Kemillä kulkee.
Kaikkien Talouslehtien ja muiden mukaan
.-.-.---------
19245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei kai huono taloustilanne ole yllätys. Ongelma on että kaupunkiin ovat ajautuneet nuoret, sossupummit ja eläkeläiset. Nämä eivät juuri veroja maksa, päinvastoin, tarvitsevat kaikenlaisia palveluja ja avustuksia kaupungilta.
Palkkaa saavat, myös kaupungin työntekijät, ja yrittäjät asuvat keminmaalla vieden verotulot sinne. Ei ihme että kaupungin kassa on tyhjä.
Kuntaliitos on ainoa oikea ratkaisu, silläkin uhalla että Väyrynen tulee Kemin pormestariksi.
Siis kuntaliitoksella siirretään velat ja vastuut naapurikuntien vastuulle....
Ei, vaan oikaistaan vääryys, eli kun Kemin alueella tulon saavat, pitää verotkin maksaa tänne eikä viedä naapurikuntaan.
Eiköhän ne yritykset jotka ovat Kemissä, maksa veronsa Kemiin. Yrittäjä sitten on taas eri asia. Hän maksaa verot palkastaan siihen kuntaan missä asuu. Pitäisikö sen olla jotenkin muuten? Ahneeksi näyttää käyvän ajatukset. Hoitakaa talous kuntoon niin katsotaan sitten sitä yhdistymistä.
Miten sen hoitaa kuntoon kun jokunen vuosi sitten annettiin keminmaassa ohje sosiaalitapaukselle että muuta kaupunkiin, siellä on halvat vuokra-asunnot etkä tarvi autoa. Näitä tapauksia tuli jokunen vuosi sitten korviini.
Että sellaista sosiaalihuoltoa keminmaan kunta harjoittaa. Pitääpä selvittää moniko sosiaalituen varassa elävä on tullut naapurikunnista.
höpöhöpö, tuo oli asiatonta. Olen minäkin noita juttuja kuullut, mutta vaikka tässä on kuuma aihe, ei sentään puhuta asiaa, joita joku pikkupäissään joskus vuosia sitten kertoi. Sen todenperäisyyttä kun ei voi mitenkään todistaa. Pidetään ketju asiallisena.
Minäpä luulen että jos olet sos.tuen varassa, on sinun melkeinpä mahdotonta saada asuntoa toisesta kunnasta.
Keminmaan kunta antaa vuokratakauksen ns. sosiaalitapaukselle, kun hän muuttaa Keminmaasta Kemiin. Minä sain sellaisen kunnan takauksen, kun vuokrasin pienen asunnon.
tarkennuksena edelliseen, tapahtui kesällä 2012
simo,keminmaa pahimmat parasiitit.
Sitä pienet perässä. Valtaosa suomen kovatuloisimmasta porukasta maksaa veronsa muualle, kuin kotimaahansa. Samoin on yritysverojen kanssa. Kirjanpitoteknisillä asioilla saadaan firma näyttämään tappiolliselta tai ainakin kehnosti kannattavalta ja tällöin ei verojakaan Suomeen tarvitse maksaa. Rahaa kierrätetään saman omistajan sisarfirmojen kautta, joilla kotipaikka veroparatiiseissa.
Tavalliselle ihmiselle ei lainsäädäntö tarjoa tällaisia keinottelumahdollisuuksia. Eliitin mielestä heidän itsensä on kuitenkin täysin oikeutettua jättää veronsa maksamatta samaan aikaan, kun kuntia ruoskitaan pakolla yhteen maksamatta jääneiden verotulojen takia.
Tulkaa pelastamaan meidät keminmaalaiset. Keput täällä mellastaa mielinmäärin, kun tulee kuntaliitos, niin johan loppuu. Pääsee palkansaajapuolueet valtaan ja aletaan ihmistäkin pitämään jonkin arvoisena, vaikka ei olisi miljonääri tai suurtilallinen.
Hah hah. Kemiläiset ovat loosereita. Kaikki järkevät ja ajatteluun kykenevät ovat muuttaneet muualle.
Sinä juuri itse todistit väitteesi perättömäksi. Et tosin tainnut sitä itse tajuta, mikä ei ole kyllä yllätys.
Päätin ottaa kolme samankokoista kaupunkia, Kemi, Tornio ja Varkaus tarkastelun alle. Verotulot: Varkaus 72milj, Tornio 72,5 milj, Kemi 77milj. Ongelma on henkilöstökuluissa ja sosiaali- ja terveystoimessa, siellä kulut ovat muihin verrattuna ylisuuret. Periaatteessa Kemillä on siis ihan hyvin verotuloja, mutta aivan älyttömät sosiaali- ja terveysalan kulut.
Just näin - Kemin ongelmahan on siinä, että kaupungin virkamieskoneisto on tehty sille joskus 60-70 luvulla olleelle n. 30.000 asukkaan kaupunkirakenteelle - ja nyt asukkaita on vain reilut 20.000 - eli asukasluvulla suhteutettuna kaupungin menoista pitäisi karsia kolmannes !
On Kemillä kova kohtalo olla elinkelvoton.
Talouselämä perustaa 40 "Elinkelvottomat kriisikunnat" -listansa valtiovarainministeriöltä saamiinsa, vielä julkaisemattomiin laskelmiin. Niiden valossa Kemi ja Utsjoki eivät ole elinkelpoisia, vaan niiden on selvitettävä kuntaliitosta.
http://yle.fi/uutiset/talouselama_lapissa_kaksi_elinkelvotonta_kuntaa/6314183
Huomasitteko tänään LounaisLapin yleisöpalstan S Nyberg:n (kesk. nykyään Kokoomus?) kirjoituksen verotuloista?
Sai vaikutelman, että terveydenhoitajan tuloista tuleva hyöty on vain rahan kierrättämistä ja hukkaan heittämistä.
Elikkä kunnallinen terveydenhuolto pitäisi yksityistää, jolloin työntekijän palkasta perittävä vero olisi ikäänkuin puhdasta verotuloa. Näin on, mutta mutta..............
Saattaisi olla että se veroparatiisihoitolan työntekijän palkka olisi yhdenkolmanneksen siitä kunnanhoitajan palkasta, joten eipä heillä sitä ostovoimaakaan olisi.
Lukekaa jokainen ja miettikää mitä oikein tarkoittaa? Halutaanko terveyspalvelu tai kunnansairaala myydä yksityiselle? http://www.lounaislappi.fi/
Ei Kemin kaupungissa mitään vikaa ole. Asukkaat pitää vaihtaa.
Samasta artikkelista olisi kannattanut lukea myös seuraava sivu, jossa rapakuntoisiksi kunniksi listattiin Keminmaa, Simo ja Tornio. Niillä on armonaikaa enintään muutama vuosi. Tosin valtionosuuksien pienikin muutos voi romahduttaa tilanteen nopeasti