pomo ei suostu antamaan palkkatodistusta

adadsada

Lopetin työt heinäkuussa, työsopimus päättyi puoleltani työsopimuksen purkuun. Nyt pomoni toiminta minua kohtaan koko työsuhteen ajalla on riitautettu ja menossa käräjille. Välit pomooni ovat tottakai poikki. Tarvitsisin nyt häneltä palkkatodistuksen liitonpäiväraha hakemusta varten. Millainen tuon todistuksen pitää olla, kelpaako jos annan vain viimeisen palkkaerittelyn? Pomoni sanoi ettei hänen kuulemma lain mukaan tarvitse antaa minulle enää muita todistuksia. Olisin halunnut todistuksen, missä olisi näkynyt palkat ainakin yhden vuoden ajalta. Hän ei tämmöistä suostu antamaan. Mitä tehdä?

4

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilkilkil

      Kun sinulla on lakimies hoitamassa jo työsuhdeasiaa, niin kilautapa hänelle ja kysy neuvoa.

    • kipeä palkanlaskija

      Työnantaja on oletettavasti antanut sinulle palkkaerittelyt (eli palkkalappu eli palkkakuitti) jokaisesta palkasta ajallaan, eikä niistä ole *pakko* antaa enää muuta erittelyä. Tokihan tuo erillinen palkkatodistus työttömyyspäivärahoja varten annetaan jos ollaan edes jonkinlaisissa väleissä. Mutta kun olet esittänyt suurimman epäluottamuslauseen työnantajaa kohtaan mitä voi esittää (työsuhteen *purkaminen* työnantajasta johtuvista syistä sekä vielä oikeuteen haastaminen) niin työnantajan ei luonnollisestikaan tarvitse osoittaa sinulle mitään solidaarisuutta.

      Olettaisin että tuo päivärahojen perusteen toteaminen hoituu toimittamalla liitolle sen vuoden (tai muun tarvittavan aikajakson) ensimmäisen palkkaerittelyn, sitten viime vuoden viimeisen palkkaerittelyn ja nyt ihan työsuhteen viimeisimmän palkkaerittelyn. Pahimmassa tapauksessa tarvitset kaikki palkkakuitit tuolta ajalta, se riippuu siitä kuinka tarkkoja tietoja liitossa vaaditaan (kpl työpäiviä?) ja näkyykö ko. putiikin palkkakuitilla edellisten palkkakausien tiedot muutenkin kuin kohdassa bruttopalkka/ennakonpidätys/jne vuoden alusta. (Mun yhdessä aikaisemmassa työpaikassa näkyi koko vuoden historiatiedot tarkasti palkkalajeittain, eli oli eritelty tuntipalkat, ylityölisät ja kaikki vanhat palkkarivit mitkä olivat olleet käytössä vuoden aikana. Toisaalta kätevää, toisaalta vaikealukuista.)

      Soita sinne liiton työttömyyskassaan, niiden pitäisi neuvoa että kuinka paljon paperia pitäää toimittaa jos ei saada erillistä palkkatodistusta.

      Tsemppiä!

    • kuume laskee jo

      Tässä vielä asiaa koskeva linkki:
      http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_1181_2001_p.shtml

      Tuosta käy vielä ilmi tuo että jokaisen palkkakauden palkkalaskelma tulee toimittaa työntekijälle, mutta valitettavasti erillistä palkkatodistusta työttömyysetuuksien hakua varten ei lain mukaan tarvitse toimittaa.

      Eihän sen ylimääräisen todistuksen kirjoittaminen vie palkanlaskijalta paljoa aikaa, mutta ymmärrän kyllä ettei työnantaja halua tarjota tässä tilanteessa yhtään joustoa.

      Täytyy vain todeta sinulla on tässä kovin valitettava tilanne. Koko riitautusasia on varmasti hyvin stressaavaa ja sitten pitää lähteä vielä kaivelemaan "tärkeiden papereiden kenkälaatikkoarkistoa" saadakseen edes ansiopäivärahaa.

    • jakke

      soita työsuojelupiiriin alkaa palkkatodistus tulemaan itsellä kokemusta samasta asiasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7593
    2. 107
      5708
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5087
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4476
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3180
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      54
      2889
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      53
      2792
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2407
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2404
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2006
    Aihe