Ajattelin itse kytkeä kilowattimittarin vaikka ei ole sähköhommista osaamista. Kilowattimittarilla kun ei ammuta niin kai on turvallista asentaa ja kytkeä itse. Miten kytketään kilowattimittari?
kwh-mittarin kytkentä?
ReinoHoo
201024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
kannattaisiko kysyä "konsultaatio" apua joltain sähkäriltä, ei täällä kukaan voi neuvoa, kun ei tiedä menneekö kuitenkaan oikein ne sun kytkemiset, ite en ainakaan sellaista vastuuta ottais, että tiällä neuvoisin.
Siinä on taas oikein ukko ,vittuaks hommaat vehkeitä ,jos ei ole rahaa antaa ammattiihmisten hoitaa hommat.
Elähän Reino revitä. Paistaa läpi tuo provo.
Siinä pitää välttää 4-johdon helppoa irrottamista, koska silloin ei mittariin kerry todellisia lukemia ...
Johdot vaan solmiten, kyllä se siitä - kärähtää!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/3017848
ja loput maahan ja jos johdon kytkettyä savu karkaa niin kytkentä on väärin.
Kyllä sen joku sähkömies sulle asentaa ,tulee sitten laillinen asennus. PS. Muista tarjota yhtenään ryyppyjä asennuksen jälkeen.
tarjoo jo asennuksen aikana niin sujuu sutjakammin eikä maksa niin paljoo
Sininen ja ruskea johto menee ja tulee mittarista. Voiko kytkeä esim. pääkatkasian johtojen kanssa kimppaa samoihin reikiin sokerissa?
Joo, kyllä ei voi, ainakaan jos on kovin suolaista.
Siis voiko kytkeä samoin kuin pääkatkaisian?
Jokaisen kytkennän voi tehdä kerran.
Mitä sen jälkeen tapahtuu onkin sitten ihan toinen juttu.
On vastaus piilotettu kossuun ja leijonaan.
Reino Hoo pitäishän sinun ymmärtää jo näistä palautteista että vahvavirta
mittarin kytkentä on luvanvaraita työtä,sen takia et saa mitään järkevää ohjetta.
Mittari on kytketty ja pelittää. Ei ollut vaikea juttu, ja säästöä syntyi ja kokemusta kertyi.
Kytkitkö nyt sitten varmasti " edullisesti " ? Elikkä laitoit vain vaihe läpi? Tiedät kai että jos vaihdat johdot keskenään niin mittari pyörii taaksepäin?
Helpoin tapa on laittaa pistotulppa väliin.
Siis helpoin tapa on kytkeä kaikki neljä eriväristä mustaa johtoa kolmeen keltavihreään johtoon niin että yksi mustista jää yli ja se vedetään suoraan runkoon eli maihin. Tämän jälkeen lyödään 1,3m 10mm harjateräspuikko maahan ja siitä paksu punainen johto oven kahvaan, toimii myös varassuojana. Säästyy euroja ja on naapureilla ohjelmaa.
Oletko varma että teit kaiken oikein? Sinulla on tietenkin näyttää asennusluvat omaavan tekemä varmennustarkastuspöytäkirja vakuutusyhtiölle kun vaunusi palaa tai joku kuolee tai loukkaantuu sähkötapaturmassa.
Vaunupalosta selviät helpolla jos kukaan ei ole vaunuun kuollut. Vakuutusyhtiö alentaa korvaustaan, hyvä jos maksavat ollenkaan. Vaunussa on tehty laittomia asennuksia; sähkötöitä ilman siihen kuuluvia lupia. Sillä ei ole merkitystä mistä palo alkoi. Laittomia asennuksia on olemassa ja se on peruste alentaa korvaussummaa.
Kuolemantapauksessa tai loukkaantumistapauksessa olet todella vaikeuksissa. Edelleenkin syynä laiton asennus. Asiaa voi verrata raskaan kaluston jarrukorjauksiin ilman lupaa. Onnettomuuden sattuessa "rane" haetaan tuomiolle vaikka kiven alta.
Mutta olethan säästänyt ja se on tärkeintä.
Muista jättää pari pistorasiaa niin että eivät mene mittari läpi , voit laittaa auton lokilämmittimen päälle jo hyvissä ajoin ja sähkölämmittemen autoon tai telttaan.