Surfaminen on kiva.

Surfailija

Tykän todela paljon surfaila. Surfailen joskus kesämökilä meren ranasa jos vain tule ritävästi. Ostin äsketäin uden surfilaudan jola on kivempi surfaila kuin edeliselä laudala. Pitäkä hauska kesä ja surfailka paljon.

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi

      moi , surffi kipinä iski minuunkin tänä kesänä, mökkilaudalla olen opetellut koko kesän ja hyvin menee jo! Oon aatellu että voisi ensikesänä hommaa "kunnolliset" vehkeet. millaset ite hommasit? ts. mitäs suosittelet mökkilaudan jälkeen? ja paljon sait uppoo niihin rahaa. Vanhan märkäpuvun jo hommasin. mut joku kunnon lauta ja purje/masto/riki systeemi tarvittas vielä . hommasitko laudan jossa jalkalenkit?

      • Mikko

        Kannattaa mökkilaudan jälkeen hankkia joku freeride-lauta (suunnilleen 130-170 litraa voisi olla hyvä), pari purjetta siihen noin 6m2 ja 8m2, niin pääset useammin vesille Suomen vaihtelevissa tuulioloissa. Jos budjetti ei näin aluksi anna myöden kahteen rättiin, niin sitten semmoinen 7m2 purje olis hyvä. Kaikissa nykyajan laudoissa on jalkalenkit, jotka ovat lähes välttämättömät kun opit plaanaamaan. Katso lisätietoja Suomen purjelautaliiton nettisivuilta: www.purjelautaliitto.net. Välineet kannattaa hankkia kyseisen sivuston kauppapaikasta. Oikeastaa ainoa paikka, jos haluaa hankiia hyvät käytetyt välineet Suomesta. 1000 eurolla sun pitäis saada jo hyvät vehkeet parilla purjeella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3381
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2076
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1430
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1377
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe