http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012100516164192_uu.shtml ja jatkakaa sen jälkeen työnantajien mulkun lutkuttamista.
Repikää ay-vastaiset tästä
47474747
38159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
...ammattiliitot näemmä saaneet kilpailevan rahastajan !!
Toisaalta mitähän tämäkään uutinen ay-vastaisuuteen kuuluu joten ei tästä aloituksesta ay-liike sympatioita saa
Tässäkin yksi esimerkki siitä mihin ammattiyhdistys syyllistyy. Ei anneta toimia vapaat työmarkknat vaan ammattyhdistys estää suomalaisten duunarien kiristämisen. Olisi oikeudenmukaista duunarien maksaa niille korvausta ketkä ovat duunareille työpaikkoja osoittaneet. Nyt ammattiyhdistysdiktatuurin seurauksena näitä korvauksia ei kukaan saa. Artikkeli kuvaa hyvin sitä oikeudenmukaisuutta mikä vallitsee silloin kun kaikki saavat sen mikä heille kuuluu. Suomi on ammattiyhdisliikkeen takia yksi maailman epäoikeuden mukaisimmista maista. Olisikin korkea aika suitsia ammattiyhdistysliikkeen epäoikeudenmukaiset toimet.
Kyllä se YTK eli Loimaan kassa laittaa asiat Olkiluodossa kuntoon.
Olkaamme vaan huoleti tästä.
Olen asiasta varma koska täällä niin paljon mainostetaan YTK ylivoimaisuutta verrattuna ammatitiliitoihin.
Jäämme odottaan uutista että nyt on asiat laitettu kuntoon.
Ja se vaihtaa myös mulle talvirenkaat alle. Idiootti ei ymmärrä että YTK ei ole ammattiliitto eikä se sitä pyri olemaankaan. Se takaa vain työttömyysturvan. Muuta se ei ole luvannutkaan vaikka muuta yrität selittää.
Vain tyhmä kuuluu YTK -huijauslafkaan
miksi muutit mieltäsi...
Suomalaiset duunarit ja kaikki muutkin ovat maksaneet AY-mafialle suojelurahaa vuosikausia. AY-mafia on niin hyvin järjestäytynyt, että on saanut lahjottujen poliitikkojen kautta oikeuden elää verovaroilla. Heillä on myös oikeus olla itse maksamatta veroja! Käsittämätön kansan sortokoneisto, jota ylläpitävä korruptoituneet poliitikot ja ay-johto.
Miksi järjestäytynyt rikollisuus on maassamme sallittua? Tämä "suojelurahajärjestelmä" on korottanut kaikkien palkansaajien verotuksen huippuunsa.
Ne on Itä-Eurooppalaisia duunareita kun mafialle maksaa rahaa työpaikastaan.
Millä tasolla mahtaisi olla meidän palkat ja muut työlait ja työläisen oikeudet jos sitä "AY-mafiaa" ei olisi ollut?.
Veikaan että Pohjos Korean tasolla.
Tämä on realiteetti mutta kaikenmaailman tomppelit eivät sitä tajua.
Ilman AY-mafiaa palkat olisivat moninkertaiset. AY-mafian tehtävä on määrätä palkkatasoa käskyn mukaan. Muuten yritykset voisivat maksaa yli tessin, joka sekoittaisi valtarakenteita. Ay-liike on aiheuttanut matalan palkkatason. Näin työvoimakulut ja verotus saadaan pidettyä valtion hallinnon haluamalla tasolla.
AY-liike toimii valtion hallinnon osana ja lisäverottaja. Siksi heillä itsellään on täysi verovapaus eli duunari elättää palkkaveroillaan koko joukon.
....että ay-liikkeellä on vain menneisyys, eläkää vain siinä
Muistelkaa Vappumarsseja punalippujen hulmutessa....
Menneisyys onkin kunnioitettava, sitä ei kannata kiistää.
ja vielä sitä AY-liikettä tarvitaan 100%:n varmasti.
Mutta YTK on vain siivelläeläjinen järjestö.
Mitä AY-liike neuvottelee niin sen saa myös nämä siipiveikot.
Jos oikeiston vaatimus karenssipäivän käyttöönotosta saadaan torjutuksi, niin sen tekee AY-liike eikä mikään siipiveikkojen YTK.
Tämä on 100%:n varma asia
AY-liikkeet ovat kunnioittavasti loisineet työntekijän verovaroilla ja toimineet rikollisjärjestön tavoin.
AY-liikkeeet EIVÄT OLE KOSKAAN MAKSANEET VEROJA.
Ei ehkä ole noin yks'oikoista... Jännä seurata, millä ay-liike lähtee käymään kauppaa tuosta karenssipäivästä.
Turha luullakaan, ettei näillä asioilla politikoitaisi. Olen lähes 110% varma, että kun keskustelu on nyt avattu, ensimmäisen sairauspäivän karenssi tulee. Nähtäväksi jää, mitä ay-liike saa vastineeksi asian hyväksymisestä, eli toisin sanoen, MIHIN HINTAAN myydään duunarin selkänahka. Todennäköisesti miettivät asiaa tykönänsä parhaillaan...
"Mitä AY-liike neuvottelee niin sen saa myös nämä siipiveikot."
Neuvotelkaa vain itsellenne. Minä en halua AY-liikettä neuvottelemaan yhtään mitään mikä liittyy minun työsuhteisiini. Olen neuvotellut itselleni 4-päiväisen työviikon ihan ilman AY:n apua.
höpistä:le.
No eipä tuo sinun 4 päiväinen viikko mikään ihme ole.
Niitä paikallisia sopimuksia on tehty paljon joko isolle porukalle tai yhdelle henkilölle.
Mutta neuvotte vaikka sairausajan palkasta että työnantaja maksaa täyttä palkkaa vaikka 1 vuoden tai lomarahaa 3 kertaisena.
Samoin eläkeiästä tai eläkekertymästä.
Väitätkö että et nauti mitään ja etkä tule nauttimaan AY-liikeen neuvottelemia etuja?.
Olen 100%:n että tulet niistä nauttiin.
On eläkkeet,lomat,sairausajan palkka,työturvallisuus,lomaraha,päivärahat,jne,jne.
Ay-liike on monessa asiassa ollut vaikuttamassa työelämää sääteleviin lakeihin ja sopimuksiin.
Eduskunta käyttää paljon AY-liikkeen edustajia asiantuntijoina lakia valmisteltaessa..
Nytkin tästä karenssipäivästä Katainen on sanonut että asia kuuluu työmarkkinajärjestöjen ratkaista.
Näin se vaan menee että kaikki palkansaajat nauttii AY-LIIKKEEN NEUVOTTELEMISTA EDUISTA halusi tai ei.
Markkinavoimat määrää millä ehdoilla töitä tehdään. Jos ay-liikettä ei olisi, niin systeemi pyörisi markkinavoimien, armoilla joka ei olisi pelkästään paha asia. Työnantajat eivät kilpailisi osaavista työntekijöistä pelkän palkan avulla, vaan mukana olisi myös muita houkuttimia, kuten esim. pidemmät lomat kuin muilla jne, eli juuri niillä asioilla joita nyt joudutaan sopimaan kolmikantaneuvotteluissa ja jokainen laitetaan samaan muottiin.
jokainen voi halutessaan neuvotella lisää lomaa, niin minä ainakin teen, pidän yli 3vko pidemmät lomat kuin muut.Palkallisena tietysti. Kyllä tässä saadaan sovittua mitä vaan yli sen minkä yleisesti sovitaan, ei ole mikään pakko tyytyä siihen, mutta pitää olla kanttia kysyä ja edellytyksiä saada, ihan jokapojan juttuja ei ole.
Mun työaika on ollut jo vuosia 4-päiväinen työviikko viiden päivän palkalla. Se oli "kiristämällä" vaadittu ehto, kun uhkasin vaihtaa firmaa muuten.
Tässä asiassa AY:llä ei ollut mitään roolia. Jotkut vaan näyttävät luulevan, että ilman AY:tä tekisimme 6-päiväisiä työviikkoja ja 12 tuntisia työpäiviä nälkäpalkalla.
nämä sinun ja edellisen saamat edut ei kuitenkaan ole ihan jokaisen niitä haluavan saatavilla, ne muut tarvii sen ay-liikkeen takaaman alarajan.Sellaiset joilla on jotain vaihdettavaa siihen pystyy muttei tavis.
Ja sitten ne joilla ei ole neuvoteltavaa tekisivät 6-päiväisiä työviikkoja ja 12 tuntisia työpäiviä nälkäpalkalla. Miten USA:ssa jossa AY-liike lienee heikko?
sielläpä tehdäänkin useampaa työtä ja lomat on ihan sellaiset kuinka itsekullakin on varaa.Kannattaakin lukea vaikka sellainen kirja kuin 'Nälkäpalkalla' siitä saa tietoa sen suunnan työoloista ym.Useampi työ kuin yksi on pikemminkin sääntö kuin poikkeus, tavisten hommissa, erikois osaajat on sitten oma luokkansa.
Jos ay-liikkeellä olisi voimaa niin tässä olisi lakoilla uhkailun paikka. Vaan tuskin millään uhkaillaan...
Miksiköhän tuolla ydinvoimatyömaalla on niin paljon bulgarialaisna yms. Olisikohan AY-liike palannut suomalaiset ulos kun kukaan ei uskalla enää palkata niitä.
eiköhän se ole tuo eu joka on sallinut vapaan liikkumisen... siitä seuraa vapaa palkkaaminen...pian on se aika jolloin ei enää ay- liike ole pitämässä kenenkään puolia... siitäs sitte saitte kaikki ay. n vastustajat... pitäkää itse puolenne 'halpaa' puolalais-bulgarialais-ym. vastaan palkoissa lomissa pekkasissa ym... onkin kiva seurata miten menetätte ihan kaiken.Nythän jo nämä suomalaiset vuokratyöntekijät on suurimpana ryhmänä näillä palstoillakin huutamassa ay-liikettä vastaan, sitä saa mitä tilaa... ei teitä kukaan puolusta... käykää huutokaupaa toisianne vastaan.
Vuokratyötekijän ei kannata tukea ay-liikettä.... tämähän se on ollut se yleinen laulu jo vuosia,ei kannata ei.Jospa nyt sitten tukisitte itse itseänne kun teitä alkaa jo olla 1/4 osa työvoimasta. Ay-liikettä on enää tässä vaiheessa apuun huutaa, olis pitäny ajatella ensteks...Maksakaa vaan ytk.lle ei se teille mitään anna muuta kuin sen työttömyysturvan.Kilpailkaa ihan vapaasti palkoissa muumaalaisten kanssaSitäkin olettu huutaneet kokoajan että vapaa palkkasopiminen.... mitä nyt itkette kun se toteutuu. Eikö se olekin hyvä kun saatte saman kuin joku 'polakki'3-5e/t,työnantajan ei tarvi masaa enää itseään kipeäksi suomalaistasoista palkkaan.13-19e/t riippuen työstä.... ajatelkaa mikä säästö..kaikki tuo toteutuu, toiveenne toteutuu. Kilpailu on vapautta, myös palkoissa. Näinhän olette vuosia tahtoneet.
Demarit, ay-liike jne olivat meitä EU:n jäsenyyteen viemässä perusteena juuri työvoiman liikkumisen vapaus EU:n alueella.
Eli ei YTK ollut meitä EU:hun viemässä vaan ay-liike !!!!!!
Ja siitä on seurannut mm se että Olkiluodossa on suomalaisia 25% työntekijöistä.
Tuntuvinta mitä ammattiliittojen jäsenmaksulla on saatu aikaiseksi taitaakin olla työttömyyden lisäys!!!
taisi kolahtaa omaan nilkkaan se työttömyys kun täällä valitat.... ammattilaiselle on aina hommia.AY-maksulla ainakin olet saanut suomalaista tasoa palkan, vaikkakin sieltä portaikon alapäästä, mutta kumminkin.... pian et saa sitä, vaan joudut sen em. polakan tms. kanssa laatukilpasille...
Niinpä vei eu.hun mutta koko kansan neuvoa antavan äänestystuloksen perusteella ja ainoa syy äänestyksen tulokseen oli se että olemme maantieteellisesti tässä missä olemme, eli vihollisen naapurissa, siis idässä päin olevan... se on ainoa syy siihen äänestystulokseen, joka oli neuvoa antava.
"ainoa syy äänestyksen tulokseen oli se että olemme maantieteellisesti tässä missä olemme, eli vihollisen naapurissa,"
Mistähän vihollisesta sinä nyt oikein höpöttelet?
Eiköhän sininkin olisi jo otettava kypärä pois päästäsi ja tultava sieltä poterostasi jo pois.
Sillä Suomihan lopetti ihan kaiiki sotatoimet tuota suurta ja mahtavaa itänaapuria vastaan jo vajaat 70 vuotta sitten.
uhka se ässyr on vieläkin ja se oli se syy sen äänestyksen tulokseen, usko itse mitä haluat.Lue se ässyr takaperin jos et muuten ymmärrä.
Niin jotkut käsitti EU:n sotilasliitoksi jotahan se ei ole vaan poliittinen kupla jonka piti tuoda lisää työpaikkoja paremmat palkat kuten luvattiin ihan presidentin suulla aikoinaan....
joo... ja nuoret kollit oli aivan repeämäisillään innosta että saadaan halpaa viinaa ja halpoja autoja... niitähän nyt olette saaneet... eikö ole tyytyväisyys taattu....sakemannin vanha biiemvii alle ja lippa taakse... eikös olekin makeeta.... kun sais maksettua sen 'halvan'...
Joo Eu oli duunarikansan Exodus; hyvät palkat, työpaikkoja vara valita, halpaa ruokaa, bensaa ja viinaa. Niistä halvoista autoista puhumattakaan !!!!!!!!!!!!!!!!!
Ainakin nuo luvassa olleista EU:n ihanuuksista muistan...
ja nuoriso innoisaan juuri niistä autoista ja viinasta.... on vaan tainnut mieli muuttua... työpaikkoja en minä muista kenenkään edes uneksineen, vaan pikimminkin pelänneen että tulee esim. halpatyövoimaa muista maista jossa ei olla Suomen tasolla palkoissa, no niinhän siinä sitten kävikin,Ei taida tulla oikein hyvin maksetuksi se halpakaan auto, jobbarit niitä takaisinkin on hakeneet, ei tosin saksaan vaan nämä paikalliset 'yrittäjät', kun ei se palkka tahdo juosta muuta kuin niille ulkolaisille.Itse äänestin kylläkin vastaan vaikka täällä itärajan lähellä ollaankin.
Halpistyövoimasta en kuullut mitään ennen liittymistämme koska suomalaisen duunarin ilohan sen liikkuvuuden piti olla !!
No miksi ette sitten liiku sinne työn perään missä sitä sitten lieneekin...miksi jäätte sossupummiksi tänne kun saman voi tehdä lämpimämmässäkin, esim. espanja/italia/kreikka olisi ihan hyviä pummina olijan paikkoja... ei tarvi asuntoa/vaatteita eikä paljon ruokaakaan, eihän energiaa lämpimässä kulu, joten sinne vaan kaikki liikkumaan työn perässä,