Surfaminen on kiva.

Surfailija

Tykän todela paljon surfaila. Surfailen joskus kesämökilä meren ranasa jos vain tule ritävästi. Ostin äsketäin uden surfilaudan jola on kivempi surfaila kuin edeliselä laudala. Pitäkä hauska kesä ja surfailka paljon.

2

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi

      moi , surffi kipinä iski minuunkin tänä kesänä, mökkilaudalla olen opetellut koko kesän ja hyvin menee jo! Oon aatellu että voisi ensikesänä hommaa "kunnolliset" vehkeet. millaset ite hommasit? ts. mitäs suosittelet mökkilaudan jälkeen? ja paljon sait uppoo niihin rahaa. Vanhan märkäpuvun jo hommasin. mut joku kunnon lauta ja purje/masto/riki systeemi tarvittas vielä . hommasitko laudan jossa jalkalenkit?

      • Mikko

        Kannattaa mökkilaudan jälkeen hankkia joku freeride-lauta (suunnilleen 130-170 litraa voisi olla hyvä), pari purjetta siihen noin 6m2 ja 8m2, niin pääset useammin vesille Suomen vaihtelevissa tuulioloissa. Jos budjetti ei näin aluksi anna myöden kahteen rättiin, niin sitten semmoinen 7m2 purje olis hyvä. Kaikissa nykyajan laudoissa on jalkalenkit, jotka ovat lähes välttämättömät kun opit plaanaamaan. Katso lisätietoja Suomen purjelautaliiton nettisivuilta: www.purjelautaliitto.net. Välineet kannattaa hankkia kyseisen sivuston kauppapaikasta. Oikeastaa ainoa paikka, jos haluaa hankiia hyvät käytetyt välineet Suomesta. 1000 eurolla sun pitäis saada jo hyvät vehkeet parilla purjeella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe