1. Mikä mielestäsi on ollut pahinta, kun olet tullut tai jos tulisit jätetyksi?
2. Kaipaisitko sinut jättänyttä puolisoa?
3. Olisiko pahinta, että sinut on ylipäätään jätetty?
4. Olisiko pahempaa, että sinut on jätetty toisen takia vai että jopa sinkkuus on parempi vaihtoehto kuin sinun kanssasi oleminen?
5. Olisko väliä, millaisen ihmisen takia sinut olisi jätetty? Eli tuntuisiko erilaiselta, jos on jätetty nuoremman ja nätimmän kuin rumemman ja vanhemman takia? Tai vaikkapa rikkaamman tai köyhemmän?
Kysymyksiä jätetyksi tulemisesta
2
125
Vastaukset
- 68 / 64
2. Ainoa mahdollinen ajattelemani jättetyksi tulemisen muoto on leskeytyminen. Jokainen voi kuvitella ajatukset 43:n hyvän avioliittovuoden jälkeen.
Vaimoni pelkää minun ryyppäävän itseni hengiltä tuossa vaihtoehdossa.
Joko noin, ryhtyisin uskovaiseksi tai alkaisin treenaamaan maratonia. 1. Mikä mielestäsi on ollut pahinta, kun olet tullut tai jos tulisit jätetyksi?
Se, että rakkaani oli niin itsekäs ja näki omat päämääränsä suhdettamme tärkeämpinä. Toisaalta taisin olla toinen itsekäs tuossa pahimmassa tapauksessa.
2. Kaipaisitko sinut jättänyttä puolisoa?
Mut on jätetty kerran 10v sitten ja kaipaan häntä jollain tavalla yhä, mutta yhteistä tulevaisuutta ei ole näköpiirissä. Molemmat haluaisimme vielä yrittää, mutta kun se on mahdotonta.
3. Olisiko pahinta, että sinut on ylipäätään jätetty?
Ei, sen kestän. Ei mun kanssa ole pakko olla mua miellyttääkseen. Meillä jokaisella pitää olla vapaus valita tiensä.
4. Olisiko pahempaa, että sinut on jätetty toisen takia vai että jopa sinkkuus on parempi vaihtoehto kuin sinun kanssasi oleminen?
Toisen takia en ole tullut jätetyksi, olen toki jättänyt kaksi naista pettämisen vuoksi. Se aiheuttaa vihaa ja halveksuntaa, siitä pääsee yli.
5. Olisko väliä, millaisen ihmisen takia sinut olisi jätetty? Eli tuntuisiko erilaiselta, jos on jätetty nuoremman ja nätimmän kuin rumemman ja vanhemman takia? Tai vaikkapa rikkaamman tai köyhemmän?
Juu, tässä tapauksessa ei jätetty, mutta petetty. Ex vaimoni uutta, rikasta, mutta vanhaa ja plösöä miestä meinasin vetää turpaan, kun hän tepasteli vielä yhteisomistuksessamme olevan talon pihallamme, vaikka suhteemme oli kuollut ja oikeasti halusin vain eroa. Onneksi hän luikki karkuun, muuten makselisin korvauksia lopun elämääni enkä saisi tavata lastani.
Kaikkein eniten tuossa harmitti oma sokeus ja arvostelukyvyttömyys. Meni luottamus ihmistuntemukseeni ihan täysin. Tarkennan vielä, että ex vaimoni ja kaipaamani nainen 10v takaa ovat eri naisia. En allekirjoittanut avioerohakemusta, vaan ex vaimoni teki sen vaatimuksestani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli582488Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️121545Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.211453- 1021367
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1221202- 831109
Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la12978Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen20957Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?22950Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest58887