Tulitikut vai sytkäri?

Valintaperusteet...
161366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Pataan tulee Kyöstix. :) Kirjoita Köpinä vaan.

Äänestä

Egologisista syistä valitsen tikun.

Äänestä
  • Olet ruotsalainen tikkutehtailija egoisti
    Tulitikut vlmistetaan Ruotsissa. Ennen Suomessa tehtiin kunnollisia Sampo-tikkuja, nykyään Nalle pilasi Sampon

    Äänestä

Eihän Suomessa edes tehdä tulitikkuja!

Äänestä
  • Tehtäneenkö Suomessa stendareitakaan?

    Tupakan sytyttämiseen stendari on parempi, kaikkeen muuhun tikut.

    Äänestä

  • UPDATE_9281033 kirjoitti:

    Tehtäneenkö Suomessa stendareitakaan?

    Tupakan sytyttämiseen stendari on parempi, kaikkeen muuhun tikut.

    Oliko kannattamatonta bisnestä, vaikka vuosikymmeniä tehtiin Suomessa?

    Äänestä

  • Miksi ei tehdä? kirjoitti:

    Oliko kannattamatonta bisnestä, vaikka vuosikymmeniä tehtiin Suomessa?

    En muista enää. Mutta Suomen viimeinen tulitikkutehdas myytiin ruottalaisille.

    "Suomen viimeinen tulitikkutehdas Finn-Match Oy Vaajakoskella lopetti toimintansa vuonna 1995....Tulitikkutehdas myytiin ruotsalaiselle Swedish Matchille, joka siirsi käyttökelpoiset koneet Kaukoidän tehtailleen ja romutti loput. Vanha tehdasrakennus on yhä olemassa ja siinä toimii nykyisin kuntokeskus ja mielenterveysasema.

    Ruotsalainen liikemies Ivar Kreuger loi yhtiön suuruuden. Kreugeria on kuvattu häikäilemättömäksi mieheksi, joka "valloitti, tuhosi ja tuhoutui lopulta itse". Hänen yhtiönsä tarjosi pääomatrustinsa kautta valtioille suuria ja pitkäaikaisia lainoja monopolioikeuksia vastaan. Tehdas tehtaalta Suomenkin tulitikkuteollisuus joutui Kreugerin valtaan. Tapoihin kuului, että ostettuaan tehtaan Kreuger tuhosi koneet, ettei niitä voinut enää kukaan käyttää ja siten ryhtyä kilpailemaan hänen tehtaittensa kanssa tulitikkujen valmistamisesta. Alastaron joen pohjassa on Kreugerin sinne hävittämiä koneita."
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Tulitikku

    Äänestä

Tähän aikaan vuodesta tykkään poltella kynttilöitä, niitä varten mulla on sellainen pitkänmallinen sytytin.

Äänestä
  • Et käytä ollenkaan tikkuja? Niissähän on enemmän tunnelmaa :)

    Äänestä

Mökillä, takan päällä ja saunassa on stidejä, kotona sytytin.
Tunnelma syntyy valosta ja liekistä, ei siitä millä sen saa sytytettyä.

Äänestä
  • Tuoksukynttilät mitäs pidät? Niitähän on joka lähtöön :)

    Äänestä

  • Kyöstix kirjoitti:

    Tuoksukynttilät mitäs pidät? Niitähän on joka lähtöön :)

    Oma suosikki on vaniljan tuoksuinen kynttilä, joulun alla omena-kaneli.
    Pidätkö tuoksukynttilöistä?

    Äänestä

  • tosi.typy kirjoitti:

    Oma suosikki on vaniljan tuoksuinen kynttilä, joulun alla omena-kaneli.
    Pidätkö tuoksukynttilöistä?

    Kyllä ne ihan hyviä on. Oikeissa kynttiläkaupoissa hirmuinen kirjo niissä :)
    Ja lisäksi kynttilöistä saa nättejä asetelmiakin :)
    Toi omena-kaneli on varmaan aito jouluntuoksu:)
    Lämpökynttilöiden kanssa en uskalla touhuilla.

    Äänestä

  • Kyöstix kirjoitti:

    Kyllä ne ihan hyviä on. Oikeissa kynttiläkaupoissa hirmuinen kirjo niissä :)
    Ja lisäksi kynttilöistä saa nättejä asetelmiakin :)
    Toi omena-kaneli on varmaan aito jouluntuoksu:)
    Lämpökynttilöiden kanssa en uskalla touhuilla.

    typy tarvitsee haisukynttiläillallisia muitten transujen seurana
    Ei näy ruma meikki ja jos käy miestenhuoneessa kakkosella
    peittyy ruikkukakan haju

    Äänestä

kummatkin voi tärvellä ja kummillakin voi tärvellä

Äänestä
  • Mix Ödla sättii kummisetäänsä, joka kustantaa Ödlan luxuselämän ikäciviksenä? Ei tuhmien femakkojuttujen väsäämisellä paljoakaan tienaa ja nekin fyffeet menevät Stringiperän juppikuppilaan

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


haapapuuta;) kirjoitti:

Valintaperusteet...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu