Garmin swim

uimarin kello

Onko kenelläkään kokemuksia?
Mittaisi uidun matkan, kalorit, vedot jne? Onko helppokäyttöinen ja osaako siirtää tiedot koneelle helposti? Edullisin taisi olla noin 170e.

4

3115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uimarin kello

      Eikö kenelläkään ole käytännön kokemusta kyseisestä tuotteesta? Olisin ollut kiinnostunut kannattaako hankkia sellainen kuntouinti käyttöön ja onko miten helppokäyttöinen. Eikö kilpauimarit käytä tuollaisia tahi muuten tosissaan kuntoaan kohottavat?

      Ehkä täytyy vielä malttaa mielensä ja olla tilaamatta ennekö jollain olisi kertoa omakohtaisia kokemuksia.

    • Vastaavista välineistä on ollut jonkin verran keskustelua, mutta valitettavasti en ole noita käyttänyt. Uimarit kylläkin usein laskevat vetoja, mutta esim. uitu matka selviää uimarille ohjelmasta, eli kun suunnitellut harjoitukset on uitu, niin matkakin on sen verran mitä ennalta on suunniteltu. Kalorimäärä lienee noissa jotain sinne päin, koska se vaihtelee yksilöllisesti. (Esim. sykemittarilla saatu energiankulutusarviokaan ei välttämättä pidä paikkansa.)

      Aikanaan uimme sykemittarit päällä, tietysti matkaa nuo eivät kerro, mutta summittaisen arvion saa rasituksesta. Naisilla sykemittarin mittauspanta puvun alle, solakampivartaloisilla miehillä henkselit tai toppi pitämään panta paikallaan.

      Mikäli lontoon kieli sujuu, niin haulla "garmin swim review" saa varmaankin verkosta mielipiteitä kyseisestä laitteesta. (Suomenkielisiä arvioita ei löydy, vaan vaihtamalla sanan "review" sanaan "arvostelu", Google näyttää suurin piirtein samat tulokset.)

      • uimarin kello

        Kiitos Juho vastauksestasi. Olenkin tutustunut englanninkielisiin sivustoihin, lähinnä olisin ollut kiinnostunut siitä miten ne tiedot helposti saa siihen ohjelmaan (langattomasti?) siirrettyä koneelle analysointia varten. Lähinnä viikon uidut matkat eri tyyleillä/vedot/ kulutuksen ja siitä tulenee sitten joku yhteenveto juttu josta näkee edistymisensä. Miten sitten käytännössä jos ui vaparia ja rinulia sekaisin, tarviiko välillä painella nappeja vai miten tunnistanee, pitänee kuitenkin olla omat ohjelmansa kaikille uintityyleille.

        No jään harkitsemaan tilausta. Kiitos vastauksestasi.


      • uimarin kello kirjoitti:

        Kiitos Juho vastauksestasi. Olenkin tutustunut englanninkielisiin sivustoihin, lähinnä olisin ollut kiinnostunut siitä miten ne tiedot helposti saa siihen ohjelmaan (langattomasti?) siirrettyä koneelle analysointia varten. Lähinnä viikon uidut matkat eri tyyleillä/vedot/ kulutuksen ja siitä tulenee sitten joku yhteenveto juttu josta näkee edistymisensä. Miten sitten käytännössä jos ui vaparia ja rinulia sekaisin, tarviiko välillä painella nappeja vai miten tunnistanee, pitänee kuitenkin olla omat ohjelmansa kaikille uintityyleille.

        No jään harkitsemaan tilausta. Kiitos vastauksestasi.

        Sen mitä olen lueskellut, niin ilmeisesti tuossa Garminissa toimii hyvin tuo uintityylin tunnistus. Eli vekotin päättelee kiihtyvyysantureiden perusteella liikeratansa, ja sen perusteella uintityylin. (Vastaavia on ollut muitakin, ilmeisesti Finisin SwimSense osaa saman.) Rajoitteena ilmeisesti, että käännöksen jälkeen olettaa koko altaanmitan olevan samaa lajia (ja altaan pituus pitää valita ennakkoon). Jos välissä ui potkuja tai muuta vastaavaa missä käsi ei liiku, niin sitten joutuu näpyttelemään itse matkan. Tiedostonsiirron pitäisi olla suht helppo. Tosiaan omaa kokemusta vekottimesta ei ole vaan toisen käden tietoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1713
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1113
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1087
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1023
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      801
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      782
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe