Kysymys juokseville naisille:
Haluan aloittaa juoksuharrastuksen, mutta ongelmanani on todella suuri rintavarustus, joka pitäisi saada jotenkin pysymään paikallaan. On todella inhottavaa, kun utareet vetää ihan omilla kiertoradoillaan kun jalan erehtyy nostamaan yli 8 cm asfaltista. Alan kohta luovuttaa. Olo on tosi epämukava ja alan pikkuhiljaa asennoitua sohvaperunana jatkamiseen.
Urheilurintsikat on kokeiltu, kalliit urheilurintsikat on testattu, rintsikat urheilurintsikat on kokeiltu, tiukka toppi on testattu (ei hyvä idea), idealsidepatentti on kokeiltu (ei myöskään hyvä idea..)
Kaipaisin hyviä ideoita.
Reduktoplastia on sitten hyvä idea heti kun saan säästettyä rahat sitä varten.
Haluan aloittaa juoksuharrastuksen, mutta ongelmanani on todella suuri rintavarustus, joka pitäisi saada jotenkin pysymään paikallaan. On todella inhottavaa, kun utareet vetää ihan omilla kiertoradoillaan kun jalan erehtyy nostamaan yli 8 cm asfaltista. Alan kohta luovuttaa. Olo on tosi epämukava ja alan pikkuhiljaa asennoitua sohvaperunana jatkamiseen.
Urheilurintsikat on kokeiltu, kalliit urheilurintsikat on testattu, rintsikat urheilurintsikat on kokeiltu, tiukka toppi on testattu (ei hyvä idea), idealsidepatentti on kokeiltu (ei myöskään hyvä idea..)
Kaipaisin hyviä ideoita.
Reduktoplastia on sitten hyvä idea heti kun saan säästettyä rahat sitä varten.
Vastaukset 18
Vanhimmat
laihduttaisit?
.. ja mistä sinä päättelet, että olen lihava? Jos jonkun rinnat ovat isot, ei se tarkoita automaattisesti sitä, että hän olisi läski. Olen normaalipainoinen sohvaperuna. Se, että viihdyn kotona neulomassa ei tarkoita sitä, että ahtaisin napaani ruokaa. Se vaan tarkoittaa sitä, että en ole aiemmin liikkunut (työmatkaliikuntaa lukuunottamatta). Mikä sinua vaivaa? Eikö äiti pussannut tarpeeksi vai isä pussasi liikaa?
Esitän kysymykseni uudelleen ja huomautan, että olen normaalipainoinen, jonka geenit pakottivat isoihin rintoihin. Olisiko asiallisia vastauksia tarjota?
raapisit hiekat pois vaginastasi ja katsoisit asioita niinkuin ne ovat. Minähän en sinua läskiksi sanonut missään vaiheessa. Mutta kun otit asian puheeksi niin läski on suhteellinen käsite. Normaalipainoinen sohvaperuna on erittäin todennäköisesti läski(korkea rasvaprosentti ja vähän lihasta).
Yleensä ne rinnatkin pienenee ku rasvat alkaa olee parinkympin tuntumassa tai alle. Itse en ole nähnyt yhtään 20 pinnan rasvoilla olevaa naista, jolla olisi niin isot luomurinnat etteivät pysyisi urheiluliiveillä kurissa.
Lopeta itsesi kusettaminen ja tee asialle jotain.
Jos vaikka kokeilee aluksi muuta liikuntaa kuin juoksu. Pyöräilyä (talvella sisäpyöräily), kävelyä (vaikka matolla) ja kuntosalitreeniä ensialkuun. Vaikka ei rasvaa olisikaan poltettavaksi asti, niin ainakin kuntosaliharjoittelu auttaa kantamaan sitä rintavarustusta ja sen myötä kyseinen ongelma jos ei ihan poistu, niin vähenee. Toki on täysi realiteetti että laihduttamalla rinnatkin pienenee, mutta ei kaikilta aivan niin paljon että ongelma yksin sillä korjattu.
Tunnen hyvinkin pari isorintaista naista jotka sanovat kuntosaliharjoituksen olevan tärkeää juuri rintavarustuksen vuoksi.
ei ne liian isot oo ainakaan sun rekisteröidyn vaimos mukaan!
eiku siis oikeesti ala laihduttaan, punkeroitten pitää laihuttaa
Olisiko juoksutyyllissä petrattavaa?
Miinuksista huolimatta sanon että olisi.
Itse olen mies jolla miesrinnat hyllyivät aloitettuani hölkkäämisen. Vika olis siinä että juoksin harppoen raskain pitkin askelin. Ota lyhempiä askelia ja opettele juoksemaan vaimentavalla päkiätekniikalla. Silloin rinnat eivät pyöri kahdeksikkoa edessäsi vaan hyllyvät kauniisti.
jotku rintavat pitää kaksia liivejä päällekkäin. en tiedä (olen mies) saako tuossa enää vedettyä henkeä, jos puristaa
Sama vika rahikaisella vaan ei enää. Tässä toppi joka lunastaa lupauksensa ja uskallan suositella. Alle urheilurintsikat ja päälle toppi niin pysyy etumus aisoissa. Jonkin näköinen juoksutekniikan opastus tunti myös ajaa asiansa. Itse aloittelin juoksua ja parani laakista kun parin kk jälkeen älysin käydä opastus tunnilla. Jalka nousee vain hiukan maasta ja askeleen pysyttävä lyhyenä; ei heilu etumuskaan. Nyt syksyn tultua ne parhaat juoksukelitkin vasta alkavat :-)
Niin ja tässä vielä se linkki:http://ellit.fi/liikunta-ja-terveys/liikunta-ja-hyvaolo/reebokin-easytone-vaatteet-ellien-testissa-voita-urheilutoppi
Itse tykkään katsella isorintaisia juoksijoita tuolla pihalla. Kauniin näköistä menoa. Saan monesti vihaisia tuijotuksia takaisin. :( Älkää piilotelko meheviä rintavarustuksianne, vaan esitelkää niitä ylpeydellä!
Pienennysleikkaus kunnallisella puolella? Itse omistin suuret rinnat ja täytin kriteerit kunnallisella puolella ns. terveydellisin perustein leikkaukseen.
Nyt kulkee juoksukin :)
Itse käytän kaksia rintsikoita päällekkäin. Alle kaarituelliset napakat rintsikat ja päälle urheilurintsikat, jotka viimeistelee tiukan paketin. Kuulostaa varmaan hirveältä, mutta tämä on ainut toimiva keino itselläni.
Shock absorber-malli, joka tarkoitettu juoksemiseen, tuki jotain 4 tai viisi, myydään ainakin prismassa, maksaa noin 50 euroa, tosi hyvät isorintaiselle.
Kokeile juosta lnopeilla ja kevyillä askelilla. Tissit heiluu jos hypit pitkiä askelia takajalka-alastulolla. Rytkyminen vaihtuu kellunnaksi nillä ohjeilla.
Shock Absorberin Run on mun mielestä tosi hyvä isorintaiselle juoksijalle. En tiedä sitten, jos on oikeesti ihan hillittömät megaboobsit, auttaako niihin mikään.
Rakastan urheilullisia isorintaisia. Oikein tekis mieli imuttaa niitä rintoja, muisks. Isopyllyset urheilijatypyt ovat myös mieleeni, uhh.