kuulostaa kornilta joidenkin korvaan. On ilo osallistua hyvään ja tärkeään toimintaan maailmassa, jossa on kauhean paljon kaikkea kamalaa.
Minusta kirkkomme pitää sekä parantaa varallisuutensa hankintaa että taloutensa hoitamista. Uskon katolisen kirkon saavan verotusoikeuden verraten pian, mutta muutamia vuosia siihen kuitenkin kuluu, eikä verotusoikeuskaan korjaa talouden pitoon liittyneitä ja edellelleen liittyviä ongelmia.
Minusta katolisen kirkon toiminnassa on paljon asioita, joista kirkko voi veloittaa. Esimerkiksi seurakuntasalien yksityiskäytöstä pitäisi laskuttaa seurakuntalaisia ellei heillä ole diakoniaan perustuvaa syytä saada maksusta vapautusta. Erilaisia seurakunnan tilaisuuksia (esim. avioliittoon valmistautuminen) pitäisi laskuttaa. Kai seurakuntalaisten jäsenmaksuja voidaan jotenkin seurata? Jos voidaan, niin laskusta luistaville seurakuntalaisille voisi mielestäni olla erillisiä maksuja mm. avioliittoon valmistautumiseen ja vihkimiseen, kodin siunaamiseen jne. Kasteen lasten toimituksena sekä hautaan siunaamisen pitäisin ilmaisina, mutta tällöinkin laskuttaisin srk-salin käytöstä, jos haluavat pitää juhlat siinä. Seurakunnan maksullisiin tilaisuuksiin (esim. pyhiinvaellukset) laittaisin vapaamatkustajille korkeamman hinnan. Diakoniasyistä antaisin seurakunnan palveluita ilmaiseksi tai tavanomaista alemmalla hinnalla. Missä muuten on Helsingin hiippakunnan pysyvät diakonit, jotka voisivat näitä asioita hoitaa?
Fides-lehti pitäisi varmaan lähettää vain niihin koteihin, jotka maksavat lehdestä. Kaikillehan on tarjolla tietoa mm. nettisivujen ja kirkkojen ilmoitustaulujen kautta. Alaikäisille voisi ehkä lähettää vaikka kerran vuodessa ilmaisen lasten- tai nuorten lehden ja vähävaraisille seurakuntalaisille Fidesiä voitaisiin lähettää esim. papin erillisellä luvalla. Fidesiä pitäisi voida tilata myös lahjaksi - mikä tosin edellyttäisi ko. lehden hienoista ryhdistäytymistä. (Mielestäni Fides onkin muutamien viime numeroiden aikana kohottanut kasvojaan.) Olen yrittänyt lahjaksi tilata, mutta hankalaa se oli. Kun yritin lahjalehteä maksaa laskutuskauden ulkopuolella sain neuvon "maksaa vasta sitten kun lasku tulee kotiin". Laitoin silloin joka tapauksessa tilille rahaa ja ajattelin voivani maksaa lehden kannatusmielessä toistamiseen laskun tullessa. Tuli vain sellainen olo, ettei maksulla ollutkaan lehdentekijöille merkitystä :-(
On hyvä, että Katolinen kirjakauppa on sekä netissä että kirkkokahveilla (ainakin Helsingissä). Katolista kirjakauppaa pitäisi kuitenkin suositella myös ulkopuolisille. Onko kertaakaan mainostettu esim. Kotimaa- tai Kirkko ja kaupunki -lehdissä?- Johanna L.
"Olen sitä mieltä, että kirkollismaksun maksaminen on jokaisen katolilaisen velvollisuus."
Näin on. Minusta meillä pitäisi ottaa käyttöön tuo 8-9 %:n jäsenmaksu. Se vaikuttaa perustellulta, koska muualta ei hiippakunnallamme kaiketi tuloja ole. Vieläkin parempi olisi, jos jäsenmaksu olisi porrastettu:
- 3-4 % sellaisilta katolisessa avioliitossa eläviltä, joilla on alaikäisiä lapsia.
- 8-9 % kaikilta muilta, aivan erityisesti sinkuilta.
Jäsenmaksu voisi olla prosenttia halvempi niille, jotka asuvat kaukana omasta seurakunnastaan.
Muut ehdotukseni voit lukea alempaa. - Pikkukaupunkilainen
Johanna L. kirjoitti:
"Olen sitä mieltä, että kirkollismaksun maksaminen on jokaisen katolilaisen velvollisuus."
Näin on. Minusta meillä pitäisi ottaa käyttöön tuo 8-9 %:n jäsenmaksu. Se vaikuttaa perustellulta, koska muualta ei hiippakunnallamme kaiketi tuloja ole. Vieläkin parempi olisi, jos jäsenmaksu olisi porrastettu:
- 3-4 % sellaisilta katolisessa avioliitossa eläviltä, joilla on alaikäisiä lapsia.
- 8-9 % kaikilta muilta, aivan erityisesti sinkuilta.
Jäsenmaksu voisi olla prosenttia halvempi niille, jotka asuvat kaukana omasta seurakunnastaan.
Muut ehdotukseni voit lukea alempaa."Jäsenmaksu voisi olla prosenttia halvempi niille, jotka asuvat kaukana omasta seurakunnastaan."
Pikemminkin niille, jotka asuvat kaukana oman seurakuntansa kirkosta. Kaikki Suomen kolkathan kuuluvat johonkin seurakuntaan, eikä näin ollen kukaan asu kaukana omasta seurakunnassa. Oman seurakunnan toiminnot toki saattavat sijaita kaukana seurakuntalaisten asuinpaikoista.
Diaspora messut ja erilaiset kauempana järjestetyt tapahtumat (leirit, pyhiinvaellukset yms.) ovat hyviä, mutta diasporaan tarvittaisiin nykyistä enemmän katolista toimintaa. Perheiden yhteisöllisyyttä sekä lasten ja nuorten toimintaa. Sananpalveluksia diakonien toimittamana. Uskonnonopetusta. Lauantaikursseja. Sääntökuntien maallikkotoimintaa. Opintopiirejä. Talkoita. Rukousta.
Voi kun saataisiin. Jotain voi itsekin tehdä, mutta liian monen uudistuksen esteenä on opettajan eli uskonoppineen puute. Kirjoja voi onneksi täälläkin lukea eikä rukous ole kirkon seinistä riippuvaista.
Nim. Kirkko hyvien liikenneyhteyksien ja 120km:n päässä tai huonojen liikenneyhteyksien ja 70km:n päässä. - L.-M.
Johanna L. kirjoitti:
"Olen sitä mieltä, että kirkollismaksun maksaminen on jokaisen katolilaisen velvollisuus."
Näin on. Minusta meillä pitäisi ottaa käyttöön tuo 8-9 %:n jäsenmaksu. Se vaikuttaa perustellulta, koska muualta ei hiippakunnallamme kaiketi tuloja ole. Vieläkin parempi olisi, jos jäsenmaksu olisi porrastettu:
- 3-4 % sellaisilta katolisessa avioliitossa eläviltä, joilla on alaikäisiä lapsia.
- 8-9 % kaikilta muilta, aivan erityisesti sinkuilta.
Jäsenmaksu voisi olla prosenttia halvempi niille, jotka asuvat kaukana omasta seurakunnastaan.
Muut ehdotukseni voit lukea alempaa."Näin on. Minusta meillä pitäisi ottaa käyttöön tuo 8-9 %:n jäsenmaksu. Se vaikuttaa perustellulta, koska muualta ei hiippakunnallamme kaiketi tuloja ole. Vieläkin parempi olisi, jos jäsenmaksu olisi porrastettu:
- 3-4 % sellaisilta katolisessa avioliitossa eläviltä, joilla on alaikäisiä lapsia.
- 8-9 % kaikilta muilta, aivan erityisesti sinkuilta."
Ehdotus saa arvovaltaisen kannatukseni. On paikallaan, että ei-kirkollisesti susipareina eläviä kohdellaan samalla tavalla kuin sinkkuja. Epäkatolisesta elämäntavasta, tietenkin erityisesti sinkkuudesta, on syytä rangaista korkeamalla kirkollisveroprosentilla. Tämä on palvelus itse sinkuille, koska näin heille jää vähemmän rahaa alkoholiin ja huvituksiin.
- kirkkojensudenkuopat
Kato tulee olemaan suuri katolisessakin kirkoissa, jos rahaa aletaan vaatia ihmisten selkänahasta. Palkat ovat eri luokkaaa kuin esim pohjoismaissa ja elintaso köyhempää - myös työttömyysaste korkeampi ja esim sosiaali- ja terveyspalvelut olemattomat.
Ja eikö tuo katolisten ehdottamat maksujen korotus ole vasta ehdotuksena?
Jaa-a, kukapa senkin sitten saattaa lainvoimaiseksi ja milloin? Yletön ja kallis kirkolle maksuvaade vain edistää maallistumista - kirkot syövät omaa jalkaansa maksattamalla jäsenillään kohtuuttomia maksuja tyhjästä traditiosta. - Johanna L.
"Mitä mieltä olette meidän jäsenmaksustamme?"
Olen toitottanut jo vuosikaudet, että Helsingin johdantokurssille pitäisi laittaa päälle erittäin tiukka apinasuodatin. Nykyäänhän kirkkoon otetaan suunnilleen kuka tahansa sinkku tai muu ressukka, jolla ei ole mitään käsitystä katolisesta uskosta ja moraalista saatikka aikomusta seurata kumpaakaan.
Tätä ehkäisevinä toimenpiteinä ehdotan:
1. Kirkkoon liittyvän pitää maksaan kirkkoonliittymisen ehtona 10 vuoden jäsenmaksut kertasuorituksena. Tämä on hyvän tahdon ele, jolla testataan kirkkoon liittyvän aikomusta.
2. Välittömästi kirkkoon liittymisen jälkeen jäsenmaksu pitää tästä huolimatta maksaa normaalisti.
"Pitäisikö jäsenmaksun maksamatta jättäviä jollakin tavalla kovistella?"
Ehdottomasti. Meillä ei ole yksinkertaisesti varaa pitää riesanamme lukematonta laumaa jäniksiä, jotka vapaamatkustajina kyllä istuvat kuin tatit kirkkokahvien pullakahvien ääressä, mutta eivät maksa ropostakaan kirkomme yhteiseen kassaan.
"Jos et maksa, et saa.. niin mitä?"
Saksan malli vaikuttaa järkevältä, tasapainoiselta ja oikeudenmukaiselta. Sama käyttöön myös täällä meillä!- Ideahiiri
Johanna L.: Ehdotuksesi johdantokurssilaisten jäsenmaksujen etukäteismaksupakosta sai minut hymyilemään. Ehdotushan on samalla nerokas että kirkolle epäsopiva. Moni johdantokurssilainen on lisäksi opiskelija, jolloin prosentuaalinen osuus nykyisistä tuloista on todennäköisesti nyt kovin erilainen kuin kahden tai viiden vuoden kuluttua.
Olen lukenut muualta mielipiteitäsi tästä ns. apinasuodattimesta ja varsinkin moraalin osalta ne ovat olleet mielestäni kiinnostavia. Omasta mielestäni johdantokurssin ongelmana on erityisesti pinnallisuus. Sen vuoksi en aikoinaan itse liittynyt kirkkoon kurssin jälkeisenä helluntaina. Pääkaupunkiseudulla esimerkiksi ortodoksien kurssi sisältää pienryhmäohjelmaa ja ohjattua "kädestä pitäen tutustumista" seurakunnan elämään sekä seurakuntalaisiin. Tähän keskusteluun tämä liittyy mielestäni siinä mielessä, että liian hauraaseen seurakuntayhteyteen ja vain teoriaopetuksen kautta kohdatut uudet seurakuntalaiset eivät mielestäni voi parhaalla mahdollisella tavalla eivätkä varsinkaan kovin pian kokea seurakuntaa/kirkkoa omakseen - yhteisöksi johon on hyvä kuulua ja antoisaa osallistua sekä rakentaa. Oma juttunsa ovat Suomen muut kolkat. Kun muualta päin Suomea on kuulunut valitusta siitä, että yhden tai kahden papin voimin on lähes mahdotonta järjestää johdantokurssia - miksi Helsingin kurssia ei videoida ja katsota opintopiirimäisesti muissa kaupungeissa? Miksei johdantokurssia voi suorittaa intensiivisesti viikonloppujen ja lomien aikana Stelliksessä tai Turussa birgittalaissisarten vieraskodissa? Varsinkin pk-seudun ulkopuolella kirkoissa olisi kyllä tilaa suuremmallekin seurakuntalaisten joukolle.
- Saksan suomalainen
Tämä Saksan malli kirkollisveron perinnässä vaatii hieman lisäselvitystä, huomaan.
Me Saksassa asuvat katolilaiset maksemme periaatteessa siis 8-9%:a veroa kirkolle, mutta ensinnäkin prosentti lasketaan nettotulosta ja siitäkin tietyn summan ylittävästä osasta.
Jos siis esim. meidän perheessä laskee kirkolle menevän osan, niin se on jossakin vähän päälle 2,5%:a kotitaloutemme bruttotuloista.
Se on enemmän kuin Suomessa, mutta täällä Saksassa vastaavasti me saamme kirkolta tiettyjä sosiaalipalveluja joko maksutta tai huomattavasti edullisemmin, joten kirkollisveron maksaminen on jokatapauksessa kannattavaa. Ja ainakin minä tunnen, että saan rahoilleni vastinetta.- Johanna L.
Siinäpä oikea, katolinen asenne! Mutta toisaalta olethan perheellinen, etkä mikään omia pennejään pyörittelevä itsekäs sinkku.
- Laiska vai tyhmä?
"Se on enemmän kuin Suomessa, mutta täällä Saksassa vastaavasti me saamme kirkolta tiettyjä sosiaalipalveluja joko maksutta tai huomattavasti edullisemmin, joten kirkollisveron maksaminen on jokatapauksessa kannattavaa. Ja ainakin minä tunnen, että saan rahoilleni vastinetta."
Millaisia sosiaalipalveluita tai muita vastaavia kirkko teille tarjoaa? Mitä muuta ohjelmaa (siis messujen, sakramenttien ja opetuksen lisäksi) kirkkonne teille seurakuntalaisille tarjoaa? Miten nämä palvelut on järjestetty - siis tarjotaanko niitä pappien, sisarten ja/tai veljien toimesta vai esimerkiksi seurakuntalaisten vapaaehtoistyön pohjalta?
Monet meistä entisistä luterilaisista tietää, että huolimatta luterilaisen kirkon suuresta palkallisten työntekijöiden joukosta, huomattavan suuri osa ev.lut.kirkon toiminnoista pyörii vapaaehtoisten varassa. Katoliseen kirkkoon liittymiseni jälkeen en ole löytänyt itselleni vastaavanlaista vapaaehtoistoiminnan muotoa. Ev.lut.kirkossa toimin todella aktiivisesti monissa eri toiminnoissa vuosien varrella. Tämä tilanne on minulle harmillinen. Koen itseni jotenkin ulkopuoliseksi ja vapaamatkustajaksi vapaaehtoistyön tekemättömyyden osalta.
- Saksan suomalainen
Asumme hiippakuntamme pääkaupungissa, joten tietysti kaikkialla maaseudulla ei ole samoja palveluita kuin meillä. Sosiaalipalveluista mainittakoon, edullinen kirkon ylläpitämä päiväkoti, peruskoulu, (jossa ei ole turkkilaisia) ja on erinomainen kielivalikoima sekä monipuolinen ja intensiivinen musiikinopetus verrattuna valtiollisiin tai kunnallisiin kouluihin, sitten on sairaala, jossa kirkonjäsenenä on edullisemmat hinnat, ja palvelu tehokkaampaa, ja yksi mieheni sukulaismummeli sai paikan juuri kirkon vanhainkodista.
Tietysti hoiva-alalla on runsaasti vapaaehtoisiakin mukana, mutta lastenrtarhanopettajat, opettajat, sairaanhoitajat ja lääkärit ovat kyllä ihan palkattua henkilökuntaa.- Laiska vai tyhmä?
Kiitos Saksan suomalaiselle tarkentavista tiedoista. Jaksatko vielä kertoa, millaisia muita palveluita seurakunnat siellä tarjoavat? Eli onko teillä perhekerhoa, lastenkerhoa, partiota, jalkapallojoukkuetta, kuvataideryhmää, lasten kuoroa, saksankielen opetusta maahanmuuttajille tai jotain muuta tällaista, mitä monissa muissa seurakunnissa tarjotaan? Nuo esimerkin vuoksi mainitsemani jutut siis toimivat kristillisinä, seurakuntien tarjoamina harrastusryhminä, joiden toiminnasta vastaa pääasiallisesti maallikot papiston tai muiden srk:n työntekijöiden (sisaret, nunnat, munkit, veljet) valvomina sekä ohjaamina.
- Saksan suomalainen
Laiska vai tyhmä? kirjoitti:
Kiitos Saksan suomalaiselle tarkentavista tiedoista. Jaksatko vielä kertoa, millaisia muita palveluita seurakunnat siellä tarjoavat? Eli onko teillä perhekerhoa, lastenkerhoa, partiota, jalkapallojoukkuetta, kuvataideryhmää, lasten kuoroa, saksankielen opetusta maahanmuuttajille tai jotain muuta tällaista, mitä monissa muissa seurakunnissa tarjotaan? Nuo esimerkin vuoksi mainitsemani jutut siis toimivat kristillisinä, seurakuntien tarjoamina harrastusryhminä, joiden toiminnasta vastaa pääasiallisesti maallikot papiston tai muiden srk:n työntekijöiden (sisaret, nunnat, munkit, veljet) valvomina sekä ohjaamina.
Hei, no haluatpa sinä sitten yksityiskohtaista tietoa;) Meitä katolilaisia on täällä Saksassa n. 34 miljoonaa, ja hiippakuntia paljon, joten en nyt voi ihan yksiselitteistä tyhjentävää vastausta antaa.
Noista mainitsemistasi ryhmistä EN tiedä jalkapallosta. Kaikkea muuta kyllä löytyy, mutta osa noista ei toimi suoraan seurakunnan alaisuudessa vaan Kolping- tai Caritas-säätiön.
Munkkeja ei ole meillä päin näkynyt, nunnia on monissa eri tehtävissä.
Me asumme vanhankaupungin keskustassa, ja kuulumme siis tuomiokirkkoseurakuntaan, mikä tarkoittanee sitä, etä kirkko on suuri, mutta jäsenmäärä pieni, koska, keskustassa on vain liikehuonesitoja, mutta vähän asukkaita, ja nekin vanhoja. Siis vaikka Dom onkin kaupungin suosituin kirkko, silti se ei tarkoita, että kävijät olisivat meidän seurakuntalaisia.
Koska tämä keskustan ikärakenne on ikääntyvä, täällä on siis päivittäin tätä vapaaehtoisvoimin toimivaa toimintaa lähinnnä senioreille. Lapsille ja nuorille löytyy kerhotoimintoja, musiikkia ja urheilua laitakaupungin seurakunnissa, missä on omakotitaloalueita jne.
Pakolaisten kieltenopetus kysymykseen vastaa Caritas.
Meillä on täällä tosi hyvä kirkon palvelukeskus, jossa on lähes joka päivä jotakin ohjelmaa meille aikuisille, konsertteja, luentoja jne. Teidän piispanne sieltä Helsingistäkin on ollut vieraanamme.
Kouvolalaiset eivät ole kyllä tulleet vieraisille, vaikka mm. meidän hiippakunnan rahoilla ovat kirkkonsa saaneetkin. Mutta kutsu kylään on edelleen voimassa. - Turun srk:n jäsen
Saksan suomalainen kirjoitti:
Hei, no haluatpa sinä sitten yksityiskohtaista tietoa;) Meitä katolilaisia on täällä Saksassa n. 34 miljoonaa, ja hiippakuntia paljon, joten en nyt voi ihan yksiselitteistä tyhjentävää vastausta antaa.
Noista mainitsemistasi ryhmistä EN tiedä jalkapallosta. Kaikkea muuta kyllä löytyy, mutta osa noista ei toimi suoraan seurakunnan alaisuudessa vaan Kolping- tai Caritas-säätiön.
Munkkeja ei ole meillä päin näkynyt, nunnia on monissa eri tehtävissä.
Me asumme vanhankaupungin keskustassa, ja kuulumme siis tuomiokirkkoseurakuntaan, mikä tarkoittanee sitä, etä kirkko on suuri, mutta jäsenmäärä pieni, koska, keskustassa on vain liikehuonesitoja, mutta vähän asukkaita, ja nekin vanhoja. Siis vaikka Dom onkin kaupungin suosituin kirkko, silti se ei tarkoita, että kävijät olisivat meidän seurakuntalaisia.
Koska tämä keskustan ikärakenne on ikääntyvä, täällä on siis päivittäin tätä vapaaehtoisvoimin toimivaa toimintaa lähinnnä senioreille. Lapsille ja nuorille löytyy kerhotoimintoja, musiikkia ja urheilua laitakaupungin seurakunnissa, missä on omakotitaloalueita jne.
Pakolaisten kieltenopetus kysymykseen vastaa Caritas.
Meillä on täällä tosi hyvä kirkon palvelukeskus, jossa on lähes joka päivä jotakin ohjelmaa meille aikuisille, konsertteja, luentoja jne. Teidän piispanne sieltä Helsingistäkin on ollut vieraanamme.
Kouvolalaiset eivät ole kyllä tulleet vieraisille, vaikka mm. meidän hiippakunnan rahoilla ovat kirkkonsa saaneetkin. Mutta kutsu kylään on edelleen voimassa.Asuuko siellä Saksassa paljonkin suomalaisia katolilaisia? Berliinissä toimii ainakin Vatikaanin diplomaattina suomalainen pappimme, mons. Tuomo T. Vimpari. Onko hän käynyt teillä jo kylässä?
- Saksan suomalainen
Turun srk:n jäsen kirjoitti:
Asuuko siellä Saksassa paljonkin suomalaisia katolilaisia? Berliinissä toimii ainakin Vatikaanin diplomaattina suomalainen pappimme, mons. Tuomo T. Vimpari. Onko hän käynyt teillä jo kylässä?
Meitä katolilaisia suomalaisia ei varmaankaan ole paljon... en tiedä. Tunnen täällä vain itseni lisäksi 3 muuta suomalaista katolilaista, ja me kaikki olemme tulleet kirkkoon puolisoittemme kautta, eli olemme niitä pahamaineisia käännynnäisiä siellä Suomessa, täällä siihen ei kukaan kiinnitä huomiota, pääasia on että anopin edessä on katolilainen, sillä ei ole mitään merkistystä mistä alkaen. No, minä ajattelin, että kaikki tai ei mitään ja ryhdyin seurakunnassa ihan aktiiviksi, puolisoni ei ole mitenkään aktiivinen....
Tunnen Tuomon vuosien takaa, ja on täälläpäin käynytkin muutama vuosi sitten, mutta hän on hautautunut sinne pakanalliseen ja maallistuneeseen Berliiniin. Täällä "lintukodossa" ei moisesta menosta tiedetä. - Saksan suomalainen
Saksan suomalainen kirjoitti:
Meitä katolilaisia suomalaisia ei varmaankaan ole paljon... en tiedä. Tunnen täällä vain itseni lisäksi 3 muuta suomalaista katolilaista, ja me kaikki olemme tulleet kirkkoon puolisoittemme kautta, eli olemme niitä pahamaineisia käännynnäisiä siellä Suomessa, täällä siihen ei kukaan kiinnitä huomiota, pääasia on että anopin edessä on katolilainen, sillä ei ole mitään merkistystä mistä alkaen. No, minä ajattelin, että kaikki tai ei mitään ja ryhdyin seurakunnassa ihan aktiiviksi, puolisoni ei ole mitenkään aktiivinen....
Tunnen Tuomon vuosien takaa, ja on täälläpäin käynytkin muutama vuosi sitten, mutta hän on hautautunut sinne pakanalliseen ja maallistuneeseen Berliiniin. Täällä "lintukodossa" ei moisesta menosta tiedetä.Anteeksi, lisäys edelliseen: tarkoitan "moisella menolla" Berliiniä maallistuneella kaupungilla, en suinkaan Tuomoa, toivottavasti viestini ei johda väärinkäsityksiin.
- Turun srk:n jäsen
Saksan suomalainen kirjoitti:
Meitä katolilaisia suomalaisia ei varmaankaan ole paljon... en tiedä. Tunnen täällä vain itseni lisäksi 3 muuta suomalaista katolilaista, ja me kaikki olemme tulleet kirkkoon puolisoittemme kautta, eli olemme niitä pahamaineisia käännynnäisiä siellä Suomessa, täällä siihen ei kukaan kiinnitä huomiota, pääasia on että anopin edessä on katolilainen, sillä ei ole mitään merkistystä mistä alkaen. No, minä ajattelin, että kaikki tai ei mitään ja ryhdyin seurakunnassa ihan aktiiviksi, puolisoni ei ole mitenkään aktiivinen....
Tunnen Tuomon vuosien takaa, ja on täälläpäin käynytkin muutama vuosi sitten, mutta hän on hautautunut sinne pakanalliseen ja maallistuneeseen Berliiniin. Täällä "lintukodossa" ei moisesta menosta tiedetä."hän on hautautunut sinne pakanalliseen ja maallistuneeseen Berliiniin."
Luulen, että diplomaateilla ei juuri ole valinnanvaraa, sillä suurlähetystöt sijaitsevat aina pääkaupungeissa.
- amazon22
Hyvä aloitus, kiitos siitä. Minä olen sitä mieltä että jotakin voitaisiin kyllä tehdä. Näin on jatkunut jo niin pitkään. Joku kirkon elin voisi ottaa tämän seuraavaan kokoukseen harkintaan että ruvetaanko asiaa harkitsemaan ja minkälainen ryhmä sitä tekisi.Asiaa olisi hyvä pohtia kaikessa rauhassa ja harkita kaikkia siihen liityviä asioita eli ei kiirehditä mutta laitettaisiin asia alulle.
Jokaisen velvollisuus on maksaa kirkollisveroa. - Ideahiiri
Täytyy vielä todeta, että yksi hiippakuntamme ongelma on ja on ollut taloudellinen (uus)avuttomuus. Rahaa on osattu myös hassata huonoihin taloudellisiin päätöksiin ja osaamattomuuteen. Näiden taustalla on surullisen usein, joskaan ei aina, ollut tietämättömyys suomalaisen yhteiskunnan julkisista ja kolmannen sektorin palveluista sekä yritystoiminnasta. Toisin sanoen yhteiskuntaamme tuntemattomat papit ovat liian usein yrittäneet tai halunneet toimia itsenäisesti apua pyytämättä ja tehneet näissä yhteyksissä erinäisiä ikäviä virheitä.
Turhanpäiväisestä amatöörimäisyydestä pitäisi päästä eroon. Hiippakunnassamme on vaikka kuinka paljon taloudellisen tehostamisen (säästöjen sekä tulojen) varaa, eivätkä kaikki uudistukset tulisi maksamaan mitään tai juuri mitään. Oman navan tuijottaminen ja nyyhkyttäminen verotusoikeuden puuttumisesta ei myöskään vie asioita eteenpäin. Meidän pitäisi olla nykyistä rohkeampia sekä avara- ja kauaskatseisempia.- Ideahiiri
Pakko vielä lisätä: Monet Suomessa toimivat seurakunnat ja uskonnolliset yhteisöt pyörittävät kauppoja, kahviloita, kirpputoreja ynnä muita vastaavia. Helsingissäkin on monta suosittua kahvilaa, jonka pyörittämisestä vastaa urheiluseura tai vastaava. Liian usein lisäksi vedotaan siihen, ettei katolisessa kirkossa ole palkattuja työntekijöitä. Joitakin henkilöitähän voitaisiin palkata, jos perustettaisiin yhdistyksiä tai säätiöitä pyörittämään tiettyjä toimintoja. Saksalaiset koulut, päiväkodit, sairaalat ja vanhainkoditkin pyörittävät aivan varmasti omia budjettejaan. Täällä Suomessa me keräämme pulloja ja mietimme sitten, mihin kertyneet muutamat eurot sijoitamme. Köyhyyden ihanne mahdollisesti jopa sokaisee - ennen kaikkea papistoamme ja sisaristoamme - meitä katolilaisia ja estää meitä toteuttamasta monia täysin järkeviä sekä mahdollisia asioita? En kannusta riskisijoituksiin, pyramidihuijauksiin enkä muuhunkaan vastaavaan. Kannustan pohtimaan seurakuntiemme ja hiippakuntamme taloustilannetta enemmän yhteiskuntamme muihin vähänkään vastaaviin ja hyvin erilaisiinkin organisaatioihin verrattuna. Uusia ideoita löytyy varmasti. Minä lupaan :-)
- maksava katolilainen
Kiitos keskusteluun osallistuneille! Olen tyytyväinen nähdessäni, että palstalla on yleisenä se mielipide, että jäsenmaksun maksaminen on katolilaisen velvollisuus. Ja sekin näyttää olevan yleinen ajatus, että jokin sanktio olisi maksamattomille tarpeen. Näin vapaamatkustajat heräisivät miettimään, onko kirkko heille sen verran tärkeä, että heidän olisi asiallista omalla panoksellaan autaa sitä selviytymään kuluistakin.
Kiitos Saksassa asuvalle keskustelijalle, oli kiinnostavaa saada selvitystä siitä, mikä siellä on todellinen veron määrä ja mitä palveluita kirkko sillä tarjoaa.
Muuten olen sitä mieltä, että meillä pitäisi olla jokin sopivampi foorumi hiippakunnan asioista keskustelemiseen kuin tämä täysin avoin suomi24-keskustelu. Tämä jäsenmaksukeskustelu samoin kuin parhaillaan käytävä keskustelu Fideksen linjasta sopisivat paremmin foorumille, jossa katolilaiset keskustelisivat vain keskenään. Kumpikin keskustelu on tosin onneksi täälläkin pysynyt ihmeen hyvin "omassa piirissä", eli hyvin vähän ulkopuoliset ovat tulleet näitä aiheita rääppimään. - Beata M.
"Muuten olen sitä mieltä, että meillä pitäisi olla jokin sopivampi foorumi hiippakunnan asioista keskustelemiseen kuin tämä täysin avoin suomi24-keskustelu."
Mietin vaan, kuinkahan moni olisi valmis kirjoittamaan omalla nimellään näitä usein aika "herjaavia" kirjoituksia. Esim. tuo Fides -lehteä ja sen sisältöä käsittelevä kirjoitusketju on ruma. Facebookiin on mahdollista perustaa katolisuutta Suomessa käsittelevä alue. En usko, että esim. nimim. Tavis vasemmalta kirjoittaisi omalla nimellään vastaavia juttuja kuin nimettömänä. Sama tilanne on nimim. L-M ja Johanna L. kohdalla. Nimettömänä on niin helppo heitellä kommentteja, jotka lähes aina ovat olleet alle kaiken arvostelun. Suomi 24 on roskapönttö, mihin usein mieleltään häiriintyneet ja/tai elämäänsä pettyneet ihmiset kirjoittavat. Tuohonkin asiaan, miksi juuri Opus Dei –pappi Raimo Goyarrola on valittu tehtävään, olisi saanut vastauksen kysymällä suoraan piispalta, mutta kukapa täällä ottaisi asioista selvää ennen kirjoittamistaan. Onneksi nämä tietyt nimimerkit ovat vain pieni äänekäs prosentti hiippakuntamme jäsenistöstä. Miten te muuten estäisitte Opus Dei –papin piispaksi valinnan? - USA 2
Tämähän on aivan samaa kuin anekauppa, jota jo paavit harrastivat tuhatluvulta lähtien. Ottaka myös huomioon, että meidän katolisilla seurakunnilla on valtavat menot, kun pitää esim.maksaa näiden pedofiilipappien uhreille. Täällä USA:ssa on monella seurakunnalla tili, tulevia korvauksia varten. Esim." Losin" seurakunta on jo joutunet maksamaan näille uhreille satoja miljoonia dollareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30626