G4S työpaikkana?

Morjesta olen tässä pian aloittamassa työt kyseisessä firmassa paikallisvartijana ja kyselisin että onko minkälainen firma työpaikkana. Onko minkälainen palkka pk seudulla? Kiitoksia vastauksista etukäteen
11771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Palkkaushan tällä alalla riippuu ihan tehtävästä, vaikka välillä tiettyjä aika suuriakin epäloogisuuksia noista kyllä löytyy.

Yleensä kai paikallisvartija on tasolla II tai III. Ne ovat suuruudeltaan sen noin 1600-1700€ kuukausipalkkoina, mutta kovin moni ei aloita tämän alan firmoissa vielä vakituisina kuukausipalkkaisina, vaan ihan tuntipalkkaisina taikka työvoimareservissä.

G4S on muuten näitä isoja alan firmoja, joita ainakin haukutaan siitä että organisaatiot ovat usein liian isoja sekä vaikeaselkoisia kun jotain pitäisi saada hoidettua. Kaipa plussapuolena näissä isoissa firmoissa sitten taas jotakin hyvin minimaalisia työsuhdetuja pienempiin verrattuna.

Vanha viisaus alalla on myös se että firman sisällä meininki voi olla ihan toista maata toiseen osastoon verratuna. Jos vaikka piiripuoli pissii, niin sitten paikkaripuolella hoidetaan hommat kunnolla.

Äänestä
  • Ammattitutkinnon suorittanut vartija tienaa noin 12€/h ja jotain lisiä päälle.
    Ilman at:a palkka on joku 9€/h. Kyseinen firma on ihan hanurista, mutta paikkakuntakohtaisia eroja on! Etelässä arvostetaan vartijaa.

    Äänestä

Mitä ihmettä? Älä nyt mene tuollaista lööperiä puhumaan.

Vartiointialalla voi suorittaa erilaisia pätevyystutkintoja, joista yleisin on vartijan ammattitutkinto eli VAT. Tämän tutkinnon suoritettuaan yksittäinen vartija saa joko kuukausipalkkaisena vartijana tehtävästään riippumatta 40€ koulutuskorvauksen tai tuntipalkkaisena työskennellessään sen 25 sentin korotuksen per tehty tunti.

VAT:n suorittaminen ei ole mikään automaatio parempiin palkkaluokkiin tai tehtäviin, sillä sitä suorittaa kuitenkin niin iso osa työntekijöistä, että sen mukaan ei voi ketään valita parempiin tehtäviin missään nimessä.

Nykyään alalla ei ole enää edes käytännössä noita 9€:n tuntipalkkoja, vaan kaikki lähtevät siitä kympistä ja vähän yli per tunti. 12€ tunnissa tienaava vartija saa olla jo aika vaativissa tehtävissä, sillä yleisimmin ilman ikälisiä vartijat tienaavat sen noin 10-11€ per tunti ilman erinäisiä lisiä joita kertyy öistä, viikonlopuista ja tietenkin iltatöistä.

Äänestä

Te ketkä moititte ja haukutte g4s:ää niin ootteko kenties jollain kilpailevalla isolla firmalla töissä tai ollut esim seculla tai iss isoista tai pienemmissä turvatiimi, tulee mieleen. eihän kukaa kilpailijaansa kehu. :) itse olen tykänny palkkaakin saa mukavasti kun tekee paikallisvartijan hommia kohteessa ja lisäksi tilaus keikkoja mihin pyydetään ihan vartijan varusteet päällä kerran tuli 1350€ 2 vkos ja tosiaan palkka tulee kaks kertaa kuukaudessa toinen saman verran niin tekee noin 2500€ käteen.

Äänestä
  • Samanlainen meno on kaikissa noissa firmoissa syystä että samat tyypit kiertää kaikissa noissa firmoissa. Kavereita suositaan ja jos et oo jonkun kaveri niin syrjään saat jäädä ilman töitä. Alalle hakeutuu just tommosia tietynlaisia (sairaita) persoonia ja huonosti koulutettuja, joille valta nousee sitten nuppiin.

    Äänestä

sfafaf. En tiedä missä kaupungissa olet g4s llä töissä, mut turun yksikkö on niin perseestä kuin vaan voi olla. voisin rinnastaa sen, tiedätkö kun kouluissa oli ysiluokalla jätkäporukka, jollet kuulu porukkaan niin olet täysin out. ? se on niin kalaporukka firma ( turun yksikkö ) ei mistään oteta vastuuta ja luvataan kaiken laista. ) pääpamppu ei suostu vastaamaan puhelimeen kun yritän tiedustella, kysymykseen vastausta, maksaako g4s kakkosvaiheen vartijan maksun tyyliin 400 euroa vai ei. hän ei neljäänpäivään vastaa puheluihin. sitten kun peruin yhden vartija homman yhdelle työntekijälle, ja sanoin pari valittua sanaa, sitten isopamppu soitti ja sanoi ei g4s maksa vartijan koulutus kakkososaa.

Äänestä

Tällä alalla on niin paljon erilaisia työnantajia sekä firmojen sisällä eri tavalla johdettuja sekä ylläpidettyjä yksiköitä, ettei varmaan kannata kenenkään yleistää siitä miten jonkun toisen paikkakunnan tai kaupungin yksikössä toimitaan.

Äänestä

pitkää ikää

Äänestä

Eroja on yksiköissä. Pääosa pikkupäällkööistä ja isommistakin on vähän pimpeli pompeli.

Äänestä

Turussa valehdellaan ja kusetetaan ainakin.

Äänestä

Mitäs jos menisit vaikka töihin?Etkä räittäväksi ja potkittavaksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uraa aloittava vartija kirjoitti:

Morjesta olen tässä pian aloittamassa työt kyseisessä firmassa paikallisvartijana ja kyselisin että onko minkälainen firma työpaikkana. Onko minkälainen palkka pk seudulla? Kiitoksia vastauksista etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu