Hei!Onko kenelläkään kokemuksia elämästä diabeetikon kanssa!Onko se aina näin vaikeaa?Elikkäs meillä on yhteensä neljä lasta.Todella usein mies menettää hermonsa heidän kanssaan,huutaa,haukkuu,tukistaa.Huutaa minullekkin usein.Johtuu varmaankin alhaisesta/korkeasta veren sokerista.Ollaan asuttu nyt kolmisen vuotta yhdessä ja tuntuu että nämä hermostumiset vaan lisääntyy.Jos menen huomauttamaan asiasta että nyt ei ole sokerit kohdallaan,hän suuttuu.Ja hieman pelkäänkin koska kerran humalassa on lyönyt minua.En haluaisi erota,mikä avuksi?
Elämä diabeetikon kanssa
Väsynyt äiti
71685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos diabeetikolla lääkitys ja ruokavalio kunnossa, niin ei se tuollaista aiheuta. Eikä muutenkaa. Kyllä tuossa on jossaan muualla vika.
Tuskinpa se vika siinä diabeteksessa on. Äijä on muuten vain k-pää. Jos on lyönyt sinua kerran, on erittäin todennäköistä, että tulee toinenkin kerta, ja kolmas, ja neljäs. Diabeetikkojen pitäisi kyllä olla erittäin varovaisia alkoholin käytön kanssa, sillä kun saa verensokerit heittelemään ihan päin ***:tä ja siitä ei hyvä seuraa.
Ei diabetes aiheuta mitään mielialan vaihteluja. Jos verensokeri pääsee laskemaan liian alhaalle,aiheuttaa se voimattomuutta ja heikkoa tunnetta. Samoin liian korkeelle päästyä huimausta yms.
En vielä olekertaakaan törmännyt diabeetikkoon joka eläisi tautia mielialallaan. Ja töitä heidän parissa olen tehnyt about 10 v.
Ystäväni 1. tyypin diabetes kyllä aiheuttaa. Kertoo, että on alkanut riehua ja melkein hakata ihmisiä, kun on vahingossa sokerit romahtaneet. Kuulemma pakolla ovat yrittäneet syöttää sokeripalaa, ja hyvä, ettei ollut purrut sormea irti. Joten kaikki on mahdollista.
Veikkaan kuitenkin, että jos ap:n mies on tuollainen usein, niin vika ei tosiaan ole diabeteksessa, tai sitten hän on todellakin ääliö ruokavalionsa suhteen.
No siis ...
Itseasiassa sillähän EI OLE VÄLIÄ, mistä tuollainen käytös johtuu!! Johtukoon diabeteksesta, tai kipeestä isovarpaasta tai mistä tahansa. Noin ei saa käyttäytyä, etenkin, kun on lapsia talossa. Sinua ei saa lyödä. On väärin, että joudut pelkäämään.
Ja sinä vaan selittelet, että se on varmaan se verensokeri. Älä selittele. Vaikka olisi mikä, ei saa lapsia haukkua, eikä tukistaa. Lyömiselle ja tukistamiselle on nimikin: PAHOINPITELY.
Ja minä veikkaan, ettei kyse ole diabeteksesta, kun joku tässä jo arvelikin. Jätkä se vaan on kusipää.
Ehkä olisi parempi erota. Jos et muuten sitä tahdo, niin edes lapsiesi tähden ja sen tähden, että mies ymmärtäisi käytöksensä olleen väärin.
Tsemppiä sulle ja voimahalit!!
Itse tulen äkäiseksi, kun veren sokerit ovat alhaalla. Päätä särkee ja pinna on lyhyt. Mutta minä sanon vain, että odottakaapa, että saan vähän syödäkseni ja sitten aletaan vasta "nälkästä puhuttamaan".
Miehesi on vain typerä räyhääjä. Hän ei tajua, ettei omaa huonoa oloa voi kipata muiden niskaan. Kehoitan ottamaan eron, jollei kunnon puhuttelusta ole apua.
Ja lapset on ollut haluttuja?
Muistakaa että on myös typeriä naisia, jotka kuvittelevat kaikkien miesten haluavan lapsia heidän kanssaan. Asialla on aina kaksi puolta.